"Goldman Sachs" sutepė bankų mundurą Pereiti į pagrindinį turinį

"Goldman Sachs" sutepė bankų mundurą

Cinikai: "Goldman Sachs" visus kaltinimus atmeta ir, jei reikės, žada savo garbę ginti teisme.
Cinikai: "Goldman Sachs" visus kaltinimus atmeta ir, jei reikės, žada savo garbę ginti teisme. / "Reuters" nuotr.

Vienam didžiausių Volstrito investicijų bankų teks aiškintis dėl įtarimų sukčiavimu. Auksiniu vadinamą banką "Goldman Sachs" JAV finansų reguliuotojai apkaltino apgavyste ir pateikė civilinį ieškinį.

Cinizmas valdo Volstritą

JAV vertybinių popierių ir biržų komisija (angl. – Securities and Exchange Commission, SEC) pareiškė, kad "Goldman Sachs" nuslėpė nuo savo klientų informaciją apie interesų konfliktą, kilusį 2007 m., kai bankas pardavė investuotojams "Abatus" pavadintas obligacijas, garantuotas rizikingais hipotekų kreditų portfeliais. "Goldman Sachs" nepranešė investuotojams, kad paskolas į šį portfelį atrinko ribotos rizikos fondas "Paulson & Co", kuris tikėjosi, jog šių vertybinių popierių kaina mažės.

Būtent taip ir nutiko. Obligacijų vertė smuko vos po kelių mėnesių nuo jų pasirodymo. Fondo savininkas Johnas Paulsonas iš to uždirbo maždaug milijardą dolerių, o obligacijas pirkę "Goldman Sachs" klientai maždaug tokią pinigų sumą prarado.

"Goldman Sachs" sandorį su "Paulson & Co" kuravo banko viceprezidentas 31 metų Fabrice'as Tourre'as. Jis, anot SEC, žinojo apie artėjantį žlugimą. Tai esą patvirtina vienas jo asmeninių elektroninių laiškų, išsiųstas 2007 m. sausį. Jame sakoma, kad "pastatas grius bet kurią akimirką".

Dėl to SEC bankui ir F.Tourre'ui pateikė civilinį ieškinį.

"Be investuotojų žinios fondas "Paulson & Co", kuriam buvo naudingas vertybinių popierių nuvertėjimas, suvaidino svarbų vaidmenį atrenkant popierius į portfelį, – sakė SEC Vykdomojo departamento vadovas Robertas Khuzamis. – Iš esmės "Goldman Sachs" fondo "Paulson & Co" prašymu organizavo tranzakciją, kurioje "Paulson & Co" darė rimtą įtaką obligacijų portfelio būklei, vadovaudamasis tik savo ekonominiais interesais."

Pakirto pasitikėjimą

"Goldman Sachs" kategoriškai atmetė visus kaltinimus ir pareiškė aktyviai ginsiantis savo reputaciją. "SEC kaltinimai nepagrįsti nei juridiniu, nei faktiniu požiūriu", – pareiškė bankas.

Kredito įstaigos atstovai taip pat pridūrė, kad pats bankas prarado apie 90 mln. JAV dolerių (230,4 mln. litų).

Nepaisant greitos gynybinės reakcijos, "Goldman Sachs" akcijos tądien smuktelėjo 13 proc. Akcijų vertė vos per kelias valandas sumažėjo 12 mlrd. JAV dolerių.

Naujienos apie galimą sukčiavimą pakirto investuotojų pasitikėjimą ir kitais bankais. "Deutsche Bank" vertybiniai popieriai smuko 8 proc. "JPMorgan Chase", "Citigroup", "Morgan Stanley" ir kitų didžiųjų finansų institucijų, žongliravusių išvestinėmis finansinėmis priemonėmis, akcijos sumenko nuo 3 iki 5 proc.

"Ši byla apnuogino cinišką ir laukinę Volstrito kultūrą, kuri leidžia vertybinių popierių platintojams apgauti vienus klientus, siekiant naudos kitiems", – padėtį komentavo reitingų bendrovės "Institucinių grėsmių analizė" (angl. – Institutional Risk Analytics) bankų specialistas Chrisas Whalenas.

Rizikuoja prarasti klientus

Jei SEC įtarimai pasitvirtintų, "Goldman Sachs" rizikuoja prarasti vertingiausią savo turtą – klientus.

JAV apžvalgininkai pabrėžia, kad daugelis amerikiečių sprogsta iš pykčio matydami, kaip jų sumokėti mokesčiai skiriami bankininkų premijoms. Tačiau "Goldman Sachs" klientams nerūpi nei didžiulės premijos, nei tai, kad merdėjusiam draudimo milžinui AIG gelbėti iš JAV biudžeto skirti milijonai nusėdo šio banko kišenėje. "Priešingai, juos tai džiugina, nes niekas nenori dirbti su pralaimėjusiais. Tačiau melas – jau visai kas kita", – rašo interneto portalas "CNN Money".

Portalo apžvalgininkų teigimu, "Goldman Sachs" savo klientams pasakė, kad minėtų obligacijų, garantuotų rizikingais hipotekų kreditų portfeliais, paketą parinko trečioji nesuinteresuotoji pusė.

Tačiau iš tikrųjų tai buvo kitas banko klientas. Įtariama net, kad "Paulson & Co" už šio sandorio įgyvendinimą bankui sumokėjo maždaug 15 mln. JAV dolerių (38,4 mln. litų). Tokios suktybės dalis investuotojų bankui tikrai neatleis. O dar didesnė dalis du kartus pagalvos prieš antrąkart pirkdami ką nors iš šio banko.

"Goldman Sachs" "moraliniu bankrotu" pasipiktino ir politikai. Didžiosios Britanijos premjeras Gordonas Brownas pareikalavo, kad padėtį ištirtų ir britų Finansinių paslaugų tarnyba. "Bankai vis dar yra problema. Jie kelia grėsmę ekonomikai", – sakė politikas.

Neatsiliko ir kiti. Po to, kai praeitą savaitę kilo šis skandalas, kritikos strėles į banką pradėjo šaudyti politikai abiejose Atlanto pusėse. Vokietijos vyriausybė oficialiai pareiškė, kad prieš "Goldman Sachs" imsis teisinių veiksmų, mat Vokietijos bankas IKB dėl "Abatus" hipotekos obligacijų nukentėjo bene labiausiai. Jis prarado apie 150 mln. JAV dolerių (384 mln. litų).

Reikalauja griežtesnės kontrolės

Beje, bendrovės "Paulson & Co" ir jos savininko J.Paulsono SEC niekuo nekaltina.

"Pasiūlymus investuotojams teikė "Goldman Sachs", o ne "Paulson & Co". Fondas neturi prievolės atskleisti visų galimų interesų konfliktų su kitais investuotojais. Jis nepateikė jokių melagingų pasiūlymų ir negali būti kuo nors kaltinamas", – paaiškino R.Khuzamis.

"Abatus" hipotekos obligacijas "Goldman Sachs" išleido su "Paulson & Co" 2007 m. balandį. Sprogus JAV labai rizikingų hipotekos paskolų rinkai, jas nusipirkę investuotojai patyrė daugiau kaip 1 mlrd. JAV dolerių nuostolių.

SEC ieškinys yra pirmasis šios reguliuotojos mėginimas ištirti sandorius, leidusius investuotojams pasipelnyti iš būstų rinkos žlugimo.

JAV įstatymų leidėjai reikalauja griežtai išsiaiškinti, kokie buvo šie sandoriai, ir siūlo sugriežtinti sudėtingų finansinių priemonių, tokių kaip hipotekos obligacijos, pardavimo taisykles.

SEC taip pat turės atsakyti į dar vieną klausimą: ar tai buvo vienetinis atvejis, ar bankas tokių triukų yra daręs ir anksčiau? Gandai, kad "Goldman Sachs" kartais savo interesus iškelia virš klientų, sklando jau metų metus. Tačiau iki šiol niekas neturėjo užtektinai drąsos ir įrodymų, kad banką tuo apkaltintų.

Kai kurie apžvalgininkai "Goldman Sachs" prilygina "Enron" ir "WorldCom" sukeltiems skandalams ir sako, kad šis bankas – tik ledkalnio viršūnė, žyminti naują didžiųjų korporacijų skandalų eros pradžią. Tačiau daugelis pripažįsta, kad bendrovė iš balos išlips sausa, nes jeigu bylos eiga pasisuktų nenaudinga bankui linkme, visos pamazgos veikiausiai būtų supiltos ant viceprezidento F.Tourre'o.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų