- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kai kurie ekspertai aiškina, kad neva verslui neaišku, kurioms įmonės iš Rytų yra taikomos sankcijos, praneša LNK.
Statistiškai mes vis dar prekiaujame su Rusija.
Nuo pirmojo sankcijų paketo Rusijai, o vėliau ir Baltarusijai dėl sukelto karo Ukrainoje praėjo daugiau nei trys mėnesiai. Tąkart lietuviškas verslas skubino importą ir eksportą, į Lietuvą plūdo vilkikai ir vagonai su sankcionuotomis žaliavomis. Sakė, kad reikia laiko persiorientuoti, bet praėjus beveik keturiems mėnesiams „statistiškai mes vis dar prekiaujame su Rusija“, – teigė ekonomistas Aleksandr Izgorodin.
„Skaičiai krenta į abi puses (importą ir eksportą – red. past.) ir pastaruoju metu krenta labai stipriai. Jeigu nuo šių metų pradžios Lietuvos eksportas į Rusiją nukrito maždaug penktadaliu, tai balandžio mėnesį mes jau matome visiškai kitą paveikslą – nuosmukis yra apie 60 proc.“ – tvirtino ekonomistas.
Vis dėlto kiek kitokia situacija su importu. Kaip rodo Muitinės departamento duomenys, su sankcionuotomis įmonėmis ryšių Lietuvos verslas dar nenutraukė.
„Neleisto išvežti arba įforminti importo – virš tūkstančio“, – teigė Muitinės departamento vyresnysis patarėjas Rolandas Jurgaitis.
Virš tūkstančio bandymų kirsti sieną, surašyta beveik 100 administracinių protokolų, pradėta keliasdešimt ikiteisminių tyrimų ir visa tai – vos per kelis mėnesius.
„Kartais susidaro toks vaizdas, kad karas karu, mes užjaučiame Ukrainą, padeda jos gyventojams, bet pinigai pinigais. Ne visas verslas yra toks patriotiškas, kad nutrauktų savo veiklas. Yra tokių, kurie tęsia tas veiklas ir nenori nutraukti“, – komentavo R. Jurgaitis.
Tai rodo, kad yra įmonių, kurios prekių ženklų iš Rusijos ir Baltarusijos vis užsako, tačiau tos prekės ne kartą jau buvo neįleistos į Lietuvą.
„Tada jie teikia antrą, trečią deklaraciją, vis tikėdamiesi, kad deklaracija pateks kitam pareigūnui ir taip apeis ir pavyks išvežti“, – sakė R. Jurgaitis.
Bene dažniausiai į Lietuvą gabenama mediena. Panašūs atvejai fiksuojami ir kitose Baltijos šalyse. Latvijos teisėsauga skelbia registravusi virš 400 bandymų įvežti į šalį draudžiamas prekes. Pradėta keliasdešimt ikiteisminių tyrimų.
„Tai labiau antrinės sankcijos, taikomos konkrečioms Baltarusijos bendrovėms, kur Latvijos verslininkai turėjo sutartis iki sankcijų paskelbimo ir toliau perka prekes. Deja, ir patys latviai vis dar važiuoja į Baltarusiją“, – kabėjo Latvijos užsienio reikalų komiteto pirmininkas Rihards Kols.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Į Latviją buvo leidžiama įvežti tik tų įmonių prekes, su kuriomis sutartys buvo sudarytos dar iki sankcijų įsigaliojimo. Panašu, kad latviai sutartis pradėjo klastoti. Tačiau kaimynų valdžia tam suvaldyti turi mechanizmus.
„Mes turime tokį privalomą sąrašą įmonių, kurioms taikomos sankcijos. Bet kuri kompanija, veikianti Latvijoje, pagal tas sąrašą turi pasitikrinti savo interesus. Kiek matome, tokio registro neturi jokia kita Europos valstybė. Tai jiems sukelia problemų išsiaiškinant, kuriai įmonei taikomos sankcijos“, – komentavo R. Kols.
Lietuvoje taip pat pasitaikė sutarčių sudarymo datos klastojimų, mat dar prieš įvesdama sankcijas Europos Komisija suteikė išlygą užbaigti verslus su Rusija ir Baltarusija per tam tikrą laiką. Muitinė stebi, kad dabar dokumentuose yra keičiama prekių kilmė.
„Čia yra tokia dviguba kontrolė – mes (Muitinė – red. past.) per prekių prizmę, o bankas – per atsiskaitymus. Šiuo atveju, jeigu nėra pinigų, nebus ir prekių, jeigu nėra prekių, nebus ir pinigų“, – aiškino R. Jurgaitis.
Tačiau kai kurie ekonomistai tikina, kad verslui vis dar sunku susigaudyti, kurioms įmonėms taikomos sankcijos.
Standartinei Lietuvos bendrovei susižiūrėti visus sankcijų paketus labai sunku.
„Jeigu mes paimsime standartinę, nedidelę Lietuvos bendrovę, jai susižiūrėti visus sankcijų paketus, suprasti, ką eksportuoti galima, o ko negalima, kokie yra draudimai, padaryti labai sunku“, – sakė A. Izgorodin.
„Atsakingas verslas, kaip daugelis verslininkų deklaruoja, privalo pažinti savo klientus, pažinti savo verslo partnerius ir tam turi būti įdiegtos nusistovėjusios verslo tvarumo taisyklės“, – tvirtino „Ey Law“ advokatė Inga Pakalniškytė.
O jei to nėra, pasak tarptautinės teisės ekspertės, parodys sankcijos ir baudžiamoji atsakomybė už jų nevykdymą.
„Klausimas retorinis – o kas padengs nuostolius, kuriuos verslas patiria? Sankcijų taikymas yra politinis sprendimas ir viso pasaulio lyderiai tokį sprendimą. Dėl to visi turi patirti tam tikrus nuostolius“, – komentavo I. Pakalniškytė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas46
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...
-
Baltijos šalių ministrai ragina suvienodinti tiesiogines žemės ūkio išmokas1
Lietuvoje vykusiame susitikime Baltijos šalių žemės ūkio ministrai paragino visas Europos Sąjungos valstybes nares suvienodinti tiesiogines išmokas žemės ūkiui. ...
-
Nuo gruodžio baisogališkiai traukiniais į Vilnių keliaus be persėdimų2
Nuo gruodžio vidurio, savaitgaliais, į šalies sostinę nuvykti norintys Baisogalos gyventojai tą galės padaryti keliaujant vienu traukiniu. ...
-
BFK vadovas: vienkartinių pensijų fondų išmokų nereikia apmokestinti
Naujasis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas mano, kad ir toliau nereikėtų apmokestinti vienkartinės išmokos iš antros pakopos pensijų fondų. Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas mano, jog valstybės įmokėta dalis ar ...