Fatiho Birolio pagyros Lietuvai: šiandien šis skaičius yra nulis, tai – didžiulis pasiekimas Pereiti į pagrindinį turinį

Fatiho Birolio pagyros Lietuvai: šiandien šis skaičius yra nulis, tai – didžiulis pasiekimas

Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) vykdomasis direktorius Fatihas Birolis giria Lietuvą dėl nutraukto energijos importo iš Rusijos, Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizavimo su kontinentine Europa, taip pat, jo teigimu, sparčiausios tarp organizacijos šalių atsinaujinančių išteklių plėtros. 

Fatihas Birolis
Fatihas Birolis / D. Labučio / ELTOS nuotr.

Vis dėlto agentūros vadovas ragina Lietuvą pasirūpinti didesniu pastatų efektyvumu, skirti daugiau dėmesio centralizuotam šildymui, taip pat stiprinti elektros tinklus bei sistemos lankstumą.

„2021 metais Lietuvos bendras energijos importas iš Rusijos siekė beveik tris milijardus (JAV – BNS) dolerių, o tai yra apie 5 proc. šalies ekonomikos, BVP (bendrojo vidaus produkto – BNS) – tai nafta, dujos, elektra, netgi šiek tiek anglies. O šiandien šis skaičius yra nulis. Tai didžiulis pasiekimas. Per tokį trumpą laiką turint ribotas galimybes pasiekti tokį rezultatą yra didelis pasiekimas“, – pirmadienį Vilniuje sakė pirmąkart čia viešintis F. Birolis.

Anot jo, vasario pradžioje įvykęs Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimas daugelyje šalių yra suprantamas kaip inžinerinis pasiekimas, tačiau, pasak TEA vadovo, jis labai svarbus ir politiškai.

Dar vienas F. Birolio įvardytas Lietuvos pasiekimas – sparčiai išaugusi atsinaujinančios elektros gamyba, kur Lietuva pirmauja, palyginti su kitomis TEA šalimis.

„Aš kolegų iš TEA paklausiau, ar yra kokia nors kita iš mūsų 32 valstybių narių šalis, kiek kitų šalių per pastaruosius dvejus metus sugebėjo padvigubinti atsinaujinančiosios elektros energijos gamybą. Keletas mano kolegų peržiūrėjo skaičius ir vakar vakare gavau atsakymą – Lietuva buvo pirmoji iš visų mūsų šalių“, – teigė  TEA vadovas.

Vis dėlto jis ragino Lietuvą rūpintis pastatų modernizavimu didinant jų energetinį efektyvumą, taip pat stiprinti elektros tinklus, didinti sistemos lankstumą.

„Elektros energija taps vis svarbesnė, labai sparčiai auga atsinaujinančiosios energijos gamyba, (...) todėl reikia stipresnių tinklų ir lankstumo, įskaitant saugojimą baterijose. Taigi, tai yra sritys, kurios, mūsų nuomone, bus labai svarbios“, – kalbėjo F. Birolis.

Pirmadienį paskelbtoje šalies energetikos apžvalgoje TEA rekomenduoja Lietuvai pamažu atsisakyti gaminantiems elektros vartotojams taikomo dvipusės apskaitos – vadinamojo „net metering“ – modelio, didinti mokesčius iškastiniu kuru varomam transportui bei skatinti elektromobilių naudojimą.

Be kita ko, Lietuva raginama spartinti daugiabučių renovaciją, plėsti elektros tinklą, didinti elektros sistemos lankstumą, centralizuoto šilumos tiekimo efektyvumą ir diversifikavimą, nurodoma pirmadienį paskelbtoje TEA šalies energetikos apžvalgoje.

Tai pirmos TEA įžvalgos apie Lietuvos energetiką nuo šalies įstojimo į organizaciją 2022 metais. Jos apie kiekvieną organizacijos narę rengiamos kas penkerius metus.

Lietuva į TEA oficialiai pakviesta 2021 metais, o jos visateise nare tapo 2022-aisiais, Seimui ratifikavus susitarimą.

TEA įkurta 1974 metais siekianti užtikrinti kolektyvinį energetinį saugumą, koordinuoti energetikos politiką ir skatinti bendradarbiavimą energetikos srityje.

Organizacija pataria valstybėms narėms energetikos politikos klausimais ir teikia duomenis bei išsamią analizę apie energetikos sektorių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Menam, ne du.rn

Vata afrikiečiai rėkė kad bus krachas kur jie dabar?
0
0
Pilietis

Viskas daroma kad sunaikint lietuva
0
0
Apsišikusių

vaikigalių gauja susigrūdusi kambariukyje klausosi senio iš Jutlandijos. Vaizdelis kaip darželyje Kalėdiniame saldainių dalijime
0
0
Visi komentarai (3)

Daugiau naujienų