- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Elektros rinkoje nepriklausomus tiekėjus pasirinkusiems vartotojams – dešimt mėnesių nematytos kainos. Svarstoma keisti kompensavimo tvarką, pasakojama LNK reportaže.
„Vienas nepriklausomas tiekėjas jau yra pasiūlęs mažiau nei 28 ct už kilovatvalandę (kWh), t. y. 27 su skaičiukais ir 25 su skaičiukais po kablelio. Mano akimis, prasideda tikroji konkurencija“, – komentavo Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys.
Kiti du didžiausi tiekėjai elektros kainas siūlo fiksuoti 31–33 ct už kWh ribose. Anot Energetikos agentūros, panašias kainas vartotojai galėjo gauti tik pernai pavasarį. Vėliau – rūgpjūtį–rugsėjį tiekėjų kainos šoko iki 60 ct už kWh.
„Per mėnesį jie sumažino tarp 7–11 ct už kWh. Tai yra nemažai“, – sakė V. Poderys.
Nors tiekėjų pasiūlymai pinga, vis dar yra mokančių daugiau kaip 28 ct už kWh, pritaikius valstybės kompensaciją. Šias kainas žmonės užfiksavę ilgam laikui.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Tokių sutarčių yra labai nedaug. Vos trys šimtai, t. y. apie 0,24 proc. nuo visos mūsų klientų bazės“, – konstatavo „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna.
„Tokia dalis vis mažėja, nes persirašo sutartis. Tačiau grubiai imant, yra apie 50 proc. klientų, kurie moka daugiau kaip 28 ct už kWh“, – teigė „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga.
„Kurie moka 28 ct ribose už kWh su kompensacija, yra apie 13 tūkst. Tai reiškia, kad jie turi didesnę kainą nei 56,5 ct“, – konstatavo „Igničio“ Privačių klientų padalinio vadovas Andrius Kavaliauskas.
Energetikos viceministrė siūlo pasidomėti, ar tokiems klientams neverta nutraukti sutartis ir eiti pas kitą tiekėją arba pasirinkti kitą planą. Tai esą leis sutaupyti ir biudžeto ir asmeninių lėšų.
„Įsivertinę savo turimus tarifus, ypač jei jie buvo pasirašę sutartį praeitą rudenį, ir tuos tarifus, kuriuos šiandien siūlo nepriklausomi tiekėjai, gyventojai galėtų sutaupyti 200–500 eurų per metus“, – kalbėjo energetikos viceministrė Inga Žilienė.
Kompensuoti, pavyzdžiui, visiems iki 100 kWh būtų teisingesnis, nes jis nuima nuo valstybės pečių poreikį nuspręsti, kam duoti, o kam neduoti.
Prezidento komanda ragina įsikišti reguliuotoją, kuris stebėtų, kaip krentant elektros kainoms, keičiasi ir tiekėjų kainodara.
„Institucijos, kurios prižiūri liberalizuotą rinką, yra ir ministerija, kuri taip pat turi informacijos, ir nepriklausomų elektros tiekėjų atsakomybė yra atnaujinti pasiūlymus“, – sakė prezidento vyr. patarėjas Jaroslavas Neverovičius.
Anot didžiausių elektros tiekėjų, valstybės kompensacijų elektros kainai šiuo metu nereikia trečdaliui vartotojų, o vieno tiekėjo – net 60 proc. klientų. Tačiau iki liepos mėnesio galiojančias kompensacijas Vyriausybė žada pratęsti.
„Kol elektros kainos yra aukštos, tol ta kompensacija tikrai yra reikalinga. Priešingu atveju patirtume tą vadinamą kainų šoką“, – kalbėjo A. Kavaliauskas.
„Kompensacijos iš viso nelabai reikia, nes visi vartotojai gali pasirašyti sutartį už mažesnę nei 28 ct“, – teigė M. Giga.
Dabar kompensacijos priklauso visiems, mokantiems už elektrą daugiau nei 28 ct už kWh. Vyriausybė svarsto galbūt keisti šią kompensacijos tvarką.
„Vienas variantas yra išlaikyti esamą kompensavimo modelį tokį, koks yra dabar. Antras variantas – galbūt taikyti skirtingų subsidijų dydžius socialiai pažeidžiamiems gyventojams ir likusiems taikyti kitokį subsidijos dydį. Trečias variantas yra subsidijuoti tik tam tikrą vartojimo dalį“, – svarstė I. Žilienė.
Konkretų modelį Vyriausybė žada priimti pavasarį. Veikiausiai gegužę. Seimo pritarimo tam nebereikės. Nereikės ieškoti ir naujų lėšų.
„Mūsų žiniomis, vertinant biudžeto galimybes, buvo įvertintas ir antrojo pusmečio finansavimas“, – teigė energetikos viceministrė.
Vien šiemet pirmam pusmečiui kompensacijoms skirta 330 mln. eurų. Prezidento patarėjas ir ekonomistas ragina biudžeto taip nebešvaistyti ir paramą sukonkretinti.
„Nustatyti kažkokias lubas kilovatvalandžių kiekiui. Pavyzdžiui, praeitą vasarą buvo kalba apie 150 kWh. Galbūt galėtų būti ir koks nors kitas skaičius“, – sakė J. Neverovičius.
„Kompensuoti, pavyzdžiui, visiems iki 100 kWh būtų teisingesnis, nes jis nuima nuo valstybės pečių poreikį nuspręsti, kam duoti, o kam neduoti. Ir tuo pačiu palieka visiems gyventojams paskatas atsakingiau ir taupiau naudoti energiją“, – konstatavo „Swedbank“ vyr. ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Šių metų biudžete gyventojams už elektrą ir dujas skirta daugiau kaip 800 mln. eurų kompensacijų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių
Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesni šiltnamiai. Paulius Astrauskas sako, kad minimali ploto riba paramai mažinama nuo...
-
G. Skaistė: siūlome apriboti poreikį per įmonę pirkti bangius automobilius3
Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad kartu su mokesčių pertvarka siūlant mažinti lengvatą įmonėms už perkamus brangius automobilius, tai padėtų pažaboti tuos, kurie juos perka įmonės vardu, bet naudojasi asmeniniams tikslams. ...
-
Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams
Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama priešingų signalų. ...
-
A. Armonaitė: reikia įvertinti bankų solidarumo įnašo poveikį investicinei aplinkai
Vyriausybei ir Lietuvos bankui siūlant laikiną, dvejus metus galiosiantį bankų solidarumo mokestį, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad reikėtų įvertinti jo poveikį investicinei aplinkai. ...
-
Siūloma griežtinti baudas už grynųjų iš Rusijos ir Baltarusijos įvežimą2
Padaugėjus atvejų, kai iš Rusijos ir Baltarusijos bandoma įvežti su nusikalstama veikla ir karu Ukrainoje siejamus ir į mažas sumas išskaidytus grynuosius pinigus, siūloma griežčiau bausti asmenis, kurie padeda gabenti šiuos pinig...
-
S. Krėpšta: bankų paslaugų verslui kainos – vidutinės regione
Lietuvos komercinių bankų įkainiai už paslaugas verslui, palyginti su Baltijos šalimis ir Lenkija, nėra nei didžiausi, nei mažiausi, sako Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta. Anot jo, nuo praėjusių metų sutrumpėjo įtar...
-
Vyrai sausį uždirbo vidutiniškai 229 eurais daugiau nei moterys – „Creditinfo“2
Iš 76 veiklos sričių 67-iose vyrų vidutinis atlyginimas išlieka aukštesnis nei moterų – šių metų sausį vyrai vidutiniškai per mėnesį uždirbo 229 eurais daugiau nei moterys, parodė kredito biuro „Crediti...
-
A. Armonaitė: pasiūlysime palankesnius mokesčius verslui bei darbuotojams
Finansų ministerijai trečiadienį pristačius siūlomą mokesčių pakeitimų paketą, valdančiosios koalicijos partnerės Laisvės frakcijos lyderė Aušrinė Armonaitė sako, kad jos vadovaujama Ekonomikos ir inovacijų ministerija pateiks savo pasi...
-
Ministrė: naikinamos tik brangios ir mažai naudos teikiančios lengvatos
Finansų ministerijos antradienį pristatyta kai kurių mokesčių pertvarka siekiama naikinti tik tas mokestines lengvatas, kurios yra santykinai brangios ir atneša mažai naudos visuomenei, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė. ...
-
A. Armonaitė: interesų konflikto regimybė dėl A. Belickaitės egzistuoja1
Viešojoje erdvėje kilus diskusijoms dėl „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės nauja korporatyvinių reikalų direktore paskirtos Agnės Belickaitės sąsajų su kai kuriais Laisvės partijos atstovais, jos lyderė, ekonomikos ir inovacij...