- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Netrukus ateisiančios krizės, kurią įžvelgė Dalia Grybauskaitė, Lietuvos bankas nemato. Tačiau šiems ir ateinantiems metams nieko gero nežada. Prognozuojama, kad infliacija mažės, tačiau maistas, kuras ir energija brangs toliau. Bankininkai svarsto, kad brangymetį lietuviams gali padėti amortizuoti ir vis dar didžiulės bankuose gulinčios santaupos, praneša LNK.
Draugo bernvakarį besiruošiantis švęsti Tomas perka maistą šventei. Planas – išleisti 200 eurų, bet ar tiek užteks – neaišku.
„Labai brangu. Pravažiavome visas bazes“, – sakė Tomas.
Vyras pasakojo, kad ruošdamasis draugo šventei pajuto, kaip smarkiai pakilo kainos Lietuvoje.
„Viskas pabrango dvigubai ar trigubai. Galima pradėti nuo tualetinio popieriaus ir... viskas, absoliučiai viskas“, – kylančias produktų kainas komentavo Tomas.
Lietuvos bankas žmonių nuraminti nežada – ekonominės prognozės šiems ir ateinantiems metams – liūdnos.
„Yra daugiau rizikų, kad šitas scenarijus išsipildys į prastesnę kryptį“, – teigė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.
Maisto, degalų ir žaliavų kainos kils dar bent metus. Ekonominių prognozių problemų kaltininkas – Rusijos karas Ukrainoje. Lietuvos bankas prognozuoja, kad vidutinė infliacija šiemet sudarys maždaug 15 proc. ir tik kitąmet atslūgs iki maždaug 4 proc.
„Mėnesinė infliacija žemyn turėtų pasukti antroje metų pusėje. Deja, bet ta 10 proc. kartelė kristų mažiau nei 10 proc. Matome, kad tai galėtų įvykti tik kitais metais“, – sakė G. Šimkus.
„Kai yra net ir nedidelis augimas, mes vis dar lipame, tik augimo tempai skiriasi. Šioje vietoje to nereikėtų painioti ir visiškai nusiraminti“, – teigė ekonomistas Rytis Krušinskas.
Vis dėlto infliacija, anot banko, pristabdo augantis darbo užmokestis. Būtent tai skatina žmones bent kol kas nesusiveržti diržų.
„Šių metų pirmą ketvirtį vidutiniškai atlyginimai Lietuvoje pakilo 14 proc., privačiajame sektoriuje darbo užmokestis augo itin sparčiai 16 proc. Viešasis sektorius kiek atsiliko, bet darbo užmokestis vis tiek augo dviženkliu 10 proc. tempu“, – vardino G. Šimkus.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Tą pastebėjo ir dalis prekybininkų. Anot jų, pirkėjų srautai nemažėja, o ir pardavimai nesustojo.
„Galiu drąsiai pasakyti, kad pardavimai kyla. Pardavimai kyla kilogramais“, – tvirtino „Norfos“ atstovas.
Tačiau ekonomistai pesimistiški.
„Džiugių žinių nėra ir ruduo bus mums toks sudėtingesnis“, – teigė „Swedbank“ ekonomistė Jūratė Cvilikienė.
Maistas, elektra, šildymas, degalai aukštomis kainomis stebins ir toliau. Vasarą išlaidavę, rudenį ir žiemą būsime priversti skaičiuoti pinigų likučius.
„Daugeliui teks atsisakyti ne pirmo būtinumo prekių ir paatostogavus, paišlaidavus, rudenį ir žiemą matysime nuosaikesnį vartojimą“, – komentavo J. Cvilikienė.
„Galime turėti maisto kainų augimą dėl to, kad brangs elektra ir energetika (dujos)“, – kalbėjo ekonomistas Marius Dubnikovas.
„Vartotojų taupymo įpročiai pradeda šiek tiek keistis ir persiskirsto vartotojo krepšelis, kuriame vis didesnę dalį užima tos būtiniausios pabrangusios prekės“, – sakė R. Krušinskas.
Kol kas lietuviai puikiai išgyvena iš uždarbio ir sukauptų santaupų. Jos padėjo ištverti pandemiją, padeda ir karo Ukrainoje sukeltu sunkmečiu.
„Santaupų kiekis dar kol kas yra rekordinis. Labai neženkliai tas mažėjimas matomas, tačiau žmonės kol kas sugeba amortizuoti tas kylančias kainas iš augančių pajamų, atlyginimų“, – teigė J. Cvilikienė.
Kiti ekonomistai nesutinka – lietuvių santaupos tirpsta. Vieni sutaupytus pinigus panaudoja buityje, kiti investuoja, bijodami, kad pinigai nuvertės.
„Paskutiniai mėnesiai rodo, kad santaupos po truputį mažėja“, – sakė M. Dubnikovas.
Tačiau bijančius artėjančios krizės Lietuvos bankas ramina.
„Tai yra viena iš rizikų. Ar ji bus, kokios apimties, kada – visa tai yra daugybė diskusijų aplinkui“, – kalbėjo G. Šimkus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Bulvių augintojai: derlius bus prastesnis negu pernai, bulvės brangs8
Nukentėję nuo kaitros pernai bulvių augintojai šiuos metus vadina dar blogesniais – ilgas ir šaltas pavasaris trukdė kaltis daigams, o dabar laukuose bulvės ne noksta, o pūva vagose tyvuliuojančiame vandenyje. Todėl bulvių derlius ...
-
Palaipsniui ruošiamasi iš Rusijos perimti Europos naftos rinką9
Nors naftos kartelis OPEC+ anksčiau žadėjo naftos gavybą padidinti 650 tūkst. barelių per dieną, bet pasirodžius liepos mėnesio duomenims galima konstatuoti, kad gavyba iš viso išaugo 490 tūkst. barelių per dieną, teigia Vilniaus univ...
-
„Žilinskis ir Co“ už 15,2 mln. eurų statys skirstyklą „Mūša“
Lietuvai sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ užsakymą projektuoti ir statyti 330 kV skirstyklą „Mūša“ Joniškio rajone laimėjo energetikos projektų ...
-
Asociacijos: santykių nutraukimas su Kinija paveiktų Lietuvos konkurencingumą2
Kinijai pareiškus apie nutraukiamus ryšius su Lietuva susisiekimo srityje, Nacionalinės aviacijos asociacijos vadovas sako, kad šalies aviacija tiesioginių ryšių su Kinija neturi, tačiau tokie veiksmai gali paveikti šalie...
-
Paradoksas: Lietuvoje – rekordiškai daug turistų, nors užsienyje skelbiama, esą čia nebesaugu14
Paradoksali situacija – jau kurį laiką iš verslininkų girdime, kad ir Vilniuje, ir visoje Lietuvoje turistų nėra. Iš užsienio atkeliauja blogi straipsniai, kad Lietuva yra nesaugi šalis, tačiau naujausia statistika rodo visi&s...
-
Daugėja bankrotų ir masinių atleidimų: ar nebus kaip 2008-aisiais?10
Lietuvoje daugėja įmonių bankrotų, labiausiai didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje, automobilių remonte, statybose ir apgyvendinimo, maitinimo paslaugas teikiančiose įmonėse. Taip pat daugėja ir masinių darbuotojų atleidimų. Per šiuos met...
-
Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje104
Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti jai sankcijas ir nutraukianti bendradarbiavimą su ministerija ir apskritai susisiekimo srityje su Lietuva, penktadienį pranešė naujienų a...
-
Lietuvoje beveik susilygino benzino ir dyzelino kaina
Pastarąją savaitę, rugpjūčio 1 – 8 dienomis, vidutinės benzino ir dyzelino kainos visose lyginamose šalyse sumažėjo. Benzino vidutinė kaina daugiausiai sumažėjo Lenkijoje (0,08 Eur/l arba 5,0 proc.), mažiausiai – Latvijoje (0,02 ...
-
V. Sinius: valdžia turi aiškiai pasakyti, ar Kaliningrado tranzitas yra valstybei svarbus3
Lietuvos institucijoms ir komerciniams bankams aiškinantis, kaip aptarnauti Rusijos mokėjimus už sankcionuotų prekių tranzitą į Kaliningradą per Lietuvą, nuo rugsėjo šiuos mokėjimus ketinančio nutraukti Šiaulių banko vadovas sa...
-
Mokėjimams už Kaliningrado tranzitą bankai reikalauja išimties, kuri teisiškai nereikalinga1
Komerciniai bankai, prieš priimdami sprendimą vykdyti mokėjimus už tranzitu į Kaliningradą keliaujančias rusiškas prekes, pirmiausiai nori sulaukti atitinkamų šalies institucijų patvirtinimo, kad tokios transakcijos būtų laikomos...