Vienam didžiausių šalies langų ir durų gamintojų – bendrovei "Doleta" – gali būti iškelta bankroto byla. Tokį prašymą Kauno apygardos teismui yra pateikęs bankas "Swedbank".
Byla dar neiškelta
Teismas kitą savaitę turėtų pradėti nagrinėti kreditoriaus atsiųstą prašymą ir jo motyvus, ar šiai įmonei apskritai verta kelti bankroto bylą.
"Taip, prašymas kelti bankroto bylą "Doletai" tikrai yra. Dėl to į teismą kreipėsi akcinė bendrovė "Swedbank". Matyt, nesutarimų kilo dėl negrąžintų paskolų. Greičiausiai kreditų jie ("Doleta" – red. past.) buvo prisiėmę ir negrąžina", – dienraščiui teigė teismo civilinių bylų raštininkė, tačiau detalesnės informacijos nesuteikė.
Aktyviai plėtėsi
Pati "Doleta" pranešimų apie įmonei gresiančius nemalonumus nekomentuoja.
"Nei čia kas bankrutuoja, nei ką. Tiesiog turėjome mums nepalankų susitarimą su banku. Apskritai dar per anksti apie tai (bankrotą – red. past.) kalbėti", – pasakė bendrovės biuro administratorė ir padėjo ragelį, prieš tai įspėjusi, kad įmonėje nėra ir nebus atsakingų asmenų, kurie galėtų oficialiai komentuoti susidariusią padėtį.
"Nenorėčiau to komentuoti, geriau paskambinkit "Swedbankui" – jie turėtų geriau žinoti, kodėl nori kelti mums bankroto bylą", – dienraščiui sakė ir "Doletos" vadovas Liutauras Daubara.
Pranešimas apie galimą "Doletos" bankrotą – gana netikėtas, juolab kad tiek praėjusiais, tiek šiais metais bendrovė vykdė aktyvią plėtrą. Ypač Rusijoje, Baltarusijoje, Kazachstane ir Ukrainoje.
Trečią praėjusių metų ketvirtį langų ir durų įmonė pagamino 45 proc. daugiau nei pirmą ketvirtį.
L.Daubara yra sakęs, jog padidinti gamybos apimtį verslui sunkiu laikotarpiu "Doletai" labiausiai padėjo tai, kad rudens pradžioje buvo įsteigtos naujos atstovybės Kazanėje ir Sankt Peterburge, bei sėkmingas užsienio partnerių darbas. Pernai apie 70 įmonės gaminių buvo eksportuojama.
Neieškojo sprendimo?
Apie teismui įteiktą prašymą kelti bankroto bylą "Doletai" nenoriai kalba ir "Swedbank". Banko Komunikacijos skyriaus vadovė Jorūnė Juodžbalytė leido suprasti, kad bėdų, kaip visada, kyla dėl pinigų.
"Bankas teikia profesionalias konsultacijas klientams ir padeda peržiūrėti verslo modelius taip, kad įmonės paskolai aptarnauti reikalingos lėšos atitiktų įmonės finansinius srautus. Labai svarbu, kad klientas esant tokiai padėčiai bendradarbiautų su banku ir kartu ieškotų sprendimų. Inicijuoti bendrovės bankrotą yra paskutinė išeitis, nepavykus susitarti su klientu dėl paskolos pertvarkymo", – dienraščiui sakė J.Juodžbalytė.
Paskutinė išeitis
Tiek bankų, tiek kitų šalies įmonių atstovai ne kartą viešai tvirtino, kad prašymas kelti bankroto bylą yra paskutinė išeitis, nepavykus geranoriškai susitarti su skolininku. Su prašymu pradėti bankroto procedūras į teismą kreipiamasi vis dažniau net dėl minimalios kelių šimtų litų skolos, mat verslas pripažįsta, kad prisiteisti skolas ir išieškoti jas tradiciniu būdu – per antstolius ir skolų išieškojimo bendroves – yra neefektyvu ir labai brangu. Paduoti teismui ieškinį dėl skolininko bankroto – kur kas paprasčiau. Be to, verslas pripažįsta, kad tai dažniausiai suveikia kaip šaltas dušas ir pinigų skolininkai atranda.
Per sunkmetį šalies langų gamintojus praretino bankrotai. 2009 m. pabaigoje Vilniaus apygardos teismas iškėlė bankroto bylą plastikinių langų gamintojai "Hronas", taip pat bankrutuoja "Langų gausa", "Plasmetos langai", "Šilutės langai", "Kauno langai" ir kt. Langų gamybos bendrovės "Sabonio klubas ir partneriai", "Valentino langai" šiuo metu restruktūrizuojamos.
Komercinis šnipinėjimas
Praėjusių metų rudenį "Doleta" ir jos antrinė bendrovė "Vilniaus Doleta" į viešumą iškėlė šnipinėjimo skandalą. Šios įmonės teismui apskundė savo konkurentę – bendrovę "Rūdupis".
Langų gamintoja tikina, kad neva ilgiau nei dvejus metus vienas jų įmonės darbuotojas "Rūdupiui" reguliariai atskleisdavo komercines paslaptis, pasiūlymus klientams ir inžinerinius langų konstrukcijų sprendimus. Ieškinyje nurodyta, kad dėl komercinio šnipinėjimo "Doleta" patyrė 3,4 mln. litų nuostolių.
"Doleta" dėl nesąžiningos konkurencijos, komercinių paslapčių atskleidimo tretiesiems asmenims ir žalos atlyginimo kreipėsi į prokuratūrą.
Naujausi komentarai