Darbo inspekcija – ne tik kontrolė
Valstybinė darbo inspekcija labai susirūpinusi darbo saugos padėtimi šalyje. Todėl pristato visuomenei naują savo veiklos projektą „Valstybinės darbo inspekcijos žmogiškųjų išteklių tobulinimas ir darbo inspektorių profesionalumo ugdymas“.
Remdamasi nelaimingų atsitikimų darbe tyrimų duomenimis, VDI nustatė 12 ekonominės veiklos sričių, kurių įmonėse didžiausias nelaimingų atsitikimų pavojus.
Pirmasis trejetukas – statybų verslas, transportavimo ir sandėliavimo darbai bei maisto pramonė. „Tai kas tada yra darbas – mūšis ar kūryba? Kodėl taip yra? Pabandykime į šį klausimą atsakyti“, - projekto pristatymą pradėjo Arūnas Lupeika, Inspektavimo, organizavimo, priežiūros ir informavimo skyriaus vedėjas.
Lietuvoje apie 80 procentų įregistruotų įmonių yra mažos, jose dirba iki dvidešimties darbuotojų. Tai – smulkusis verslas, kuriame veikia kitokie dėsniai nei stambiame versle, į kurį linkstama investuoti. Tokiose įmonėse ypač daug nelaimingų atsitikimų.
Ne visada kalti būna vien darbdaviai. Dažnai patys darbininkai atsainiai žiūri į saugos reikalavimus, taip siekdami greičiau ar lengviau atlikti darbą. Atsivėrus Europos Sąjungos sienoms, Lietuvoje labai sumažėjo kvalifikuotų darbininkų, kurių labiausiai trūksta statyboms. O darbdaviai, deja, ne visada yra suinteresuoti savo darbuotojų kvalifikacijos kėlimu.
Dėl šių priežasčių VDI inspektoriai yra skatinami domėtis ir mokytis.
Kvalifikuoti inspektoriai ne tik kontroliuoja, kaip laikomasi teisinių aktų, bet ir tiria nelaimingų atsitikimų atvejus, profesines ligas ir skundus. Tačiau vienas svarbiausių inspekcijos darbų – darbdavius ir darbuotojus konsultuoti. Tiek telefonu, tiek laiškais, tiek tiesiogiai bendraujant su įmonės personalu. Nauja darbo inspektorių veiklos sritis – tobulinti teisinę aplinką, pritaikyti ją dirbuotojo interesams. Taip pat labai svarbus uždavinys – visuomenės švietimas ir informavimas. Čia itin reikšmingas žiniasklaidos vaidmuo, nuolat kalbėti ir grįžti prie svarbių problemų. „Saugaus darbo sąlygos ir taisyklės turėtų būti mūsų ir mūsų vaikų pasąmonėje, kad niekam nekiltų klausimų, kam to reikia?“ - sakė A.Lupeika.
Įgyvendinant beveik dvejus metus truksiantį projektą, pareigūnams, kuruojantiems pavojingiausias ekonominės veiklos sritis, bus surengti specializuoti seminarai, mokymai.
Statistikos duomenimis šiandien nelaimingų atsitikimų daugėja. O tai reiškia, kad tiek darbdaviai, tiek jų darbuotojai, tiek ir VDI inspektoriai turi daug dirbti ir tobulėti.
Naujausi komentarai