Nors bendrovė "Narbutas ir Ko" seniai yra bankrutavusi, jos gamykla Ukmergėje sėkmingai dirba jau daugiau nei metus, o ir prekės ženklas "Narbutas ir Ko" iš baldų rinkos žemėlapio neišnyko.
Rado partnerius
Vienai didžiausių šalies baldų gamintojų bendrovei "Narbutas ir Ko" praėjusių metų gegužės 8 d. buvo iškelta bankroto byla. Tačiau prieš išleisdama paskutinį atodūsį baldų gamintoja rado verslo partnerį. "Narbutui ir Ko" pagalbos ranką ištiesė turizmo ir žvejybos reikmenų prekyba užsiiminėjusi įmonė "Abu partneriai", kuriai tuo metu vadovavo buvęs statybų bendrovės "Ranga IV" generalinis direktorius Simonas Šileikis. Tiesa, dabar spustelėjus šios įmonės svetainės nuorodą, vartotojai nukreipiami į bendrovės "Narbutas" tinklalapį.
Su "Abiem partneriais" "Narbutas ir Ko" pasirašė sutartį ir suteikė šiai įmonei išskirtinę teisę prekiauti savo produkcija bei vykdyti užsakymus – nuo komercinių pasiūlymų iki baldų pristatymo ir surinkimo paslaugų. "Abu partneriai" turi ir išskirtinę teisę naudotis "Narbuto ir Ko" prekės ženklu visose rinkose. Taigi, nepaisant bankroto, gamykla Ukmergėje veiklos nenutraukė. Beje, vienas investavusių į gamyklą yra ir pats bendrovės "Narbutas ir Ko" steigėjas bei buvęs vadovas Petras Narbutas. Jis prisipažino esąs įmonės "Abu Partneriai" akcininkas.
Gamyklą nupirko iš banko
Iškėlus bankroto bylą baldų gamintojai, buvo kilę abejonių, ar susitarimas su "Abiem partneriais" išties naudingas "Narbutui ir Ko", ar tai tėra galimybė toliau veikti kitai bendrovei, nuostolius paliekant bankrutuojančiai baldų gamintojai. Tačiau "Narbuto ir Ko" bankroto administratorius šias abejones sklaido.
"Pagal bankroto įstatymą bendrovės nekilnojamasis turtas buvo parduodamas iš varžytinių. Taip pat ir gamybinės patalpos Ukmergėje. Tačiau varžytinės neįvyko – norinčių pirkti "Narbuto ir Ko" turtą neatsirado. Tad gamykla atiteko didžiausiam kreditoriui – Ūkio bankui, kuris baldininkams buvo paskolinęs apie 70 mln. litų šios gamyklos statybai. Vėliau išperkamąja nuoma gamyklą iš banko įsigijo bendrovė "Abu partneriai". Turtas nebuvo išparduotas, gamykla ir įrenginiai niekur nedingo, pavyko išsaugoti ir dalį darbo vietų", – pasakojo "Narbuto ir Ko" bankroto administratorius Ilja Jaroslavskis.
Dirba tie patys žmonės
Anot jo, "Narbutas ir Ko" visų savo skolų nepadengė iki šiol. Bendrovė dar apie 20 mln. litų liko skolinga ir bankui.
"Gamykla buvo įvertinta maždaug 50 mln. litų. "Narbutas ir Ko" turi ir kito nekilnojamojo turto, – buvusią gamybos bazę ir administracines patalpas Vilniuje, – kurį vis dar bandome parduoti. Vis dar turime ir nemažai baldų, dalį bendrovės atsargų, įrenginius, kurie nebuvo pervežti į Ukmergę. Manau, mums pavyks visa tai parduoti. Tada, tikiuosi, iki galo atsiskaitysime su darbuotojais ir banku. Tačiau apie 20–25 proc. visų buvusių bendrovės skolų teks nurašyti", – sakė I.Jaroslavskis.
Buvęs "Narbuto ir Ko" vadovas džiaugiasi, kad prieš krizę pastatyta gamykla netapo vaiduokliu. Užsakymų esą yra, į darbą vėl priimta dalis buvusių įmonės darbuotojų, produkcijos linijos veikia. Tiesa, gerokai mažesnėmis apsukomis nei klestėjimo laikais. Anuomet bendrovėje "Narbutas ir Ko" dirbo daugiau kaip 500 žmonių, vien Ukmergės – 300. Dabar – apie 100.
"Mažinti gamybos tikrai neketiname. Atnaujinome net ryšius su nemaža dalimi partnerių užsienyje. Klausimas yra per kiek laiko sugebėsime grįžti prie buvusių pajėgumų. Tikimės tai padaryti per trejus ketverius metus", – dienraščiui sakė P.Narbutas.
Keliasi antrą kartą
"Narbutas ir Ko" vadovui ši krizė ne pirma. Įmonė panašų scenarijų jau yra išgyvenusi 1999–2000 m. per Rusijos krizę. Verslą P.Narbutas pradėjo 1991 m., netrukus jo įmonė ėmė smarkiai plėstis. 1998 m. atidarė naują fabriką, o maždaug po metų įmonei smogė sunkmetis. P.Narbutas prisimena, kad po Rusijos krizės dvejus trejus metus teko laižytis žaizdas, o paskui įmonė vėl pradėjo augti.
"Iš ekonominės pusės, Rusijos krizė nebuvo tokia didelė. Dabar krizė pasaulinė. Ir žmonių padėtis kitokia. Tuomet mes nedaug ką turėjome, todėl ir susiveržti diržus nebuvo taip sunku. Dabar visi turime turto, tai reiškia, kad visi apsikrovę įsipareigojimais bankams, o šie spaudžia", – kalbėjo verslininkas.
Dabar visais užsakymais ir gamyba rūpinasi "Abu partneriai". Šiais metais taip pat įkurta bendrovė "Narbutas", kuri užsiima mažmenine baldų prekyba.
Naujausi komentarai