- Akvilė Jurgelionienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Aukso kainai viena didesnių rizikų yra pasaulinė taika ir gerovė, todėl šiais neramiais laikais jo vertė kopia aukštyn. Ką daryti – pirkti aukso lydinį, juvelyrinių dirbinių ar kolekcinių monetų, o gal verta aukso nusipirkti finansų rinkose? Tiesa, tokiu atveju jo pačiupinėti nepavyks, bet susidursite su mažesnėmis realiomis investicinėmis išlaidomis.
Nesusijusi vertė
Daugeliui investicija į auksą veikiausiai siejasi su aukso lydinio įsigijimu ir laikymu seife – tai kone lengviausiai suprantamas būdas ir tai yra šio varianto didžiausias pranašumas, teigia „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas Mantas Skardžius.
Tačiau yra ir trūkumų: „Verta paminėti, kad taip įsigydami aukso susimokate už logistikos, pardavėjų ir saugojimo paslaugas, tad išlaidos taip investuojant būna bene didžiausios. Žinoma, taupydami saugojimo išlaidas, investuotojai gali bandyti slėpti aukso lydinius namuose ar piratų stiliumi jį kur nors net užkasti, bet tada negalime žinoti, ar koks lobio ieškotojas mūsų investicijos vieną dieną neišsineš.“
Kartais žmonės turimus vertingus dirbinius iš aukso arba monetas traktuoja kaip investiciją. M. Skardžius sutinka, kad kažkuria prasme su aukso lydiniais galima sieti ir juvelyrinių dirbinių ar monetų įsigijimą, bet reikėtų prisiminti – auksas šiuose dirbiniuose tėra žaliava.
Aukso kainą dažnai lemia tokie žemiški veiksniai kaip vestuvių sezonas Indijoje, mat šios šalies gyventojai dėl kultūrinių priežasčių yra vieni didžiausių aukso kaupėjų pasaulyje.
„Kainą, kurią mokame už gaminį, didina juvelyro atlygis ir juvelyrinio ar numizmatinio dirbinio meninė ar kita tiesiogiai su tauriuoju metalu nesusijusi vertė. Jei tokių daiktų pirkimą ir priskiriame investavimui, tai toks būdas gana neefektyvus, mat išlaidos bus didžiulės, o galutinė gaminio vertė nebūtinai priklauso tik nuo į jį įdėto aukso vertės“, – aiškina ekspertas.
Saugoti centralizuotuose seifuose
Dar vienas būdas įsigyti realaus aukso dažnam lietuviui yra kiek mažiau žinomas. Pasinaudojus finansų rinkomis šiandien galima įsigyti fondų vienetų, kurių vienintelis turtas – iš anksto sutartus standartus atitinkančio aukso lydiniai, kurie fiziškai yra saugomi centralizuotuose seifuose.
„Kadangi tokių fondų investuotojai – o jų yra daug – visus aukso lydinių logistikos, saugojimo ir panašias išlaidas dalijasi, mums asmeniškai priklausančio aukso saugojimo ir priežiūros išlaidos gali būti itin mažos, palyginti su kitomis alternatyvomis, – dėsto M. Skardžius. – Didžiausias tokio investavimo trūkumas – turimo aukso lydinio apžiūrėti neišsitrauksime, juo labiau įrašu apie turimą nuosavybę nepasipuošime. Tokia praktiška alternatyva retai įtinka savo investicijomis prieš kitus mėgstantiems pasipuikuoti investuotojams.“
„Taigi, apibendrinant, mažiausiai išleisdami realaus aukso galite nusipirkti finansų rinkose, bet jo pačiupinėti negalėsite. Nusipirkę aukso lydinį jį pačiupinėti ir su juo pasirodyti galėsite, bet tokio pirkinio išlaidos bus gana didelės, taip pat rizikuosite patirti ir vagystę. Pirkdami auksinių monetų ar papuošalų iš dalies mokėsite netgi ne už patį auksą, o už kitas gaminio dedamąsias, kas šį pirkinį, kaip tiesioginę investiciją, daro kone prasčiausią iš trijulės“, – išvadas daro ekspertas.
Tiesa, finansų rinka suteikia galimybę investuoti ne tik į fizinį auksą, bet ir į, pavyzdžiui, auksą išgaunančių įmonių akcijas ar panašias alternatyvas. Tokių investicijų vertė neabejotinai labai priklauso nuo pasaulinės aukso kainos, bet tai nėra tiesioginė paties tauriojo metalo nuosavybė.
Vertinimas: aukso kaina svyruoja ne prasčiau už akcijų rinką, tad ieškantiems ramios ir nuspėjamos užuovėjos savo santaupoms auksas nėra tinkamiausia išeitis, sako M. Skardžius. / V. Ivanovo / „Verslo žinių“ nuotr.
Šuolių anatomija
Pastaraisiais mėnesiais aukso kaina kopia aukštyn. Kaip aiškina M. Skardžius, tai dažnai lemia tokie žemiški veiksniai kaip vestuvių sezonas Indijoje, mat šios šalies gyventojai dėl kultūrinių priežasčių yra vieni didžiausių aukso kaupėjų pasaulyje, ar naujienos apie naujai rastus arba senkančius aukso kasyklų telkinius. „Iš paklausos pusės nemažą įtaką aukso kainai daro du dalykai – ekonominis ir politinis neapibrėžtumas ir alternatyvų investavimui buvimas ar nebuvimas“, – priduria jis.
„Kuo labiau visuomenė nerimauja dėl gresiančių ekonominių sunkumų ar apskritai kylančių politinių rizikų, tuo labiau yra linkusi iš naujo atsisukti į seną gerą auksą, kurio vertė, tikimasi, bent išliks stabili, nepaisant jokių negandų“, – tęsia M. Skardžius.
Jis primena, kad, prasidėjus karui Ukrainoje, pasaulinė aukso kaina per mėnesį apytiksliai šoktelėjo apie 10–11 proc., panašiai šio metalo kaina reaguoja ir į kitų didelių konfliktų įsiplieskimą. „Vėlgi, konfliktų ir kito pobūdžio neramumų pabaiga dažniausiai tempia aukso kainą žemyn, tad galime sakyti, kad jo kainai viena didesnių rizikų yra pasaulinė taika ir gerovė“, – teigia „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas.
Aukso kainą į viršų taip pat kelia ir alternatyvų neturėjimas. Su tokia situacija buvo susiduriama nemažą dalį pastarojo dešimtmečio, kai palūkanų normos siekė apie 0 proc., o dalis investuotojų ieškojo, kaipgi kitaip būtų galima įdarbinti savo santaupas.
„Dabar daugelis tokių dažnai rizikos nemėgstančių investuotojų, išaugus palūkanoms, naudojasi indėliais ar investuoja į obligacijas, tačiau, mažėjant palūkanų normoms, jų paieškos gali ir vėl atvesti iki tauriųjų metalų ir konkrečiai aukso“, – sako M. Skardžius.
Pirkdami auksines monetas ar papuošalus iš dalies mokėsite netgi ne už patį auksą, o už kitas gaminio dedamąsias.
Tarp didžiausių pastarųjų dešimtmečių aukso kainų šuolių jis išskiria didžiąją finansų krizę 2008–2009m., vėliau kilusią Europos skolų krizę ir ypač 2011–2012 m. periodą, COVID-19 protrūkį 2020–2021 m. ar po karo Ukrainoje pradžios, nuo 2022 m., kilusį politinį neapibrėžtumą ir nerimą dėl šoktelėjusios infliacijos.
Siūlo alternatyvų
M. Skardžius sako, kad Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, yra dažniausiai konservatyviai nusiteikusių investuotojų, kuriems auksas visada išlieka patraukli investicija. Tačiau viena didžiausių klaidų, kurią konservatyvūs investuotojai daro pirkdami auksą, yra tikėtis stabilumo.
„Šio metalo kaina svyruoja ne prasčiau už akcijų rinką, tad, jei ieškote ramios ir nuspėjamos užuovėjos savo santaupoms, auksas nėra tinkamiausia išeitis. Veikiau investicijas į šį metalą vertėtų derinti su kitomis savo santaupų dalimis ar investicijomis, kurios viena kitą savo kainų svyravimais atsvertų keičiantis aplinkybėms“, – teigia jis.
„Jei galite sau leisti ir ramiai vertinate kasdienius svyravimus, o investuotojai į auksą būtent tokie ir turėtų būti, viena iš išeičių galėtų būti apsvarstyti bent dalį savo santaupų skirti akcijų investicijoms“, – tęsia ekspertas.
Jos, nepaisant visų pasaulį ištikusių nelaimių ir neramumų, remiantis MSCI World akcijų indeksu ir pagal jį investuojančio fondo rezultatu, per pastaruosius penkerius metus investuotojams atnešė apie 80 proc. grąžos. Remiantis žaliavų biržos ateities sandorių informacija, aukso kainos prieaugis per tą patį laikotarpį siekė apie 73 proc.
„Savo santaupas siekiantys valdyti ramiau gali po daugelio metų pertraukos pasinaudoti proga gauti apčiuopiamų palūkanų už terminuotus indėlius ar investuoti į saugias obligacijas – šios priemonės bus labiau nuspėjamos ir stabilesnės nei kasdien šokinėjanti aukso kaina“, – teigia M. Skardžius.
Apkarpyti lūkesčiai
Pastarąją savaitę aukso kaina kilo virš 2 640 JAV dolerių už unciją. Tam įtakos turėjo lūkesčių dėl JAV centrinio banko tolesnių veiksmų apkarpymas, skelbia „Trading Economics“.
Įvairių ekonominių rodiklių pateikiantis portalas pažymi, kad auksas naujų aukštumų siekia rinkoms vertinant JAV centrinio banko (Federalinių rezervų) tikėtino tolesnio pinigų politikos švelninimo mastą.
Keletas jo pareigūnų praėjusią savaitę paragino vadovautis atsargiu požiūriu į politikos koregavimus po agresyvaus bazinių palūkanų sumažinimo iškart 0,5 procentinio punkto.
Tada rinkos vis dėlto numatė didesnę tikimybę, kad palūkanos bus karpomos ir lapkritį: mažinimo per artimiausią jų svarstymą taip pat 0,5 procentinio punkto tikimybė buvo vertinama 62 proc.
Vis dėlto šios savaitės pradžioje JAV centrinio banko pirmininkas Jerome’as Powellas pareiškė, kad smarkus palūkanų karpymas praėjusį mėnesį savaime nereiškia tokio pat drastiško ėjimo ateityje. J. Powellas pažymėjo, kad galimi tolesni mažinimai greičiausiai bus kuklesni – sieks ketvirtadalį procentinio punkto. Tokios politikos pastaruoju metu laikėsi ir Europos centrinis bankas.
Po šių pareiškimų 0,5 procentinio punkto palūkanų normos sumažinimo tikimybė lapkričio mėnesį nukrito iki 37 proc., skelbia „Trading Economics“.
Portalas taip pat pabrėžia, kad pastarųjų dienų įvykiai Libane ir bendra geopolitinė rizika Artimuosiuose Rytuose ne mažiau reikšmingai prisideda prie aukso kainos augimo.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LEA: valstybė skirs per 1 mln. eurų energijos kaupikliams įsirengti
Energetikos ministerija skelbia daugiau nei 1 mln. eurų paramos kvietimą energijos kaupikliams įsirengti. ...
-
Vyriausybė patvirtino rodiklius, nuo kurių priklauso įvairios socialinės paramos išmokos
Ministrų kabinetas pirmadienį patvirtino 2025 metų rodiklius, nuo kurių priklauso įvairios socialinės paramos išmokos. ...
-
Populiarėja trumpalaikė nuoma savarankiškai įsiregistruojant: kokių problemų kelia?
Trumpalaikės nuomos modelis, naudojant savarankišką įsiregistravimą, populiarėja ir Europoje, ir Lietuvoje. Keli veiksmai išmaniajame telefone ar kompiuteryje, SMS žinute gautas raktų dėžutės kodas ir nuomojamo buto raktai jau jūsų ra...
-
Nuo kitų metų rugsėjo didės vidutinė mokytojų alga
Nuo kitų metų rugsėjo vidutinis mokytojų atlyginimas turėtų siekti 1 878 eurus po mokesčių ir vidutiniškai padidės 8,2 proc., skelbia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM). ...
-
„Litgrid“ dėl pažeisto „EstLink 2“ kabelio: tai tapo didžiausiu įvykiu – kaip atsilieps vartotojams?
Pirmąją Kalėdų dieną buvo pažeistas Suomiją ir Estiją jungiantis elektros kabelis. Nuo tada apribotos galimybės importuoti pigią energiją iš Šiaurės šalių į Baltijos šalis lėmė didesnes elektros kainas Lietuvoje, ta...
-
Paaiškėjo, kas gamins elektrinius laivus sostinei už beveik 2 mln. eurų
Vilniaus savivaldybės bendrovė „Vilniaus viešasis transportas“ (VVT) kelionėms Nerimi už 1,85 mln. eurų perka keturis elektrinius laivus. ...
-
Užimtumo tarnybos prognozės nedžiugina – ko galima tikėtis?
Lietuvos darbo rinkos barometras gruodį siekė 96,6 balo, arba 3 balais mažiau nei lapkritį, o Europos – 98,9 balo, arba 0,1 balo mažiau. Tai reiškia, kad situacija darbo rinkoje blogėja. ...
-
Valstybės kontrolės prognozės: iššūkių šalies ekonomikai gali kelti sudėtinga tarptautinė aplinka
Valstybės kontrolė (VK) prognozuoja, kad realus šalies bendrasis vidaus produktas 2025 metais augs 3 proc. – 0,6 proc. punkto daugiau nei šiemet (2,4 proc.). Finansų ministerija gruodį prognozavo 2,8 proc. BVP augimą kitais metais. ...
-
SADM: nuo kitų metų didės kai kurių biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimai1
Nuo sausio 1 d. didės mažiausiai uždirbančių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos koeficientai, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). ...
-
Svarbiausi 2024-ųjų Lietuvos ekonominiai įvykiai
Naujienų agentūra BNS pateikia svarbiausius, jos požiūriu, 2024 metų Lietuvos ekonomikos ir verslo įvykius. ...