- Giedrius Gaidamavičius, Roma Pakėnienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako „labai kritiškai“ vertinanti siūlymą laikinąjį bankų solidarumo mokestį pratęsti neribotam laikui, tačiau svarstytų jo pratęsimą vieneriems metams.
„Iniciatyvą laikiną solidarumo mokestį padaryti amžinu vertinu labai kritiškai, nes nauji žaidėjai bankiniame sektoriuje tiesiog nesidomės Lietuva“, – BNS penktadienį sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.
„Tačiau metams galimas pratęsimas bankų solidarumo mokesčio dėl gynybos galėtų būti svarstytinas dėl to, kad nereikėtų reikšmingai kelti mokesčių žmonėms“, – kalbėjo ministrė.
Vis dėlto ji pabrėžė, kad dėl papildomo gynybos finansavimo turi būti priimtas „paketinis sprendimas“: „Jeigu apskritai svarstome (solidarumo įnašo pratęsimą – BNS), tai tik dėl gynybos ir tik laikinai“.
A. Armonaitės teigimu, Seimo opozicijos siūlomas nuolatinis solidarumo mokestis sumažintų naujų užsienio investuotojų, įskaitant bankus, susidomėjimą Lietuva, pablogintų šalies investicinį klimatą.
„Ir dabar labai sunku pritraukti naujų žaidėjų, o mes juk norime geresnių sąlygų vartotojams, mažesnių įkainių, geresnių sąlygų paskoloms, daugiau konkurencijos. Tokie pakeitimai neprisideda prie mūsų investicinio klimato“, – teigė ministrė.
„Toks pakeitimas gali būti tik laikinas, turėti aiškius argumentus, o investicinė aplinka turi būti prognozuojama“, – kalbėjo ji.
A. Armonaitės teigimu, Lietuvos bankų rinka galėtų būti „konkurencingesnė ir draugiškesnė tiek žmogui, tiek verslui“, bankai galėtų daugiau skolinti smulkiam ir vidutiniam verslui, naujiems investicijų projektams.
„Dėl to į šitą rinką turi ateiti naujų žaidėjų. Ar dabar tokiomis iniciatyvomis mes prikviesime naujų žaidėjų, labai labai abejoju“, – teigė ministrė.
Lietuvos bankui prognozuojant, kad pratęsus solidarumo įnašą, už 2025-uosius, skaičiuojant pagal 2019–2022 metų grynąsias palūkanų pajamas, jo galėtų būti surinkta apie 50–70 mln. eurų, A. Armonaitė sako, kad tai yra „nemažai“.
„Jeigu tai reikštų, kad žmonėms mokestinė našta nedidėtų kitose srityse, tame kontekste šitą mokestį galima svarstyti“, – teigė ministrė.
Seimo opozicinių frakcijų atstovai ketvirtadienį įregistravo pasiūlymą neribotam laikui pratęsti laikinąjį bankų solidarumo įnašą.
Valdantieji iš pradžių buvo prieš idėją šio įnašo rinkimą tęsti, tačiau pastarosiomis savaitėmis neatmetė tokios galimybės.
LB duomenimis, šalyje veikiantys bankai už praėjusius metus sumokėjo daugiau nei 250 mln. eurų solidarumo įnašo. Centrinis bankas prognozuoja, kad šiemet jo gali būti sumokėta dar apie 220 mln. eurų.
Gynybos finansavimą politikai nori didinti iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), siekiant kariuomenėje greičiau kurti diviziją, iki 2027 metų priimti Lietuvoje Vokietijos brigadą ir pasirengti visuotiniam šaukimui.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žada tikrinti, ar per Lietuvą nevežami grūdai iš okupuotų Ukrainos teritorijų1
Lietuva ir Ukraina sutarė tikrinti, ar tranzitu per Lietuvą vežami rusiški grūdai nėra iš okupuotų Ukrainos teritorijų, teigia žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas. ...
-
Nuo kitų metų – svarbūs pokyčiai centrinėse Panevėžio gatvėse
Nuo kitų metų keliose centrinėse Panevėžio miesto gatvių atkarpose siūloma įvesti mažos taršos zoną. ...
-
Nuo sausio didėja pensijos: viskas, ką būtina žinoti2
Nuo kitų metų „Sodra“ mokės po indeksavimo padidintas pensijas. Pirmiausia, sausio mėnesį, didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, negalios pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai. Vasarį didesnės išmokos ...
-
Kova su klimato kaita: nuo liepos įsigalios svarbus parlamento sprendimas2
Nuo 2025 m. liepos nebebus taikomas akcizo tarifas biodujoms, šią savaitę nusprendė Seimas. Anot projekto iniciatorių, tokia priemone siekiama prisidėti prie kovos su klimato kaita. ...
-
Mokytojams – svarbi informacija dėl atlyginimų
Šią savaitę Seimas priėmimo stadijoje pritarė įstatymų pataisoms, kuriomis bus didinami mokytojų pareiginės algos koeficientai bei mažiausiai uždirbančių biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimai. ...
-
Lietuvių skolos skaičiuojamos milijardais: gyvena iš „juodų“ pinigų?4
Lietuvoje skolų turi apie 8 proc. gyventojų, o iš antstolių išieškoma skolų suma siekia 2 mlrd. eurų, sekmadienį pranešė LRT radijas. ...
-
Skambina pavojaus varpais dėl medaus: mokslas atsilieka16
Lietuviškame meduje vis daugiau aptinkant ūkininkų, ypač rapsų augintojų, naudojamų cheminių preparatų likučių, bitininkai susirūpinę dėl tokios padėties. Ūkininkai sako, kad valstybės institucijos turėtų griežčiau kontroliuoti jų n...
-
Galite prarasti kelis šimtus eurų ir dalį atostogų: ekspertė paaiškino, kada taip gali nutikti
Gruodį – dovana iš darbdavių, tik ne po eglute, o į banko sąskaitą. Dalis lietuvių jau sulaukė 13 atlyginimo ir įvairių premijų. Visgi buhalteriai skaičiuoja, kad ne visiems apsimoka gauti tokią dovaną dar šiais metais. Dėl to...
-
Nebeliks Statybos inspekcijos pasitikėjimo linijos
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nuo 2025 metų sausio naikina pasitikėjimo liniją, skirtą pateikti anoniminius skundus dėl įvairių pažeidimų. ...
-
Paveldo pastatų tvarkymui Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti 8 mln. eurų
Į paveldotvarkos programą atrinktų pastatų tvarkymui Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti 8 mln. eurų. ...