- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jau trečius metus iš eilės grįžtančių Lietuvos piliečių skaičius didesnis nei išvykstančių. Valdžia norėtų pritraukti į rinką užsienio lietuvius, tačiau apklausos rodo, kad tik kas ketvirtas darbdavys ryžtųsi juos įdarbinti. Ko baiminamasi, kokia situacija, pasakojama LNK reportaže.
„Vis daugiau lietuvių grįžta gyventi į Lietuvą. Preliminariais duomenimis, praėjusiais metais tokių buvo apie 14 tūkst.“, – sakė „Renkuosi Lietuvą“ projekto vadovė Edita Urbanovič.
Dar maždaug pusė milijono norėtų sugrįžti į tėvynę.
„Jungtinė Karalystė, Norvegija, Vokietija, taip pat ir iš JAV, net Lotynų Amerikos šalių sulaukiame vis daugiau užklausų“, – sakė E. Urbanovič.
Seime surengta diskusija, kaip emigravusius lietuvius pritraukti į Lietuvos rinką. Gruodį įregistruota 12 tūkst. darbo pasiūlymų. Labiausiai trūksta vidutinės kvalifikacijos darbininkų.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Per mažai dėmesio skiriame mūsų piliečiams, darbingo amžiaus piliečiams, kurie gali atvažiuoti ir dirbti“, – teigė Seimo narė Dalia Asanavičiūtė.
Ketinantiems grįžti aktualiausia, ar ras norimą darbą, kaip greitai pavyks įsidarbinti, kokį gaus atlygį. Pagal darbo užmokesčio kaštus vienai dirbtai valandai, Europos Sąjungoje Lietuva – tik šešta nuo galo.
„Mes turime apie 15 proc. verslo, kuris dirba aukštoje pridėtinėje vertėje. Lyderiaujančiose valstybėse šis skaičius yra didesnis nei 20 proc. Niekada nebus taip, kad visi verslai dirbtų aukštoje pridėtinėje vertėje. Tačiau mes turime stengtis, kad tų verslų, kurie moka gerus atlyginimus, sudaro geras darbo sąlygas, Lietuvoje būtų kuo daugiau“, – komentavo Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas.
Investuotojai galėtų pasiūlyti geriau apmokamas darbo vietas imigrantams, jei šalyje būtų palankesni mokesčiai.
„Lietuvoje nėra progresinių mokesčių tarifo, tačiau aukštos kvalifikacijos darbuotojų pajamos apmokestinamos didžiausiu 32 proc. tarifu“, – kalbėjo Investuotojų forumo direktorė Rūta Skyrienė.
Tačiau įsidarbinti kliudo ne tik atlygis, bet ir darbdavių požiūris. Daugiau nei pusė apklaustų įmonių baiminasi, kad grįžę emigrantai reikalaus fiksuoto darbo laiko, geriau apmokamų viršvalandžių ir lankstesnių darbo sąlygų. Tad įdarbinti užsienio lietuvį ryžtųsi tik kas ketvirtas darbdavys.
Mažesnės įmonės, ypač prekybos, paslaugų sektoriuje, užsienio lietuvius vertina šiek tiek atsargiau.
„Didesnės, tarptautinės įmonės labiau linkusios priimti į darbą grįžusius užsienio lietuvius, turinčius emigracijos patirties. Tuo tarpu mažesnės įmonės, ypač prekybos, paslaugų sektoriuje, tuos kandidatus vertina šiek tiek atsargiau“, – teigė E. Urbanovič.
Darbdaviai patys nesupranta, iš kur toks neigiamas požiūris į grįžtančius iš užsienio tautiečius.
„Kai darbdavys kviečiasi į pokalbį, klausia daug įvairių dalykų. Pavyzdžiui, ar tu lojalus, kodėl išėjai iš ankstesnio darbo, tarkim, padirbs tik mėnesį ar metus. Gal pas mane irgi dirbsi trumpai. Galbūt tik čia gali būti nesusišnekėjimų“, – svarstė Lietuvos pramonininkų konfederacijos direktorius Ričardas Sartatavičius.
Nesusišnekėjimus bando spręsti Užsienio reikalų ministerija. Iki šių metų pabaigos pristatys vieną tinklalapį, į kurį sujungs visus darbo pasiūlymus ir reikalingą informaciją imigrantams.
„Grįžti planuojantis žmogus, paskambinęs vienu telefonu ar apsilankęs viename tinklalapyje, galėtų gauti visą jam reikalingą ir išsamią informaciją“, – sakė Užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas.
Kiti politikai pasigenda ir nestandartinių sprendimų.
„Kodėl darbdaviai su savo potencialiomis darbo vietomis neatvažiuoja kur nors į Londoną, ambasadą ir nepaskelbia, kad tokiai ir tokiai įmonei ieškomas rinkodaros specialistas ar finansininkas“, – samprotavo D. Asanavičiūtė.
Pernai įsidarbino 600 į Lietuvą grįžę ir į Užimtumo tarnybą kreipęsi gyventojai. Dar 85 pradėjo dirbti pagal individualią veiklą ar verslo liudijimą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kodėl nauja mokesčių reforma sukėlė tokią audringą visuomenės reakciją?
Laukia pokyčiai ir didesni mokesčiai: dvejus metus ruošta, pagaliau pristatyta nauja mokesčių reforma, sukėlusi daug diskusijų, netgi pasipiktinimą. Pokyčiai susiję su gyventojų pajamų mokesčio tarifu, naikinamomis lengvatomis, numatytas nek...
-
Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių
Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesni šiltnamiai. Paulius Astrauskas sako, kad minimali ploto riba paramai mažinama nuo...
-
G. Skaistė: siūlome apriboti poreikį per įmonę pirkti bangius automobilius3
Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad kartu su mokesčių pertvarka siūlant mažinti lengvatą įmonėms už perkamus brangius automobilius, tai padėtų pažaboti tuos, kurie juos perka įmonės vardu, bet naudojasi asmeniniams tikslams. ...
-
Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams
Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama priešingų signalų. ...
-
A. Armonaitė: reikia įvertinti bankų solidarumo įnašo poveikį investicinei aplinkai
Vyriausybei ir Lietuvos bankui siūlant laikiną, dvejus metus galiosiantį bankų solidarumo mokestį, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad reikėtų įvertinti jo poveikį investicinei aplinkai. ...
-
Siūloma griežtinti baudas už grynųjų iš Rusijos ir Baltarusijos įvežimą2
Padaugėjus atvejų, kai iš Rusijos ir Baltarusijos bandoma įvežti su nusikalstama veikla ir karu Ukrainoje siejamus ir į mažas sumas išskaidytus grynuosius pinigus, siūloma griežčiau bausti asmenis, kurie padeda gabenti šiuos pinig...
-
S. Krėpšta: bankų paslaugų verslui kainos – vidutinės regione
Lietuvos komercinių bankų įkainiai už paslaugas verslui, palyginti su Baltijos šalimis ir Lenkija, nėra nei didžiausi, nei mažiausi, sako Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta. Anot jo, nuo praėjusių metų sutrumpėjo įtar...
-
Vyrai sausį uždirbo vidutiniškai 229 eurais daugiau nei moterys – „Creditinfo“2
Iš 76 veiklos sričių 67-iose vyrų vidutinis atlyginimas išlieka aukštesnis nei moterų – šių metų sausį vyrai vidutiniškai per mėnesį uždirbo 229 eurais daugiau nei moterys, parodė kredito biuro „Crediti...
-
A. Armonaitė: pasiūlysime palankesnius mokesčius verslui bei darbuotojams
Finansų ministerijai trečiadienį pristačius siūlomą mokesčių pakeitimų paketą, valdančiosios koalicijos partnerės Laisvės frakcijos lyderė Aušrinė Armonaitė sako, kad jos vadovaujama Ekonomikos ir inovacijų ministerija pateiks savo pasi...
-
Ministrė: naikinamos tik brangios ir mažai naudos teikiančios lengvatos
Finansų ministerijos antradienį pristatyta kai kurių mokesčių pertvarka siekiama naikinti tik tas mokestines lengvatas, kurios yra santykinai brangios ir atneša mažai naudos visuomenei, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė. ...