- ELTOS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Komercinis 5G ryšys bent iš dalies veikia jau visose Europos šalyse, bet Lietuva niekaip nepasiekia net pirmo jo diegimo etapo: dažnių aukciono.
Komercinis 5G ryšys bent iš dalies veikia jau visose Europos šalyse, bet Lietuva niekaip nepasiekia net pirmo jo diegimo etapo: dažnių aukciono.
Šalies IRT verslo atstovų vertinimu, tai ne tik moralinis, bet ir finansinis pralaimėjimas, rašo portalas lrytas.lt.
„Operatoriai būtų pradėję diegti 5G ryšį, juo būtų pradėję naudotis vartotojai, būtume pajudėję į priekį ir su technologijomis, ir su naudojimu – o dabar galime įžvelgti tik vieną pliusą: galbūt ateityje diegti 5G bus pigiau, nes įranga pinga, o galbūt bus išgaudytos ir technologijų klaidos“, – portalui lrytas.lt. sakė Lietuvos skaitmeninių technologijų sektoriaus asociacijos „Infobalt“ direktorius Mindaugas Ubartas.
Iš pradžių Lietuva diegti 5G ryšio negalėjo dėl kaimyninių valstybių keliamų apribojimų – bet dabar, anot asociacijos vadovo, patys tarpusavyje nebesusišnekame, ir dėl to tenka nukelti aukcioną keliems mėnesiams.
Telekomunikacijų verslo atstovai sako, kad ne mažiau nei technologiniai dalykai diegimą trukdo reguliaciniai reikalavimai.
„Apmaudu, kad Lietuvoje aukcionai jau kelerius metus yra atidėliojami dėl įvairių biurokratinių kliūčių, siekiant operatoriams įpiršti sunkiai įgyvendinamus ar apskritai nerealius reikalavimus. Šie pertekliniai reikalavimai ir su 5G nesusijusios diskusijos reikalauja daug laiko bei vilkina aukcioną“, – teigia telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.
Vienas tokių pavyzdžių 2021 m. vasarą tarp aukciono sąlygų buvo pateiktas reikalavimas užtikrinti 100 Mb/s greitį ne tik daug vartotojų turinčiose aplinkose (miestuose), bet ne mažiau kaip 95 proc. Lietuvoje esančių namų ūkių.
„Reikalavimas užtikrinti 100 Mb/s gaunamojo ryšio spartą yra neįmanomas dėl fizikos dėsnių ir šiuo metu rinkoje siūlomos įrangos techninių galimybių ribų“, – aiškina specialistas.
A. Šemeškevičius nurodo, kad toks reikalavimas taip pat pareikalautų neproporcingai didelių investicijų į naujas bazines stotis vietose, kuriose, jo teigimu nei šiuo metu, nei po 10-15 metų realaus poreikio nuolat užtikrinti 100 Mb/s spartą nebus.
Jo operatoriai išpildyti negalėtų ir dėl objektyvių aplinkybių – pavyzdžiui, ribotų galimybių statyti mobiliojo ryšio stotis saugomose teritorijose, tankiai apgyvendintose teritorijose ir panašiai.
Galiausiai šio Susisiekimo ministerijos pateikto reikalavimo aukciono sąlygose buvo atsisakyta. Tačiau, operatorių teigimu, tarp reikalavimų atsirado niekaip su 5G technologijos diegimu nesusijęs dalykas: Susisiekimo ministerijos nurodymas iki 2023 sausio 1 dienos įdiegti eSIM paslaugos palaikymą.
„eSIM“ technologija yra elektroninė SIM kortelės atmaina: virtuali SIM kortelė, įmontuota pačiame telefone, jos nereikia įdėti ir išimti, o vietoj to programiniu būdu įdiegiamas konkretaus operatoriaus, kurio paslaugomis vartotojas norės naudotis, profilis – ir vartotojas gauna galimybę naudotis pasirinktu tinklu“, – sako „Bitė Lietuva“ technologijų direktorius Gintas Butėnas.
G. Butėnas apibendrina, kad operatoriai nėra prieš eSIM technologiją, bet sieti tai su dažnių aukcionu neatrodo logiškai – technologija su jokiais konkrečiais dažniais nėra susijusi. Jis pažymi, kad nuostata Lietuvoje įdiegti eSIM technologiją yra numatyta Elektroninių ryšių įstatyme, todėl papildomai dėti eSIM diegimo reikalavimą į konkretaus dažnio aukcioną yra ir dubliavimas, ir neturi tiesioginio ryšio su aukcionu.
„Telia“ iš principo palaiko eSIM plėtrą, tačiau ministerijos pasiūlyti terminai, apimtys ir technologiniai spendimai verčia rimtai abejoti šiai institucijai patariančių telekomunikacijos specialistų kompetencija“ , – svarsto A. Šemeškevičius.
Prievolė įsigijus radijo dažnius diegti nieko bendro su 5G plėtra neturinčią eSIM technologiją operatoriams reikš papildomas investicijas, kurios galiausiai gali nugulti ant vartotojų pečių.
Telekomunikacijos rinkos atstovus trikdo ir Krašto apsaugos ministerijos į aukciono sąlygas sąrašą įtrauktas reikalavimas pateikti tinkle naudojamos įrangos sąrašus, nurodant galutinius naudos gavėjus, t.y. gamintojų akcininkus.
A. Šemeškevičiaus teigimu, visa tai kelia klausimą, kas ir kodėl rengia tokias aukciono sąlygas, kurios verčia iš naujo įvertinti verslo rizikas, susijusias su 5G investicijomis ir šios technologijos plėtra Lietuvoje.
M. Ubartas sako taip pat nesuprantąs, kaip tai galėjo nutikti likus vos keliems mėnesiams iki aukciono, kai tokiam reikalavimui pateikti buvo bent dveji metai.
„Be to, neįsivaizduoju, kaip tai būtų įmanoma padaryti. Juk jei nusiųstum raštą į „Cisco“ – tau į jį paprasčiausiai niekas neatsakys. Tokia užklausa turėtų eiti ne operatoriams – turėtų eiti gal į Saugumo departamentą ar kažkur“, – sako „Infobalt“ direktorius.
M. Ubarto paklausus, kokį asmenį jis matytų kaip pakankamai techniškai kompetentingą, kuris galėtų paaiškinti Susisiekimo ministerijos poziciją dėl šių dviprasmiškų reikalavimų dažnio aukcionui, jis rekomendavo kreiptis į susisiekimo ministro patarėją Darių Stravinską. D. Stravinskas ministerijoje dirba ilgai: jis patarinėjo Rokui Masiuliui, Jaroslavui Narkevičiui, o dabar yra Mariaus Skuodžio patarėjas. Tačiau jis komentuoti nesutiko ir nurodė kreiptis į susisiekimo ministro patarėją Gabrielę Vasiliauskaitę.
Ministerijos atstovė į klausimą, kuo remiantis 2021 m. į 700 MHz dažnių aukciono sąlygas buvo įtrauktas reikalavimas 5G ryšio teikėjams užtikrinti 100 Mb/s greitaveiką tinkle neatsakė. Buvo pateiktas atsakymas, kad dabar tokio reikalavimo nėra.
Ministerijos atstovės teigimu, 5G ryšio teikėjams reikalavimas per metus užtikrinti eSIM technologijos palaikymą, nors ji neturi jokio tiesioginio ryšio su dažnių spektru, buvo įtrauktas po to, kai Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) inicijavo aukciono sąlygų pakeitimus. Tada ministerija viešosios konsultacijos metu pasiūlė įtraukti reikalavimą dėl eSIM, atsižvelgiant į RRT atliktą eSIM diegimo Lietuvoje skatinimo studiją, kurioje kaip viena iš priemonių siūloma susieti eSIM veikimo užtikrinimą su ribotų valstybės išteklių naudojimu.
Ministerija kliūčių 5G tinkle plėtrai nemato, nes šalyje jau veikia komercinės 5G paslaugos. Tačiau, kaip pažymi portalas lrytas.lt, komercines 5G paslaugas teikia vos vienas operatorius, ir jų teikimas vyksta 4G ryšiui skirtais dažniais ir neužtikrina visų 5G ryšio standartų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Hofmanas: pieno įstatymą kursime iš naujo įtraukiant visas jo gamybos grandinės dalis1
Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) siūlant Seimui nesvarstyti vadinamojo pieno įstatymo pataisų, ministras Ignas Hofmanas teigia, kad įstatymo projektas bus kuriamas iš naujo, į jį norima įtraukti visas pieno gamybos grandinės dalis. Pasak minis...
-
Paluckas išvyksta į Davose vykstantį Pasaulio ekonomikos forumą1
Premjeras Gintautas Paluckas pirmadienį išvyksta į Šveicarijoje, Davose, vykstantį Pasaulio ekonomikos forumą. ...
-
Vis sunkiau renkama parama Ukrainai
Lietuviai pernai aktyviausiai aukojo į ūmias krizines situacijas pakliuvusiems tautiečiams, rodo aukojimo platformos Aukok.lt duomenys. ...
-
Žiniasklaida: ES svarsto nutraukti prekybos tyrimą dėl Kinijos padarytų nuostolių Lietuvai11
Europos Sąjunga (ES) svarsto, ar nutraukti jautrų prekybos tyrimą prieš Kiniją dėl įtariamos ekonominės prievartos, nukreiptos prieš Lietuvą. ...
-
Dėl laidojimo pašalpos – priekaištai: dabartinės užtenka tik karstui nusipirkti16
Valdžia nesutaria, ar didinti ir kiek laidojimo pašalpą. Kasmet ji didinama maždaug 100 euru, tačiau Seimas dar pernai pasiūlė pašalpą padvigubinti. Vietoj dabar, mirus žmogui, išmokamos vienkartinės 560 eurų sumos – mokėt...
-
Šadžius: jei nesirūpinsi tvariu gynybos finansavimu, kažkuriuo momentu už skolas mokėsi dvigubai12
Finansų ministras Rimantas Šadžius pripažįsta – krašto gynybos finansavimo didinimas tik skolintomis lėšomis turi nemažai trūkumų. Ministro teigimu, politikai, nepasirūpinę, kaip išlaidas pagrįsti tvariais ša...
-
Darbdaviai priešinasi Ruginienės iniciatyvai: kainuotų iki 200 mln. eurų13
Seimui pirmu balsavimu pritarus siūlymui Sausio 13-ąją padaryti nedarbo diena, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė palaiko idėją įvesti papildomą laisvadienį, neatsisakant kitos nedarbo dienos. Tokią iniciatyvą neigiamai vertina v...
-
Opozicija dvejoja, ar valdantiesiems pavyks rasti lėšų gynybai skirti 5–6 proc. BVP6
Opozicinių liberalų bei „valstiečių“ Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai dvejoja, ar valdantiesiems tam pavyks rasti finansavimo šaltinių, siekiant artimiausiais metais gynybai skirti 5–6 proc. bendrojo vi...
-
Ieškant lėšų gynybai Nausėda siūlo konsoliduoti pajamų apmokestinimą pagal dydį12
Valstybės gynimo tarybai (VGT) sutarus artimiausiais metais gynybai skirti 5–6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) prezidentas Gitanas Nausėda ragina lėšų ieškoti įgyvendinant konsoliduotą pajamų apmokestinimą pagal dydį, perži...
-
Valiūnas: jei norime gynybai skirti 5-6 proc. nuo BVP, svarbu užtikrinti teisingą jų naudojimą6
Valstybės gynimo tarybai (VGT) sutarus, kad 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet reikėtų skirti 5-6 proc., asociacijos „Investors‘ Forum“ vadovas Rolandas Valiūnas teigia, kad tiek didinant išlaidas saugumui b...