- Lukas Juozapaitis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Verslui skatinant visuomenę ir politikus susitarti gynybai skirti 4 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) iniciatyvos „4 procentai“ autoriai ragina valdžią kuo greičiau pradėti diskusijas dėl didesnio gynybos finansavimo.
„Per 23 dienas mūsų iniciatyva surinko daugiau nei 50 tūkst. kvalifikuotų elektroninių parašų. (...) Šįryt peticija pasidalinome su atsakingomis institucijomis. Sekantis mūsų lūkestis yra kuo greičiau inicijuoti susitikimus su institucijoms ir pradėti diskusiją, kaip iniciatyva kuo greičiau galėtų būti paversta realybe“, – pirmadienį spaudos konferencijoje „4 procentai“ valdybos pirmininkas Mantas Mikuckas.
Peticiją, kuria norima paraginti politikus kuo greičiau susitarti dėl 4 proc. BVP finansavimo gynybai, pirmadienį ryte buvo pasirašę 51,6 tūkst. gyventojų.
„Tai yra tikra, pilietinė visuomeninė iniciatyva, su kuria reikia skaitytis ir kurią reikia laikyti rimta“, – žurnalistams teigė M. Mikuckas.
Peticija perduodama prezidentui, Seimui ir Vyriausybei, o artimiausiu metu iniciatoriai susitiks su prezidentu, Seimo ir Vyriausybės vadovais ir perduos surinktus parašus.
Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis sakė, kad verslas ragina politikus susitarti dėl „principinio strateginio sprendimo“.
„Mūsų lūkestis, kad politinės partijos – kaip jos anksčiau susitarė dėl 2 proc., kaip sutarė dėl 3 proc. – susitartų ir dėl 4 proc. be jokių išankstinių sąlygų ir eitų to tikslo link“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė A. Romanovskis.
Anot jo, dėl konkrečių finansavimo šaltinių būtų galima diskutuoti jau susitarus, kad krašto apsaugai turi būti skiriami 4 proc. BVP.
Per 23 dienas mūsų iniciatyva surinko daugiau nei 50 tūkst. kvalifikuotų elektroninių parašų.
„Susitarkime dėl 4 procentų, peržiūrėkime nacionalinį politinių partijų susitarimą ir eikime į priekį. (...) Įsiveldami į diskusijas, prieštaravimus, ginčus, ar vienu, ar kitu procentu (turėtų būti didinami kai kurie mokesčiai gynybai – BNS), nueiname nuo esmės. Esmė yra strateginis sutarimas dėl 4 proc.“, – sakė A. Romanovskis.
Telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ vadovė Giedrė Kaminskaitė-Salters teigė, kad „4 procentų“ iniciatyva žymi istorinį momentą, kai verslas „atsistoja ir sako, kad nori didesnių mokesčių“.
Pasak jos, verslas pasiryžęs dėl gynybos mokėti didesnius mokesčius siekiant apsaugoti savo investicijas Lietuvoje, taip pat darbuotojus.
„Įspūdinga, kad („4 procentų“ iniciatyvai – BNS) susivienijo didžiausi konkurentai“, – teigė ji.
Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidento Vidmanto Janulevičiaus teigimu, šia iniciatyva siekiama, kad politikai patys susitartų dėl spartesnio gynybos finansavimo.
Pasak jo, šalies pramonės įmonės, be to, sutiktų mokėti didesnius mokesčius, galėtų savaitei išsiųsti darbuotojus kariniams apmokymams. Tokia inciatyva verslui, pasak jo, kainuotų apie 1,5 mlrd. eurų.
„Sutinkame savaitei, išskaidytais grafikais kiekvieną atskirą darbuotoją siųsti į atitinkamus darbuotojus – kas kariaus, kas gins tėvynę, kas dirbs užnugaryje, kas dirbs seselėmis, kas dirbs logistikoje“, – žurnalistams sakė V. Janulevičius.
„4 procentai“ kovo pabaigoje inicijavo paramos Ukrainai organizacija „Blue/Yellow“, telekomunikacijų įmonės „Telia Lietuva“, „Bitė Lietuva“, „Tele2“, startuoliai „Tesonet“ bei „Vinted“, „Teltonikos“ įmonių grupė, kitos žinomos Lietuvos įmonės.
„Jau matome, (...) galime pasiūlyti ir priemones, ir kaip būtų galima greitai, pakankamai pigiai ir labai ženkliai padidinti Lietuvos gynybos potencialą“, – spaudos konferencijoje kalbėjo „Blue/Yellow“ vadovas Jonas Ohmanas.
Vyriausybė kovą pasiūlė keturias gynybos finansavimo alternatyvas, dėl kurių kelias savaites diskutavo verslo ir darbuotojų atstovai, savo pasiūlymui pateikę politikams.
Gynybos finansavimą politikai nori didinti iki 3 proc. BVP siekiant kariuomenėje greičiau kurti diviziją, iki 2027 metų priimti Lietuvoje Vokietijos brigadą ir pasirengti visuotiniam šaukimui.
Vyriausybė taip pat žada steigti specialų fondą, kuriame būtų kaupiamos lėšos gynybai iš didesnių mokesčių, į jį galėtų aukoti ir gyventojai.
Premjerė Ingrida Šimonytė anksčiau sakė, kad politikai ir socialiniai partneriai artėja prie susitarimo dėl kelių šaltinių didinti finansavimą gynybai, tarp jų – didesnio pelno mokesčio tarifo. Ji vėliau įvardijo, kad galimos diskusijos dėl šio mokesčio didinimo 1,5 ar 2 procentiniais punktais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Energetikos ministras: vasaros audros pamokos buvo neišmoktos
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) vadovas Renaldas Radvila antradienį aptarė poreikį stiprinti nacionalinės elektros infrastruktūrą ir nutarė peržiūrėti pasirengimo gamtos stichijoms...
-
Nausėda apie santykius su JAV: kaip niekas kitas suprantame, ko turime imtis5
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad didesnis NATO sąjungininkų skiriamas finansavimas gynybai turėtų teigiamos įtakos santykiams su Jungtinėms Valstijomis. ...
-
EK Lietuvai išmokėjo 463 mln. eurų RRF subsidijos ir paskolos
Antradienį Europos Komisija atliko trečią mokėjimą Lietuvai pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF) – išmokėjo 463 mln. eurų, atėmus išankstinį finansavimą. Šį mokėjimą sudaro 174,7 mln. eurų do...
-
Gynybos obligacijų jau išplatinta už 13,3 mln. eurų1
Gyventojai, verslas ir kitos organizacijos nuo spalio 10-osios jau įsigijo gynybos obligacijų už 13,3 mln. eurų. ...
-
Besitikintiems lengvatinio PVM tarifo – griežtas Šadžiaus atsakas1
Finansų ministras Rimantas Šadžius teigia, kad šiuo metu nėra finansinių galimybių svarstyti pridėtinės vertės mokesčio lengvatoms (PVM). Taip ministras atsakė paklaustas, ar Vyriausybė svarstys taikyti lengvatinį PVM tarifą maitinim...
-
Finansų ministras: žvyrkelių programos finansavimas svarbus – sumažins regioninę atskirtį2
Lietuvos 2025 m. biudžeto svarstymo metu Seime kilus klausimų, ar dalis „paklaidos ribose“ rastų lėšų turėtų būti skiriamos žvyrkelių programai, finansų ministras Rimantas Šadžius tvirtina – tai reikalinga, nes maži...
-
Jūsų sąskaita gali papilnėti: priimtas svarbus sprendimas3
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) deda tašką: elektros tiekėjai už netesybas ar tiekėjo keitimą negalėjo bausti gyventojų ir verslo. Už tai privalės grąžinti šiems daugiau kaip 8 mln. eurų. Vieni tiekėjai sutinka, kit...
-
Dilba: akcizų tema išsemta, jei juos didinsime finansuoti keliams, tapsime nekonkurencingi2
Prezidento patarėjas Ramunas Dilba vertina, kad jei kelių finansavimui būtų pasitelktas tolimesnis akcizų didinimas, Lietuva taptų nekonkurencinga regione. Anot jo, papildomo finansavimo keliams reiktų ieškoti vykdant kitų mokesčių peržiūr...
-
Ruginienė mato dar vieną priežastį pasiimti pinigus iš II pensijų pakopos37
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė teigia, kad planuodama antrosios pensijų pakopos sistemos pertvarką, Vyriausybė atsižvelgs į įvairius gyventojų poreikius nutraukti kaupimą, pavyzdžiui įsigyjant pirmą būstą. ...
-
Ekonomistas Mačiulis: paskaičiuokime, kiek mums tai kainuotų5
„Galbūt yra pigesnių sprendimų, leidžiančių atskleisti problemos esmę ir pasiūlyti jos sprendimų būdus, nesukuriant perteklinės naštos mokesčių mokėtojams bei neslopinant verslo investicijų?“ – feisbuke klausė ekonomist...