2013 baigiasi: svarbiausių Lietuvos ekonomikos įvykių dešimtukas (komentarai)



Buvo atidaryti du kiti

Nors Lietuvą paliko statybinėmis ir apdailos medžiagomis prekiaujančios parduotuvės, į prekybos rinką įsiliejo du pasaulinio lygio žaidėjai – "Ikea" ir "H&M". Šių milžinų atėjimo lietuviai laukė jau gana seniai. Paskelbus datą, kada turi būti atidaryta pirmoji "H&M" parduotuvė, jaunuoliai net nakvojo prie parduotuvės durų, norėdami tapti pirmaisiais lankytojais ir gauti piniginius dovanų čekius. "Ikeos" atidarymas taip pat sulaukė didelio dėmesio, o atidarymo ceremonijoje rąstą kartu pjovė nesutaikomi politiniai oponentai Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Vilniaus meras Artūras Zuokas. Metams einant į pabaigą, šių parduotuvių populiarumas šiek tiek ėmė slopti. Ekspertų aiškinimu, didelio dėmesio šie prekybos tinklai sulaukė dėl to, kad tai buvo naujovė Lietuvoje, bet, bėgant laikui, žmonės jiems nebeteiks tokios didelės reikšmės.

"Maximos" tragedija

Vienas pagrindinių prekybos tinklų Lietuvoje "Maxima" metus pradėjo su, rodos, iš nieko kilusiu pasipiktinimu dėl Sausio 13-ąją "Maximos" parduotuvėse "Tarybinei" daktariškai dešrai taikytos akcijos. Tačiau metams einant į pabaigą įmonė susidūrė su didesniu iššūkiu – Latvijoje įgriuvus "Maximos" parduotuvės stogui žuvo daugiau kaip 50 žmonių. Situaciją paaštrino tai, kad tariamai nuomojamas pastatas, kaip vėliau paaiškėjo, priklausė pačiai "Maximai", o "Maximos Latvijos" vadovas Gintaras Jasinskas savo pareiškimais dar ir supykdė latvius. G.Jasinskas buvo atleistas, o "Maxima" viešai atsiprašė ir pažadėjo atlyginti žalą.

Pakilo "Air Lituanica"

Vasarą į orą pakilo pirmasis "Air Lituanicos" lėktuvas. Jau gegužę, dar neturėdama oro vežėjo pažymėjimo, "Air Lituanica" pradėjo skelbti apie būsimas lėktuvų bilietų kainas, o metų pabaigoje dėl esą nesumokėtų skolų su ja bendradarbiavimą nutraukė "Estonian Air". Abi bendrovės žada teistis. "Air Lituanica" išsiskiria tuo, kad priklauso Vilniaus miestui. Didžioji dalis – net 87 proc. – jos akcijų priklauso nekilnojamojo turto plėtros įmonei "Start Vilnius", kurią įkūrė Vilniaus miesto savivaldybė.

"Chevron" pasitraukė

Šį rugsėjį JAV energetikos bendrovė "Chevron" buvo pripažinta laimėtoja skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkurse. Aplinkos ministerijos komisija šią įmonę pripažino kaip atitinkančią visus iškeltus reikalavimus. Toks sprendimas sulaukė didelio pasipiktinimo, ypač iš Žygaičių miestelio bendruomenės, kuri atsisakė bendradarbiauti su "Chevron" ir leisti ieškoti skalūnų dujų jų žemėse. Po intensyvių ginčų JAV bendrovė priėmė sprendimą pasitraukti iš Lietuvos. Kilęs konfliktas gali neigiamai atsiliepti Lietuvos investiciniam patrauklumui.

Ribojimai saulės baterijoms

Nors visame pasaulyje skatinama naudoti atsinaujinančiosios energijos šaltinius, Lietuvoje buvo priimti nutarimai, kurie realybėje turi atvirkštinį efektą. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) nusprendė, kad ji galės apskaičiuoti saulės energijos pagamintos elektros supirkimo tarifus net keturis kartus per metus, vietoj prieš tai numatyto vieno karto. Taip pat mažosiomis elektrinėmis buvo numatyta laikyti tas, kurių galia ne iki 30 kilovatų, o iki 10 kilovatų. Atsinaujinančių išteklių energetikos atstovai teigė, kad tokios elektrinės niekam nereikalingos, o sprendimas gali sunaikinti mažesnio galingumo elektrinių plėtrą.

Pasak ekonomikos ekspertų, 2013-ieji Lietuvos ekonomikoje nebuvo išskirtiniai, o neseniai metukų gimtadienį atšventusi Vyriausybė nesiėmė kardinalių žingsnių ir laikėsi pirmtakės kurso.



NAUJAUSI KOMENTARAI

nuostabus metai

nuostabus metai portretas
seimas ir co KT sprendimu ZENKLIAI pasididino SAU algas nuo sausio 1 d, ir ruosiasi visiems eura ivesti,Saunuoliai seimo nariai, vyriausybes IR KITI PAREIGUNAI,VALIO,VALIO-KOKS NUOSTABUS SOLIDARUMAS

Vladas Beniulis

Vladas Beniulis portretas
-Tikekim,-Ateinantys Arklio Metai atsigres veidu i Lietuva ir Lietuviu tauta...

pirmam

pirmam portretas
kad ten grauzikiene siulo ta pataisa, kam tada loji burlioke
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių