Žiemą blyškią odą nudažo dirbtinės saulės spinduli Pereiti į pagrindinį turinį

Žiemą blyškią odą nudažo dirbtinės saulės spinduli

2008-02-05 09:00

Kaitrios soliariumų lempos džiugina ne visus išsiilgusius šviesos ir šilumos. Specialistai įspėja, kad jos pavojingos strazdaniams ir daug apgamų turintiems žmonėms.

Beveik pusmetį Lietuvoje saulės spinduliai būna nekasdienis reiškinys. Todėl ieškodami saulės vieni vyksta į šiltus ir saulėtus kraštus, kiti nusimeta drabužius ir užsidaro soliarumo kabinoje.

Specialistų neatsirado

Dar prieš kelerius metus soliariumai buvo moterų grožio imperijos dalis, o dabar čia vis dažniau užsuka ir vyrų. Tačiau neretas soliariumų lankytojas nedrįsta prisipažinti, kad nežino arba negauna gero patarimo, kokį soliariumą pasirinkti, kaip pasiruošti dirbtinės saulės voniai ir tinkamai pasirūpinti savo oda.
„Sveikatai“ apie tai pasakojo soliariumų studijos „Equador“ pardavimo vadovas Stanislavas Saverinas. Daugiau specialistų, galinčių pasidalyti panašiais patarimais apie soliariumus, „Sveikata“ nerado. Kitų studijų atstovai kalbėtis griežtai atsisakė.
„Žinau, kad soliariumų savininkus dažnai kaltina kenkiant žmonių sveikatai. Bet aš įsitikinęs, kad visuomenei tiesiog trūksta žinių ir atsakomybės už savo sveikatą. Kuo daugiau žmonės žinos ir kuo rimčiau žiūrės į soliariumus, tuo mažiau kils nesusipratimų“, – sakė S.Saverinas.

Pirmąkart – 4 minutes

Soliariumų studijos klientams siūlo pasikaitinti po įvairaus stiprumo lempomis. Todėl pirmą kartą čia užsukusiems būna sunku susigaudyti, ką reiškia lempas apibūdinantys „turbo“, „mega“, „ultra“. Taip soliariumuose lempos skirstomos pagal stiprumą. Kiekvienas lankytojas turi pasirinkti jas pagal savo odos tipą ir tai, kelintą kartą lankosi soliariume.
Silpniausios lempos paprastai prilygsta vasaros dienos saulės spinduliams. Pačios stipriausios skleidžia dukart intensyvesnius spindulius nei silpnosios. Kuo lempos stipresnės, tuo trumpiau galima po jomis degintis. 5 minutės kaitinimosi po intensyvaus veikimo lempomis yra tas pat kas 12 minučių po silpnesnėmis.
Pirmą kartą soliariume nepatariama kaitintis ilgiau nei 4 minutes. Vėliau laiką galima pamažu ilginti. Antrą kartą užsukti į soliriumą galima tik po dviejų parų. Lankantis dažniau oda gali sudirgti ir parausti.
Įdegiu pasidžiaugti paprastai galima po šešių septynių seansų. Spalvai palaikyti užtenka degintis kartą per savaitę. Skirtingos ir vertikaliųjų bei horizontaliųjų soliariumų lempos. Vertikaliuosiuose soliariumuose paprastai šviečia stipresnės lempos, nes jos nuo kūno būna toliau. Šiuose soliarumuose galima tolygiau įdegti. Juos dažniau nei horizontaliuosius renkasi ir uždarų ankštų patalpų baimę jaučiantys žmonės.
„Horizontaliųjų soliariumų mėgėjus kartais galima atpažinti iš vieno šviesesnio šono. Toje pusėje, kur soliariumo kabina užsidaro, kartais lieka tarpelis. Šių soliariumų pranašumas – stipresnės lempos veidui, nes jis paprastai įdega sunkiau“, – paaiškino S.Saverinas, pats nevengiantis išsitiesti po soliariumo lempomis.

Siūlo pasitarti su gydytoju

Kiekvienam prieš einant į soliariumą S.Saverinas primygtinai siūlo pasikonsultuoti su gydytoju. Odos tipą ir rekomenduojamą kaitinimosi trukmę lengvai gali nustatyti ir soliariumų studijų darbuotojai, tačiau tik gydytojas pasakys, ar tai nepakenks odai.
Pirmo tipo oda labai jautri, ji ne įdega, o nudega, atsiranda pūslių. Žmonėms, kurių oda tokia jautri, soliariumuose lankytis draudžiama. Antro tipo oda – jautri, bet įdeganti. Trečio tipo – nelabai jautri, švelniai įdega, retai nudega, o ketvirto – nejautri, įdegis sunkiai matomas. Mūsų krašto gyventojų oda dažniausiai yra pirmo ar antro tipo. Anot gydytojų, į soliariumus galėtų eiti nebent tie, kurių oda – trečio ar ketvirto tipo. Mėlynakiams šviesiaodžiams soliariumo reikėtų atsisakyti ir rinktis kitas įdegio priemones.
Taip pat tai itin aktualu tiems, kurie turi daug apgamų arba kenčia nuo bėrimų. Gydytojo konsultacija būtina ir žmonėms, naudojantiems psichotropinius vaistus, antibiotikus ar antidepresantus. Jie gali sukelti alerginę reakciją.
Soliariume negalima kaitintis strazdanotiems, vaikystėje smarkiai nudegusiems saulėje, sergantiems kai kuriomis ligomis, vaikams iki 16 metų, nėščioms, vartojančioms kontraceptines tabletes moterims. Jei šeimoje kas nors sirgo odos ar onkologinėmis ligomis, soliariumų taip pat reikėtų vengti.

Būtina apsaugoti akis

Prieš išsitiesiant po soliariumo lempa būtina pasirūpinti odos apsauga. Reikia nusivalyti makiažą ir kūną patepti apsauginiu įdegio losjonu. Jis ne tik apsaugo, bet ir skatina melanino, kuris odą nudažo rusva spalva, gamybą.
Tačiau vien kremo nepakaks. Patartina kepuraite uždengti plaukus. Tai reikia padaryti ne tik saugant, kad neišbluktų plaukų spalva, ultravioletiniai spinduliai, kaip ir saulė, juos išdžiovina.
Taip pat reikia naudoti specialius akinius, nes oda aplink akis itin jautri. Tiems, kurie nešioja kontaktinius lęšius, siūloma juos išsiimti, nes nuo šilumos jie sausėja ir gali sudirginti akis. Dėl ilgalaikio ultravioletinių spindulių poveikio gali kilti akių uždegimas, pablogėti regėjimas, formuotis katarakta.
Lūpas būtina patepti balzamu, kuris turi UV filtrą. Jeigu krūtų speneliai jautrūs, balzamu reikia patepti ir juos.
Pasikaitinus soliariume odą reikia patepti drėkinamuoju kremu. Vieni kremai tik drėkina, kiti suteikia papildomos spalvos ar net blizgesio.
Visiems susiruošusiems į soliariumą arba poilsiauti šiltuosiuose kraštuose medikai pataria vartoti betakaroteną ir kitus antioksidantus – likopeną, vitaminus A, C, ir E. Juos vartojant oda įdega kur kas lygiau, neatsiranda pigmentinių dėmių.

Išsklaido niūrią nuotaiką

Soliariumų studijos atstovas pastebėjo, kad ieškoti dirbtinės saulės spindulių ateina ne tik jaunimas.
Maždaug dešimtadalis klientų – vyresni žmonės.
„Šiluma puikiai veikia tuos, kurie skundžiasi sąnarių skausmu. Kiti tikina, kad šviesa padeda išsklaidyti blogą nuotaiką“, – pasakojo S.Saverinas, tokius lankytojus atpažįstantis gatvėje, nes jų oda – ruda ir suvytusi. Jis apgailestavo, kad soliariumų darbuotojai tokių žmonių suvaldyti negali.
„Paprastai mūsų darbuotojai neleidžia žmogui degintis per dažnai ir per ilgai. Tačiau tie, kurie jau yra priklausomi nuo dirbtinės saulės spindulių, lankosi keliuose soliariumuose iškart. Pasidegina 20 minučių viename, tada už kampo suka jau į kitą. Jie nepaiso saiko ir nesibaimina, kad užpuls odos ligos“, – pasakojo S.Saverinas.

Įdegis per kelias minutes

Nenorintieji gaišti laiko ir saugantys odos jaunystę natūralaus įdegio spalva gali džiaugtis po vos kelias minutes trunkančios procedūros specialioje kabinoje, kurioje kūnas apipurškiamas specialiu dažomuoju skysčiu.
Purškiamas tirpalas, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra bespalvis cukrus, reaguoja su negyvomis epidermio paviršiaus ląstelėmis ir taip suteikia įdegį. Jis matomas jau po valandos.
Spalvos pokyčių atsiranda tik odos paviršiuje. Dažai neveikia gilesnių odos sluoksnių, todėl yra nekenksmingi. Šiai procedūrai reikėtų pasiruošti iš anksto. Iki jos likus maždaug parai reikėtų atlikti depiliaciją ir nušveisti odą. Tuomet oda lygiau paruduoja, o dirbtinis įdegis išlieka ilgiau.
Prieš procedūrą nereikia naudoti jokio drėkinamojo kremo ar kvepalų, būtina nusivalyti makiažą. Po jos odos negalima drėkinti mažiausiai 8 valandas.
Šis įdegio efektas laikinas, nes negyvos ląstelės natūraliai pasišalina. Jeigu papildomai nenaudojamas įdegio skystis, spalva išblunka per savaitę. Norint, kad išsilaikytų kuo ilgiau, reikia vengti chloru dezinfekuojamų baseinų, pirties, ilgų karšto dušo ar vonios procedūrų. Savaiminio įdegio priemonėse yra alavijo, kuris drėkina ir šiek tiek gydo odą: naikina spuogus ir paslepia pigmentines dėmes ar išsiplėtusius kapiliarus.
Įdegti galima ir neiškėlus kojos iš namų – naudojant savaiminio įdegio kremus ar emulsijas. Savaiminio įdegio kremai – tai odos dažai, kurie įsigeria į odą, ją nuspalvina, sudrėkina. Tačiau šių priemonių negalima tepti ant jautrios, alergiškos odos, sergant žvyneline, egzema.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų