Vasaros ir atostogų malonumus gali sugadinti itin nemaloni liga – pėdų ir nagų grybelis, viena iš labiausiai pasaulyje paplitusių užkrečiamų infekcinių dermatologinių ligų.
Dvi skirtingos ligos
Vasarą basomis vaikščioti sveika. Tai tvirtina medikai. Vis dėlto žmonėms, kurių pėdos yra pažeistos grybelio, šis negalavimas kelia didžiulį fizinį ir psichologinį diskomfortą.
Kalbėti apie pėdų ir nagų grybelį pas mus neįprasta, bet žinoti apie šią ligą reikia, kad apsaugotume save ir savo artimuosius.
"Didžiausia grėsmė užsikrėsti šiomis ligomis slypi vandens pramogų parkuose, baseinuose, pirtyse, – perspėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė profesorė Skaidra Valiukevičienė. – Tokiose bendrojo naudojimo vietose grindys, kilimėliai, kai vaikštome basi ar avime ne savo avalynę, yra puiki terpė grybelinei infekcijai plisti."
Profesorė atkreipia dėmesį, kad pėdų grybelis ir nagų grybelis yra dvi skirtingos ligos. Pėdų grybelis prasideda odoje, tarpupirščiuose ir ant padų. Nagų grybelis dažniausiai pasireiškia jau užsikrėtus pėdų grybeliu, kai infekcija išplinta nago plokštelėje.
Vaikai serga rečiau
Nagų grybelis, pasak profesorės S.Valiukevičienės, laiku nesikreipus į gydytojus, gali pažeisti visus kojų pirštų nagus.
Iš pradžių pažeidžiamas nago plokštelės kraštas, o ilgainiui – ir visas nagas. Negydant pėdų grybelio simptomai gali ir pranykti, o nagų pokyčiai paprastai negrįžtami – gydymas būtinas.
Nagų grybelio pažeisti nagai tampa trapūs, grublėti, pakinta jų spalva.
Užsikrėsti pėdų ir nagų grybeliu gali bet kuris žmogus, nepriklausomai nuo amžiaus.
"Pastebime, kad vaikai daug rečiau serga pėdų ir nagų grybeliu", – tvirtina gydytoja dermatologė S.Valiukevičienė.
Išskirti konkrečią daugiausiai sergančiųjų amžiaus grupę gydytoja negalėtų, nes jau paaugliai serga šia liga ir tampa jos platintojais.
Svetimų batų klasta
Riziką užsikrėsti šia infekcija didina tai, kad nesilaikoma higienos.
Profesorė S.Valiukevičienė pabrėžia, kad pirtyse ir baseinuose būtina avėti specialią avalynę. Apsiavus svetimas šlepetes tikimybė užsikrėsti pėdų ir nagų grybeliu yra didžiausia.
Ši grėsmė didelė žmonėms, kenčiantiems nuo padidėjusio kojų prakaitavimo. Cukrinis diabetas, antsvoris – veiksniai, kurie prakaitavimą skatina.
"Pėdų ir nagų grybeliu užsikrėsti didesnę riziką turi ir žmonės, kurių imunitetas susilpnėjęs dėl antibiotikų vartojimo ar sergant onkologinėmis ligomis", – priduria gydytoja S.Valiukevičienė.
Vyrauja nuomonė, kad paplūdimiuose taip pat galima užsikrėsti pėdų ir nagų grybeliu, tačiau profesorė sako, kad tai – mitas.
"Paplūdimyje smėlis ir vanduo nėra palankūs veiksniai grybeliui daugintis", – teigia S.Valiukevičienė.
Kas kita – uždaros patalpos: dušai, baseinai, pirtys.
Ne gėdytis, o gydytis
Vaistai grybeliui gydyti skiriami specialiais tyrimais nustačius grybo rūšį. Gydytoja S.Valiukevičienė atkreipia kolegų dėmesį, kad, prieš skiriant sisteminį gydymą vyresnio amžiaus žmonėms, labai svarbu įvertinti jų inkstų ir kepenų būklę.
Gydytoja pabrėžia, kad grybelio negalima gydytis savarankiškai, tiesiog nuėjus į vaistinę ir nusipirkus pirmą pasitaikiusį tepalą nuo šių ligų. Be tyrimų žmogus negali žinoti, kokios būtent rūšies grybelis jį kankina, ar apskritai tai grybelis. Yra panašių į grybelį odos ligų ir tai gali būti alerginis kontaktinis dermatitas, bakterinė infekcija. Tokiu atveju galima tik dar labiau sau pakenkti, pavyzdžiui, įjautrinti odą naudojant tepalą grybeliui gydyti.
"Labai svarbu, pastebėjus pirmuosius simptomus, kuo greičiau kreiptis į gydytojus, kad jie nustatytų grybelinę infekciją", – pabrėžia profesorė S.Valiukevičienė.
Be to, gydant grybelį ir po gydymo būtina dezinfekuoti mūvimas kojines ir avimus batus. Jei pažeisti ir rankų nagai – ir pirštines, nes to nedarant infekcija gali atsinaujinti.
Sergant pėdų ar nagų grybeliu reikia ne gėdytis, o gydytis. Siekiant išvengti šios infekcijos būtina saugotis pačiam ir imtis visų atsargumo priemonių.
Pėdų grybelio simptomai
Užsikrėtus kurį laiką simptomai gali ir neišryškėti.
Atsiradęs pėdų ir padų odos niežėjimas, paraudimas, smulkios pleiskanos, kartais skysčiu užpildytos pūslelės gali būti pėdų grybelio požymiai.
Nagų grybelio požymiai: nago plokštelė tampa nebeskaidri, praranda blizgesį, pasidaro trapi.
Vėliau nagas pagelsta, sustorėja, tampa nelygus,
gruoblėtas.
Naujausi komentarai