Pereiti į pagrindinį turinį

Sportuojanti nėščioji stiprina ir gimsiantį kūdikį

2016-10-13 12:50

Reguliariai sportuojančioms nėščiosioms sumažėja nugaros skausmai, būna stabilesnė nuotaika, o vaisius gauna daugiau deguonies. Be to, jos lengviau gimdo, greičiau susigrąžina ankstesnes kūno formas. Tačiau sporto rūšį pasirinkti geriau pasitarus su savo gydytoju.

Sportuojanti nėščioji stiprina ir gimsiantį kūdikį
Sportuojanti nėščioji stiprina ir gimsiantį kūdikį / Shutterstock nuotr.

Apie tai – klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ kineziterapeutė Simona Vičiūtė.

Svarbu parinkti tinkamą krūvį

Sportas gali palengvinti ar padėti įveikti daugelį nėštumo metu pasireiškiančių negalavimų. Kaip žinome, šiuo svarbiu laikotarpiu moters kūno svoris didėja, keičiasi organizmo sistemų darbas. Todėl gali varginti rytinis pykinimas, nemiga, nugaros ir sąnarių, galvos skausmai, tirpti ir tinti kojos. Moteris tampa daug jautresnė, dažnai keičiasi nuotaika.

Tinkamai parinkti reguliarūs fiziniai pratimai pagerina psichoemocinę būklę, stiprina širdį, sumažina riziką susirgti diabetu, venų varikoze. Mankštų metu stiprinami dubens dugno raumenų ir raiščių elastingumas, sąnarių paslankumas.

Tačiau prieš pradedant sportuoti moters sveikatos būklę turi įvertinti akušeris-ginekologas. Dėl fizinių pratimų verta pasikonsultuoti ir su kineziterapeutu. Tinkamai parinktas fizinis krūvis daugeliu atveju gali būti naudingas ne tik besilaukiančiai moteriai, bet gimsiančio kūdikio sveikatai – gerėja placentos kraujotaka, vaisius gauna daugiau deguonies.

Mankšta vandenyje – ne visoms

Vienas paprasčiausių ir geriausių pratimų širdies ir kraujagyslių sistemai stiprinti – vaikščiojimas. Tai puikus būdas ne tik lengvai pasportuoti, bet ir pabūti gryname ore. Vaikščiojimas yra visiškai saugus bet kuriame nėštumo trimestre.

Kitas geras sportavimo būdas – mankšta vandenyje. Plaukiojant gerėja širdies ir kraujagyslių sistemos darbas, dirba didžiosios raumenų grupės. Atliekant pratimus vandenyje kur kas lengviau judėti nei sausumoje – raumenims tenka išlaikyti 50 proc. mažiau svorio nei įprastos mankštos metu, mažėja raumenų patempimo tikimybė, mažėja sąnarių apkrova, gerėja nuotaika.

Tačiau šis metodas netinka turinčioms odos problemų, alergiškų dezinfekcinėms medžiagoms, stebimoms dėl galimo priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo moterims.

Vengti staigių judesių

Mankštintis taip pat galima salėje ar namuose. Tai irgi laikoma veiksmingu metodu. Tačiau tokios mankštos atliekamos prižiūrint kineziterapeutui, kuris nurodo, kokių pratimų reikia vengti.

Nereikėtų pamiršti ir teigiamo šokių poveikio. Jie irgi stiprina širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, gerina emocinę būklę. Bet reikia saugotis didesnių šuolių, staigių pasisukimų. Jei iki pastojimo nesimokėte šokti, dėl šių pratimų reikėtų pasitarti su gydytoju.

Mažo intensyvumo aerobika gerina ne tik širdies ir kraujagyslių, bet ir kaulų-raumenų sistemų darbą. Aišku, aerobikos pratimus irgi reikėtų atlikti tik prižiūrint specialistui. Joga nėščiajai nepatariama užsiimti, jei anksčiau šio metodo nebuvo praktikavusi.


Verta žinoti

Bet kokius pratimus reikia nutraukti, jei staiga pradėjo svaigti galva arba ją stipriai skaudėti, trūkti oro, skaudėti krūtinę, tapo sunku įkvėpti. Kreiptis į gydytojus, jei prasidėjo kraujavimas iš makšties, pradėjo skaudėti arba tirpti blauzdos raumenys, sumažėjo vaisiaus judesiai.

Fizinių pratimų nepatariama atlikti, jei gresia priešlaikinis gimdymas, prasidėjo ūminis karščiavimas, sunkios nėštumo toksikozės, gimdos augimo uždelsimas, priešlaikinis placentos pasirodymas, membranos įtrūkimai, sunki astma, epilepsija, šlapimo sistemos infekcija, pūliniai procesai ir kt.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų