Inkstų ligos
Skausmą malšinantys vaistai pažeidžia inkstus
Ilgalaikis nuskausminančių vaistų vartojimas sukelia lėtinį inkstų audinio pažeidimą, vadinamą analgetine nefropatija. Ilgą laiką daugelyje Europos šalių ir Australijoje tai buvo pagrindinė priežastis, sukelianti negrįžtamą inkstų veiklos sutrikimą. Tuomet analgetikų mišiniai, ypač turintys fenacetino, buvo uždrausti ir šiuo metu analgetinė nefropatija pasireiškia rečiau.
Analgetinę nefropatiją sukelia piktnaudžiavimas analgetikų mišiniais, turinčiais įvairius tarpusavio aspirino, antipirino, fenacetino, acetaminofeno, salicilamido, kofeino, kodeino derinius. Neginčijamai nustatyta, kad inkstai pažeidžiami, jei ligonis suvartoja 1-2 kg medikamentų maždaug per 3 metus. Atrodytų, kad tai didelis kiekis, bet, jei įsigilintume ir padalytume iš dienų skaičiaus per metus (365), pamatytume, kad tai yra stebėtinai mažas skaičius - 2-4 tabletės per dieną. Neseniai paaiškėjo, kad analgetinę nefropatiją gali sukelti ir ilgalaikis nesteroidinių priešuždegiminių vaistų - ibuprofeno, fenoprofeno, indometacino, naprokseno, acetaminofeno ir kitų - vartojimas.
Šiais vaistais dažniausiai žmonės gydo nugaros, galvos, stuburo, sąnarių ar kitus lėtinius paūmėjančius skausminius sindromus.
Pastebėta, kad šia liga dažniau serga moterys nuo 30 metų amžiaus. Greičiausiai todėl, kad jos vartoja daug vaistų įvairiems, ypač galvos, skausmams slopinti.
Vartojant analgetikus yra pažeidžiama inkstų audinio struktūra, vystosi uždegimas, lydimas ūmaus ar lėtinio inkstų nepakankamumo. Kartais imunologinė reakcija į vaistą sukelia audringą uždegiminę reakciją.
Nors uždegimas dažniausiai praeina ir nesukelia ilgalaikių pasekmių, daliai ligonių ūminis ligos periodas pereina į lėtinį inkstų audinio pažeidimą ir vystosi lėtinis inkstų nepakankamumas. Dažniau inkstų pažeidimas vystosi lėtai, per daugelį metų, ir paprastai jis diagnozuojamas atsiradus inkstų funkcijos nepakankamumo požymiams, o tai jau toli pažengęs procesas.
Pirmasis analgetinės nefropatijos simptomas būna naktinis šlapinimasis. Viena iš priežasčių, sukelianti šlapinimąsi naktį, yra pagerėjęs inkstų darbas gulimoje padėtyje, kas sveikam žmogui nėra išreikšta. Todėl ligonis neturėtų nustebti dažnu gydytojo klausimu: ar jums reikia šlapintis naktį? Prasidėjus ligai, sumažėja šlapimo koncentracija, jame padidėja baltymų kiekis, randama leukocitų. Sparčiai vystosi mažakraujystė, nes piktnaudžiavimas analgetikais stabdo kraujo gamybą, be to, pakenkiamas ir virškinamasis traktas. Skrandyje atsiranda analgetinė gastropatija, vystosi erozijos, opos, gali atsirasti kraujavimas iš virškinamojo trakto.
Toliau vystantis analgetinei nefropatijai gali pakilti arterinis kraujo spaudimas. Atsirasti būdingas skausmas nugaroje, inkstų lokalizacijos srityje. Kartais išsivysto inkstų dieglio priepuolis. Dažnai skausmą lydi karščiavimas su šaltkrėčiu. Ligos simptomai gali būti skirtingi kiekvienam individui. Kai kurie ligoniai nepatiria jokių simptomų ir inkstų nepakankamumas atsiranda kaip perkūnas iš giedro dangaus.
Laiku nenutraukus analgetikų vartojimo, sutrinka inkstų veikla, vystosi lėtinis inkstų nepakankamumas. Atsiranda metalo skonis burnoje, pykinimas, vėmimas, tinimai. Oda įgyja pilkšvai gelsvą atspalvį. Inkstų pažeidimo laipsnis lemia ligos prognozę.
Inkstų funkcija gali atsistatyti, jei anksti pastebėti pakitimai ir nutrauktas analgetikų vartojimas. Išsivysčius inkstų nepakankamumui, reikalinga taikyti priemones, lėtinančias inkstų nepakankamumo progresavimą, kad būtų išvengta galutinės inkstų nepakankamumo stadijos, kuomet tik dializė ar inkstų persodinimas yra gyvybę išsauganti išeitis.
Taigi, jei kamuoja įvairūs skausmai, dėl kurių tenka griebtis skausmą malšinančių vaistų ir vartoti juos ilgesnį laiką, būtina kreiptis į gydytoją nefrologą ir konsultuotis dėl inkstų funkcijos būklės. Nutraukti analgetikų vartojimą tikrai nelengva užduotis, nes dažnai išsivysto priklausomybė nuo analgetikų dėl jų sudėtyje esančio kofeino ar benobitūratų.
Be to, ligoniai su ūmaus inkstų nepakankamumo rizikos faktoriumi, prieš vartodami bet kokius vaistus, turėtų konsultuotis su gydytoju nefrologu.
Paruošė medicinos mokslų daktarė nefrologė R.Lukoševičienė
Užs. nr. 50362
Naujausi komentarai