Žmonių ir šunų akys, jų ligos turi daug panašumų, todėl ir gydyti naudojami tos pačios paskirties vaistai. Visgi skiriasi jų pavadinimai, gamintojai, koncentracija ir dozės, todėl gydytis keturkojams skirtais vaistais žmonėms nevalia.
Priežastis ta pati
Veterinarijos gydytojo Evaldo Diržinausko specializacija – smulkių gyvūnų akių ligos. Jo paskirtais vaistais išsigydė kaunietė Estela.
Moteris, iš pajūrio į Kauną grįžusi automobiliu atvirais langais, jau kitą rytą pajuto stiprų akių perštėjimą. Negana to, jos nevaldomai ašarojo. Moteris skubėjo į darbą, todėl, radusi namų vaistinėlėje dukters pirktų akių lašų, po vieną į kiekvieną akį susilašino sau.
Akyse tarsi nušvito, todėl moteris gydymosi procedūrą pakartojo ir perpiet, ir vakare. Ir tik tada paaiškėjo, kad tai dukters šuniui veterinarijos gydytojo paskirti akių lašai.
Pasiteiravus, koks tų lašų pavadinimas ir dėl kokios priežasties buvo gydomos šuns akys, Estela tik tada jais pasidomėjo. Tai buvo dirbtinės ašaros. Jos buvo skirtos anksčiau panašioje kelionėje nukentėjusiam šuniui – jis mėgsta iškišti galvą pro atvirą automobilio langą.
Vaistai išplovė dulkes
Veterinarijos gydytojo E.Diržinausko nuomone, moters akys galėjo nukentėti, kai karštą dieną ji važiavo automobilyje atvirais langais: vėjas galėjo pripūsti į akis dulkių, kurios suerzino vidinėje voko pusėje esančią gleivinę.
Dirbtinės ašaros, kurios buvo skirtos šuniui dėl analogiškos priežasties, suprantama, turėjo padėti ir moteriai – išplovė akyse buvusias dulkes. Ir žmonių, ir šunų akių ligos ir jų priežastys yra panašios.
"Keturkojai taip pat serga ir katarakta bei glaukoma, bet žmonių, kaip ir keturkojų, akių ligas turi gydyti tik tos srities specialistai", – pabrėžė E.Diržinauskas.
Skirtumai nėra esminiai
Vieną iš dažniausiai vasarą pasitaikančių žmonių ir šunų akių ligų – konjunktyvitą gali sukelti ne tik dulkės ir kitokie svetimkūniai, bet ir alergija žiedadulkėms, infekcijos. Nuo ligą sukėlusios priežasties priklauso jos gydymas.
"Paprasčiausią konjunktyvitą galima išgydyti ramunėlių užpilu, dirbtinėmis ašaromis. Esant pūlingam konjunktyvitui, skiriami antibiotikai. Manau, kad toks gydymas tinka ir žmonių akims, nes gydymo principai yra tie patys", – teigė E.Diržinauskas.
Savigyda yra pavojinga
Veterinarijos gydytojo teiginį, kad nėra esminių skirtumų tarp žmogaus ir šuns akies anatomijos, ligų ir jų gydymo metodų patvirtino ir medicinos mokslų daktarė gydytoja oftalmologė Jūratė Balčiūnienė.
Profesorius šeimos gydytojas Leonas Valius pajuokavo, kad skirtumas tarp žmogaus ir varlės akių yra didesnis, nei tarp žmogaus ir šuns akių. Nepaisant to, profesorius nepatarė žmonėms gydytis šunims skirtais vaistais.
"Kiekvienas žmogaus akių ligos atvejis turi savo gydymo specifiką, vaistų dozes ir panašiai", – profesoriui pritarė gydytoja J.Balčiūnienė.
Anot profesoriaus L.Valiaus, gerai, kad moteriai pasisekė numalšinti akių perštėjimą paprastomis dirbtinėmis ašaromis, kurios buvo skirtos šuniui.
"Bet kokia savigyda gali baigtis rimtomis komplikacijomis. Juolab ne žmonėms, o gyvūnams skirtais vaistais", – perspėjo profesorius L.Valius.
Virsta liaudies medicina
Lašai akims – ne vienintelis gyvūnams skirtas preparatas, kuriuo naudojasi žmonės. Vis daugiau jų veterinarijos vaistinėse ieško gyvūnams skirtų, bet ir žmonėms tinkančių tepalų, balzamų. Dažnai juos žmonės naudoja nuo įkandimų, suskirdimų, nudegimų, pragulų.
Kai kurių tepalų efektyvumą pirmiausia pajuto gyvulių augintojai. Gydę, pavyzdžiui, karvių spenius, specialiu vazelinu patyrė, kad jis suminkštino rankų odą. Tepusieji vaistais tešmenį nuo uždegimo pajuto, kad sumažėjo rankų sąnarių skausmas. Kai kurie veterinariniai tepalai atgaivina jais pateptas nuvargusias kojas, nes užtikrina gerą kraujo apytaką ir šildomai atpalaiduoja. Nemažai šių vaistų gaminama iš augalų, kitų natūralių medžiagų, todėl žmogui nekenkia.
Tokį gydymosi metodą populiarina patys veterinarinių vaistų vartotojai, nepatyrę žalos. Preparatai gyvuliams gydyti vilioja ir tuo, kad yra perpus ar net triskart pigesni už žmonėms skirtus medikamentus. Pastarųjų kaina išauga dėl daug ilgesnių tyrimų.
Tepalai ir balzamai veterinarijos vaistinėse parduodami be recepto, todėl vaistininkai negali neparduoti veterinarinių vaistų juos vartosiantiems žmonėms.
Naujausi komentarai