Nugaros skausmui – alternatyvus gydymas Pereiti į pagrindinį turinį

Nugaros skausmui – alternatyvus gydymas

2013-06-11 19:30
Nugaros skausmui –  alternatyvus gydymas
Nugaros skausmui – alternatyvus gydymas / Shutterstock nuotr.

Nemalonius, kartais net kankinančius nugaros skausmus yra tekę patirti daugeliui. Daugybė žmonių, nusivylusių tradiciniais gydymo metodais, ieško naujų alternatyvų, norėdami numalšinti varginančius pojūčius.

Gydo rankomis

Reabilitacijos centro „Ostemeda“ vadovas gydytojas reabilitologas, osteopatijos daktaras Andrius Stasiulis tikina, kad dažnai žmonės skausmą vertina kaip ligą, tačiau tai yra simptomas.

„Mėgstu sakyti, kad yra 101 nugaros skausmo priežastis. Vienas iš būdų, padedančių diagnozuoti ir gydyti stuburo problemas, yra oficialiai medicinoje naudojamas metodas – osteopatija“, – teigė A.Stasiulis.

Procedūros metu gydytojas įvertina žmogaus organizmo būklę – rankomis apčiuopia kiekvieną probleminę vietą, įvertina, kaip juda raumenys, analizuoja judesių simetriškumą. Vėliau specialiais testais nustatoma, kuri kūno vieta yra pakenkta.

Kaip teigia gydytojas, tiek diagnostika, tiek gydymas yra švelnus, neskausmingas. Minkštieji audiniai koreguojami masažuojant, o sąnarių problemos – tempimo technika ir specifiniais ritminiais judesiais. Sąnario padėtis gali būti koreguojama ir manipuliacijomis.

Priežasčių daug

Anot A.Stasiulio, viena iš nugaros skausmo priežasčių yra pakenkimo vietoje užsilaikantys besikaupiantys skysčiai.

Visi žmogaus organai prie stuburo tvirtinasi raiščiais. Atsiradus negalavimui, į pakenktą vietą priteka įvairūs kūno skysčiai, kurie kaupiasi ir užsilaiko. Mūsų organizme skysčiai sudaro apie 60–70 proc. visos kūno masės. Pakenkta vieta fiziškai tampa sunkesnė.

„Dėl šios priežasties raumenys iš priešingos pusės įsitempia, kad būtų išlaikytas balansas. Jie pervargsta, todėl žmogus pradeda jausti skausmą. Klasikinio masažo metu raumenų įtampa dingsta tik trumpam, nes nepašalinta jos priežastis“, – teigė gydytojas osteopatas.

Kita skausmų priežastis – nepatogi kūno padėtis. Nugaros skausmas dažna sėdimą darbą dirbančių žmonių problema, kai nuolatinė nepatogi poza duoda perkrovą kaklinėje stuburo dalyje.

Kaklinė stuburo dalis dirba kartu su juosmenine – pagal žmogaus biomechanikos dėsnius kaklinė dalis juda kartu tik į priešingą pusę. Dėl pertempimo kaklo srityje juosmeninė dalis gauna dvigubą apkrovą ir du kartus greičiau dyla. Tada mūsų organizmas pradeda gelbėtis, formuodamas ataugas, kurios padeda sustiprinti perkrautą vietą ir praplėsti paviršių, kad mažintų spaudimą į jį.

Po avarijų ar kitų patirtų sužeidimų dažnos vadinamosios „botago kirčio“ traumos.

„Stipriai sukrėtus organizmą įvyksta mikroplyšimai, raiščių traumatizacija. Susiformuoja sąaugos ir kraujosruvos, dėl kurių probleminė vieta tampa nepaslanki ir patiria spaudimą. Apkrovimas trunka ilgą laiką ir dėl šios priežasties kenčia stuburo diskai, kurie nuolatos dyla, sukeldami skausmą ir uždegimus“, – teigė A.Stasiulis.

Tikrina raumenis

Mūsų stuburas – labai paslankus, o stabilumą jam suteikia raumenys. Specialistai teigia, kad didžiuosius nugaros raumenis išmasažuoti lengva.

Pagrindinė problema kyla su aplink stuburo slankstelius išsidėsčiusiais giliaisiais raumenimis, kurių funkcija – laikyti stuburą. Masažo metu jie nepasiekiami, todėl geriausia išeitis norint juos atgaivinti – speciali elektrostimuliacija.

A.Stasiulis teigia, kad norint efektyviai gydyti nugaros skausmus reikia įvertinti giliųjų raumenų būklę. Ergoterapeutų atliekamos raumenų testavimo procedūros metu yra stebima raumenų reakcija į elektros impulsus.

„Tai viena efektyviausių nugaros skausmų diagnostikos priemonių, nes testu galima išaiškinti net ir giliųjų raumenų būklę. Taip galima sužinoti, ar raumenys dirba, ar ne. Jeigu ne, tada sąnariniai paviršiai ar stuburo slanksteliai gali pradėti veikti vieni kitus, o tai turi įtakos skausmų atsiradimui nugaroje“, – teigė A.Stasiulis.

Sveikų nedaug

Gydytojas refleksoterapeutas Ilja Seldinas, vadovaujantis alternatyvaus skausmo gydymo klinikų tinklui visoje Lietuvoje, teigė, kad retas žmogus turi visiškai sveiką ir tiesų stuburą.

„Daug kas turi įgimtų stuburo problemų. Raumenys padeda išlaikyti vidaus organų pusiausvyrą. Kol raumenys stiprūs, problemų nekyla. Bet vėliau jie silpsta ir neišlaiko spaudimo. Dėl įtampos, traumų ar uždegimų raiščiai ir raumenys pradeda trūkinėti, viduje atsiranda randai, kurie spaudžia nervą ir žmogus pradeda jausti skausmą“, – sakė I.Seldinas.

Kai atsiranda skausmai, raumenų sistema pradeda keisti savo darbą – vieni raumenys spazmuoja, kiti – per daug atsipalaiduoja.

Nugaros skausmui gydyti refleksoterapeutas rekomenduota akupunktūrą, manipuliacijos metodą ir taškines injekcijas.

Pasak I.Seldino, manipuliacijos metu rankomis pagal galimybes mažinami sąnarių panirimai ir sutvarkomi raiščiai.

Gydymas taškinėmis injekcijomis yra šiuolaikinis metodas, kai medikamentiniai tirpalai įvedami į skausmingus taškus po oda arba į raumenis pagal specialias skausmo linijas.

Turbūt populiariausia ir labiausiai žinoma yra akupunktūros procedūra.

Refleksoterapeutas pasakojo, kad akupunktūra yra tradicinės Rytų medicinos dalis, kurią sudaro adatų badymas ir kitos poveikio technikos į specifines, biologiškai aktyvesnes mikrozonas – akupunktūros taškus odoje.

Vienas iš pagrindinių akupunktūros naudojimo sričių yra skausmo mažinimas, kai padidinamas tam tikrų cheminių medžiagų, tarp jų ir endorfinų, išsiskyrimas.

Stimuliuoja elektra

Šiandien vis labiau populiarėja transkutaninio (pro odą) skausmo malšinimo būdas namų salygomis, kuris neturi šalutinio nepageidautino poveikio, būdingo skausmo malšinimui medikamentais.

Dažnai transkutaninis skausmo malšinimo būdas naudojamas nugaros skausmų profilaktikai.

Tyrimai rodo, kad gyvenime patiriami ūmaus skausmo epizodai dažniausiai būna nugaros srityje.

Jau nuo senų laikų, ypač praėjusio šimtmečio, mokslininkai ieškojo būdų, kaip įveikti tradicinėmis priemonėmis nenumalšinamą lėtinį bei ūminį skausmą, kuris ne tik apriboja žmogaus judėjimą, bet ir labai blogina gyvenimo kokybę.

Po daugybės bandymų norimą nuskausminamąjį efektą davė transkutaninis elektrinis stimuliavimas.

Šis metodas, kurio esmė yra nervinių skaidulų dirginimas labai trumpais elektros impulsais, mūsų šalies gydimo įstaigose pradėtas naudoti maždaug aštunto dešimtmečio viduryje. O nuo 2000-ųjų vis dažniau atranda savo vietą ir naudojimui namuose.

Dažniausiai pasitaikanti nugaros skausmo priežastis – vertebrogeninė. Tai yra stuburo dviejų gretimų slankstelių ir juos rišančių jungčių pažeidimas. Neretai šie skausmai yra pasikartojantys, be konkrečios aiškios priežasties, atsirandantys dėl pertempimo, nuovargio, traumų ar neteisingo gyvenimo būdo.


Nugaros skausmus gali sukelti:

stuburo patologija

pilvo organų ligos

onkologinės ligos

infekcija

nugaros raumenų patempimas

psichologinės priežastys

Riziką nugaros skausmams atsirasti didina:

vyresnis amžius

antsvoris

bloga laikysena

sėdimas ar sunkus fizinis darbas

stuburo traumos, iškrypimai

gretutinės ligos (ypač jungiamojo audinio, onkologinės)

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų