Tebegydomas reanimacijos skyriuje
"Jokių pokyčių", – taip vakar Vilniaus Santariškių klinikose jau savaitę gydomo sveikatos apsaugos ministro J.Poželos būklę apibūdino šios ligoninės generalinis direktorius profesorius Kęstutis Strupas.
Ministras tebegydomas Intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuje. Jo žmona informacijos apie ligonio būklę prašo neteikti.
Praėjusį ketvirtadienį Vilniaus Santariškių klinikų generalinis direktorius profesorius K.Strupas sakė, kad J.Poželos, kuriam dabar 34-eri, būklė sunki, bet yra gerėjimo tendencija.
Sveikatos apsaugos ministras J.Požela susirgo atostogaudamas, į ligoninę pateko dėl ūminių virškinimo sistemos sutrikimų ir pilvo skausmų. Atlikus detalius tyrimus ligoniui diagnozuotas ūminis tulžinės kilmės pankreatitas – kasos uždegimas, kurio priežastis, tikėtina, buvo tulžies nutekėjimo sutrikimas. Ūminis pankreatitas sukėlė daugelio organų nepakankamumą.
Vilniaus Santariškių klinikų gydytojos gastroenterologės Saulės Brašiškienės teigimu, pankreatitas gali lemti labai sudėtingas komplikacijas.
"Ūminis pankreatitas – tai staiga išsivystęs kasos uždegimas, dėl kurio gali būti pažeidžiami ir aplinkiniai audiniai, kiti organai ir ištisos organų sistemos. Kasa yra labai aktyvus organas, gaminantis labai svarbius ir aktyvius visus virškinimo fermentus, taip pat daugybę hormonų, todėl jos liga gali lemti labai sudėtingas komplikacijas", – paaiškino gydytoja S.Brašiškienė.
Anot jos, viena sunkiausių ligos formų yra nekrozinis pankreatitas. Tuomet liga paveikia daug organų sistemų, per 50 proc. šia forma sergančių pacientų miršta.
Priežasčių yra daug
"Dažniausios ūminio pankreatito priežastys yra gausus alkoholio vartojimas arba tulžies pūslės akmenligė. Kitos galimos priežastys, pavyzdžiui, alimentarinė, susijusi su gausiu riebaus maisto vartojimu, toksinė, susijusi su kai kurių medikamentų vartojimu, ar idiopatinė, kai tiksli ligos etiologija nėra žinoma," – į klausimą, dėl ko ligoniai patenka į Respublikinės Kauno ligoninės Gastroenterologijos skyrių, atsakė čia dirbanti gydytoja Elžbieta Rambynienė.
Vilniaus Santariškių klinikų gydytoja gastroenterologė S.Brašiškienė kaip priežastį pridūrė dvylikapirštės žarnos, infekcines, sutrikusio imuniteto ligas, chirurgines ir endoskopines intervencijas, didelį kalcio kiekį kraujyje, pilvo traumas, kraujotakos sutrikimus.
"Pagrindinis simptomas – stiprus, labai intensyvus juosiantis pilvo skausmas, kuris prasideda epigastriumo (duobutės) srityje, išplintantis po abiem šonkaulių lankais, gali plisti į nugarą. Nuo skausmo beveik negelbsti vaistai nuo skausmo. Jis gali būti lydimas pykinimo, vėmimo. Tulžinės kilmės pankreatitas gali būti lydimas ir geltos odoje bei sklerose. Sunkaus pankreatito atvejais liga gali komplikuotis šoku, kvėpavimo, kepenų ar inkstų nepakankamumu", – aiškina Respublikinės Kauno ligoninės gydytoja gastroenterologė E.Rambynienė.
Ūminis pankreatitas gali būti lengvas, kai pasveikstama be komplikacijų, arba sunkus. Pastaruoju atveju būdingos įvairios komplikacijos: šokas, dauginis organų nepakankamumas – kvėpavimo sistemos, inkstų, kepenų veiklos sutrikimas.
Miršta kas trečias
"Vėlesnėje ligos stadijoje pažeista kasa ir aplinkiniai audiniai gali supūliuoti, gali prasidėti ūmus kraujavimas į pilvo ertmę, kasoje gali atsirasti pseudocistų bei kitų komplikacijų. Praėjus ūminiam periodui daliai pacientų gali pasireikšti kasos veiklos nepakankamumas", – sveikatos problemas įvardijusi Vilniaus Santariškių klinikų gydytoja S.Brašiškienė suteikė ir vilties, sakydama, kad nemažai daliai ligonių kasos uždegimas praeina be ilgalaikių neigiamų padarinių.
Kaip išvengti šios sunkios ligos? Atsakydama į šį klausimą kaunietė gydytoja gastroenterologė E.Rambynienė įvardija saikingą alkoholio bei riebių maisto produktų vartojimą ir būtiną cholecistektomiją, nustačius simptominę tulžies pūslės akmenligę.
Ūminio pankreatito gydymas, aiškina medikės, yra labai sudėtingas.
"Skiriama bado dieta arba enterinis maitinimas, priklausomai nuo ligos sunkumo, masyvi infuzoterapija, elektrolitų balanso korekcija, trombozinių komplikacijų prevencija, glikemijos kontrolė, antibiotikoterapija, esant poreikiui, ir adekvati analgezija, komplikacijų gydymas bei gyvybinių funkcijų monitoravimas", – atskleidė gydytoja E.Rambynienė.
Jos teigimu, išgyvenamumo dažnis yra individualus, priklauso nuo amžiaus, gretutinės patologijos, gyvybinių parametrų.
Mirštamumas nuo nekrotinio pankreatito siekia apie 30 proc. Liga gali kartotis, įgauti lėtinę eigą, komplikuotis diabetu ar mitybos nepakankamumu dėl išsekusios kasos funkcijos.
"Tad labai svarbi antrinė ligos profilaktika: visiška abstinencija, mitybos korekcija, cholecistektomija biliarinio (tulžinio) pankreatito atveju", – perspėjo Respublikinės Kauno ligoninės gydytoja E.Rambynienė.
Kasa – svarbiausia virškinimo liauka
Kasa – antra pagal dydį po kepenų ir pirma pagal svarbą virškinimo liauka. Ji yra viršutinėje pilvo ertmės dalyje, giliai paslėpta ir apsaugota tarp skrandžio ir užpakalinės pilvo sienos, išilgine ašimi išsidėsčiusi skersai stuburo ašies. Kasa sveria apie 75 g, yra maždaug delno dydžio, liežuvio formos, skiltėtos struktūros.
Veikia lyg chemijos fabrikas
Kasa lyg mini chemijos fabrikas kasdien pagamina apie 1,5–2,5 l labai sudėtingos sudėties sulčių. Pati svarbiausia dalis – virškinimo fermentai, skaidantys visas pagrindines maisto medžiagas – baltymines, riebalines, angliavandenines, nukleotidines. Baltymines medžiagas skaidantys fermentai pagaminami neaktyvių formų tam, kad nesuvirškintų paties kasos audinio. Jie aktyvuojami tik tada, kai išsiskiria į dvylikapirštę žarną ir reaguoja su kitais čia esančiais fermentais. Kasos fermentai, patekę į dvylikapirštę žarną, lyg žirklėmis sukarpo dideles maisto medžiagų molekules į mažesnes, taip paruošdami maistą tolesniam smulkinimui plonosiose žarnose.
Po valgio jau po kelių minučių prasideda kasos sulčių gamyba ir tęsiasi 6–14 val., priklausomai nuo suvalgyto maisto sudėties ir kiekio bei skrandžio rūgštingumo. Sveika kasa pagamina tiek ir tokių fermentų, kokių reikia būtent tai maisto porcijai suvirškinti, todėl kasos sulčių sudėtis kiekvieną kartą yra skirtinga. Kita labai svarbi kasos funkcija – tai hormonų, tarp jų ir insulino, gamyba.
Ūminį pankreatitą sukelia
Alkoholis sukelia iki 40 proc. visų ūminių kasos uždegimų.
Tulžies akmenys ar kitos kilmės bendrojo tulžies latako užsikimšimas – nuo 40 iki 50 proc. visų ūminių kasos uždegimų.
Idiopatinė, nenustatyta priežastis – nuo 10 iki 20 proc.
Retos priežastys – apie 5 proc. Tai pilvo traumos, kraujotakos sutrikimai po sunkių operacijų, sušalus, dėl kraujagyslių ligų, kasos audinio pažeidimai po medicininių manipuliacijų, įvairūs vaistai, ypač steroidiniai hormonai, virusinės infekcijos (AIDS, herpeso, citomegalo, parotito virusai ir kt.), bakterinės infekcijos (tuberkuliozė, salmoneliozė, jersiniozė, sifilis ir kt.); parazitai (pvz., askaridės) ir kt., autoimuninis pankreatitas, genetiškai paveldimas pankreatitas.
Kas vyksta organizme
Staiga "užsidegus" kasai prasideda labai intensyvus joje esančių neaktyvių fermentų aktyvavimas. Jie pradeda virškinti kasos audinius, šie ima irti, nekrozuoti. Dažnai jau nekrozavę kasos audiniai supūliuoja, gali prasidėti kraujo užkrėtimas (sepsis). Pažeidžiamos kasoje ir aplink ją esančios kraujagyslės.
Uždegimo metu išskiriama daug agresyvių skysčių, kurie, plisdami aplink kasą esančiais audiniais, patenka į pilvaplėvės, pleuros ertmes, chemiškai juos pažeidžia, sukelia tų audinių uždegimą. Dalis aktyvių kasos fermentų ir toksinų per pažeistas kraujagysles patenka į bendrąją kraujotaką, sukelia kraujavimą iš įvairių organų, kraujospūdžio kritimą, šoką su daugybiniu organų nepakankamumu. Pirmiausia pažeidžiami plaučiai, inkstai, širdies ir kraujagyslių sistema.
Ūminio pankreatito gydymas
Sergantieji ūminiu pankreatitu turi būti gydomi tik ligoninėje, o esant sunkiai ligos formai – reanimacijos skyriuje. Labai svarbu į gydytojus kreiptis kuo greičiau, nesitikint, kad liga praeis savaime.
Ūminio pankreatito eiga sunkiai nuspėjama. Pacientas intensyviai stebimas, jam neduodama nei gerti, nei valgyti. Dažniausiai į skrandį įkišamas zondas, kad išbėgtų besikaupiantis turinys. Į veną lašinama daug skysčių, skiriama ir maitinamųjų tirpalų, užtikrinant energijos ir maisto medžiagų poreikį.
Skiriami vaistai nuo skausmo ir procedūros. Į veną lašinami skrandžio rūgšties sekreciją slopinantys vaistai, jei reikia – ir stipriai veikiantys antibiotikai. Koreguojama visų gyvybiškai svarbių organų veikla. Jei reikia, pasitelkiama sudėtinga aparatūra, taip pat ir dirbtinė plaučių ventiliacija, hemodializė.
Naujausi komentarai