Esate rizikos grupėje?
„Inkstų ligos požymiai pradžioje dažniausiai nepasireiškia, todėl, nustatyta širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinis diabetas ar lėtinių ligų, tokiems žmonėms itin svarbu palaikyti inkstų funkcijos kontrolę – vieną ar du kartus per metus atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus“, – teigia vaistininkė Deimantė Zalagaitytė.
Jai antrina urologas med. dr. Arnas Bakavičius. Jis teigia, kad pagrindiniai rizikos veiksniai, didinantys lėtinių inkstų ligų tikimybę, yra cukrinis diabetas, padidėjęs arterinis kraujospūdis, rūkymas, antsvoris ir nutukimas.
„Šie veiksniai sukelia lėtinį kraujagyslių pažeidimą ir inkstų uždegimo procesus, ilgainiui blogina jų funkciją. Aukštas kraujospūdis ir cukrinis diabetas pažeidžia kraujagyslių sieneles, dėl to blogėja inkstų kraujotaka, mažėja filtracijos efektyvumas ir vystosi inkstų funkcijos nepakankamumas. Jei šios ligos nėra tinkamai kontroliuojamos, inkstų funkcija gali blogėti greitai ir negrįžtamai. Antsvoris ir nutukimas didina tiek cukrinio diabeto, tiek arterinės hipertenzijos riziką, o tai dvigubai pasunkina inkstų veiklą“, – sako A. Bakavičius.
Kasdienių įpročių svarba
Pasak urologo, inkstų funkcinis rezervas – didelis, todėl, net ir esant pažeidimų, organizmas ilgą laiką gali kompensuoti jų veiklos sutrikimus.
Antsvoris ir nutukimas didina tiek cukrinio diabeto, tiek arterinės hipertenzijos riziką, o tai dvigubai pasunkina inkstų veiklą.
„Dėl to pradinėse inkstų ligų stadijose simptomai dažniausiai nepasireiškia. Pirmieji požymiai atsiranda tik reikšmingai pablogėjus inkstų funkcijai. Ankstyvi simptomai gali būti galūnių, ypač kojų ir rankų, tinimas, šlapimo kiekio ar spalvos pokyčiai, padidėjęs arterinis kraujospūdis, pykinimas, apetito stoka“, – pabrėžia A. Bakavičius.
Anot D. Zalagaitytės, inkstų sveikatai svarbu ne tik tinkamai maitintis ir atsisakyti žalingų įpročių, bet ir tinkamas fizinis aktyvumas, padedantis mažinti ir kontroliuoti kraujospūdį ir palaikyti kūno svorį.
„Svarbu rūpintis savo imunine sistema, kuri apsaugo nuo pasikartojančių šlapimo takų infekcijų, galinčių paspartinti inkstų lėtinių ligų progresavimą. Žinoma, reikšmingas yra ir subalansuotas miego ir darbo ritmas, užtikrinantis tinkamą inkstų funkcijos veiklą“, – sako vaistininkė.
Kiek vandens išgerti?
D. Zalagaitytė pabrėžia, kad svarbu suvartoti ir reikiamą kiekį vandens, o apie tai, kad nepakankamai jo išgeriame, išduoda galvos skausmas, vidurių užkietėjimas, tamsi šlapimo spalva: „Per dieną suaugusiajam reikia išgerti 6–8 stiklines vandens. Į šį vandens kiekį įskaičiuojami ir kiti skysčiai: arbatos, sriubos, vaisiai, daržovės, kuriose daug vandens.“
Reikalingas vandens kiekis per dieną yra individualus ir gali priklausyti nuo įvairių veiksnių, tokių kaip amžius, fizinis aktyvumas, sveikatos problemos ar aplinkos temperatūra. Sportuojant, sergant kvėpavimo takų infekcijomis, esant viduriavimui, karštomis dienomis vandens išgerti reikėtų daugiau nei įprastai – jo poreikis natūraliai padidėja.
„Verta atsiminti, kad per daug vandens gali būti pavojinga, sukelti hiponatremiją, o sumažėjusi natrio koncentracija gali lemti ne tik inkstų veiklos sutrikimus, tačiau pasireikšti pykinimu, vėmimu, haliucinacijomis, sutrikusia orientacija, raumenų silpnumu ar sąmonės netekimu“, – įspėja vaistininkė.
Peilis inkstams – vaistai
Specialistai pabrėžia, kad inkstams itin kenksminga iš pirmo žvilgsnio, atrodytų, nekalta klaida – dažnas skausmą malšinančių vaistų, ypač nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), vartojimas. Tai be recepto vaistinėse parduodamas ibuprofenas, naproksenas, diklofenakas, deksketoprofenas.
„Jie mažina prostaglandinų – medžiagų, reikalingų inkstų kraujotakai palaikyti, gamybą. Sumažėjus kraujo tekėjimui į inkstus, pažeidžiama inkstų filtracijos funkcija, o ilgalaikis glomerulų filtracijos greičio sumažėjimas gali sukelti inkstų funkcijos nepakankamumą. Todėl žmonėms, turintiems inkstų problemų, nuo skausmo patartina geriau rinktis paracetamolį, kuris dėl kito veikimo mechanizmo pasižymi mažesne šalutinio poveikio rizika inkstų veiklai“, – pataria D. Zalagaitytė.
Per daug baltymų
Anot A. Bakavičiaus, norint palaikyti inkstų sveikatą, svarbu vengti rūkymo ir perteklinio alkoholio vartojimo, derėtų stebėti ir kontroliuoti arterinį kraujospūdį, riboti cukraus ir druskos vartojimą.
„Per didelis druskos vartojimas lemia padidėjusį kraujospūdį, gali būti pažeidžiamos inkstų kraujagyslės. Įvykus jų, ypač smulkiųjų kraujagyslių, pažeidimui, sutrinka toksinų šalinimas ir pradeda kauptis skysčiai organizme“, – priduria D. Zalagaitytė.
Inkstų sveikatai svarbu ne tik tinkamai maitintis ir atsisakyti žalingų įpročių, bet ir tinkamas fizinis aktyvumas, subalansuotas miego ir darbo ritmas.
Pasak vaistininkės, inkstų apkrovą gali padidinti ir didelis baltymų kiekis, todėl patariama palaikyti optimalų jų kiekį. Rekomenduojamas baltymų kiekis per dieną žmogui yra 0,8 g 1 kg kūno svorio.
„Turint inkstų problemų, patariama riboti daug kalio turinčius produktus: bananus, bulves, avokadus, pomidorus, džiovintus vaisius, nes inkstai gali būti nepajėgūs tinkamai atlikti savo funkcijos ir pašalinti kalio pertekliaus iš organizmo“, – sako vaistininkė.
Padeda atkurti funkciją
Pasak A. Bakavičiaus, inkstų būklę galima įvertinti atlikus kraujo ir šlapimo tyrimus.
„Kraujyje svarbu nustatyti kreatinino ir šlapalo koncentraciją ir apskaičiuoti glomerulų filtracijos greitį (GFG), leidžiantį įvertinti inkstų funkcijos lygį. Šlapimo tyrimas turėtų apimti bendrą šlapimo analizę su mikroskopija ir albumino ir kreatinino santykio įvertinimu. Šie tyrimai yra paprasti, tačiau gali anksti atskleisti besivystančius inkstų funkcijos sutrikimus“, – teigia urologas.
D. Zalagaitytė priduria, kad, sutrikusią inkstų funkciją atkurti padeda dilgėlių, petražolių, kiaulpienių, spanguolių, varnalėšų arbatos, skatinančios toksinų šalinimą iš organizmo. „Tinkamą poveikį inkstų veiklai turi ir tokie vaisiai, daržovės kaip raudonosios paprikos, kopūstai, morkos, salierai, česnakai, obuoliai, kriaušės, arbūzai, mėlynės, avietės, braškės“, – sako D. Zalagaitytė.
Naujausi komentarai