Kada tai – peršalimas, o kada – alergija? Pereiti į pagrindinį turinį

Kada tai – peršalimas, o kada – alergija?

2024-10-27 12:34 kauno.diena.lt inf.

Gerklės skausmas, čiaudulys ar užsikimšusi nosis nebūtinai signalizuoja, kad organizmą puola virusai. Medikai pastebi, žmonės ne visada geba atskirti peršalimą ir alergiją pelėsiui, kurios rizika rudenį nemenkai išauga. Į ką turėtume atkreipti dėmesį?

Kada tai – peršalimas, o kada – alergija?
Kada tai – peršalimas, o kada – alergija? / freepik.com nuotr.

Statistika rodo, kad alergiją pelėsiui gali turėti net iki 10 proc. pasaulio gyventojų. Dažniausiai ji išsivysto žmonėms, turintiems silpną imuninę sistemą, sergantiems astma arba kitomis kvėpavimo takų ligomis, taip pat tiems, kurių šeimos nariai turi alergijų. Tačiau alergija pelėsiui gali atsirasti ir pamažu, pavyzdžiui, ilgą laiką leidžiant drėgnose, pelėsio turinčiose patalpose. Tyrimai rodo, kad vaikai iki 7 metų amžiaus, augantys namuose, kur yra pelėsio, triskart dažniau suserga astma.

Ilgainiui kai kurios pelėsio rūšys pradeda gaminti organizmui nuodingų medžiagų, vadinamų mikotoksinais. Jie kartu su pelėsio sporomis patenka į orą, o vėliau – į žmogaus plaučius. Mikotoksinai net ir nealergiškiems žmonėms gali iššaukti nemalonių simptomų, taip pat sukelti kvėpavimo takų uždegimo ligas ar bronchinės astmos paūmėjimą.

„Dažniausiai alergija pelėsiui pasireiškia alerginio rinito simptomais, tokiais kaip čiaudulys, sloga, kosulys ar gerklės perštėjimas, akių ir nosies niežėjimas. Tačiau jei asmuo serga astma, alergijos požymiai neretai būna gerokai sunkesni – gali būti juntamas spaudimas krūtinėje, dusulys, kankinti kosulio priepuoliai. Pelėsiui ilgai veikiant žmogaus organizmą, taip pat gali suprastėti kognityvinės funkcijos, pasireikšti galvos svaigimas, spengimas ausyse, sutrikti regėjimas ar net paūmėti tokios ligos kaip depresija“, – teigia vaistininkė Irena Garuckienė.

Norint atskirti, ar tai – alergija, ar peršalimas, visų pirma reikėtų įsivertinti, kiek laiko tęsiasi simptomai ir ar sveikata neprastėja. Peršalimas dažniausiai trunka nuo kelių dienų iki savaitės, tačiau alergijos simptomai užsilieka kur kas ilgiau.

„Be visų peršalimui būdingų simptomų, alergiją dar gali išduoti nosies niežėjimas, akių raudonis ir ašarojimas, dusulys. O apie peršalimą gali signalizuoti pakilusi kūno temperatūra. Taip pat labai svarbu įsivertinti, kur sustiprėja jaučiami simptomai, – jei jie kankina specifinėse vietose, pavyzdžiui, tik namuose arba tik biure, vertėtų išsitirti galimą alergiją sveikatos priežiūros įstaigoje“, – sako vaistininkė.

Anot jos, alergines reakcijas į pelėsį gali padėti sumažinti antihistamininiai vaistai, stabdantys histamino išsiskyrimą organizme. Tačiau I. Garuckienė pabrėžia, kad alergijų simptomus slopinančių vaistų pasirinkimų yra daugybė, todėl norint atrasti labiausiai tinkančius ir konkrečius simptomus veikiančius preparatus, prieš tai būtina pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų