Gydymo įstaigos jau išbando naująją tvarką: ar pasiteisino?

Sveikatos apsaugos ministerija imasi priemonių, kaip mažinti eiles pas gydytojus. Ne kartą akcentavę didžiulę administracinę naštą, gydytojai galės šiek tiek atsikvėpti, mat receptus nuo šiol pratęsti galės ir slaugytojai. Naują tvarką gydymo įstaigos jau išbando.

Po inkstų transplantacijos Aldona gyvena antrą gyvenimą. Daug vaikšto, sveikai maitinasi, tačiau ir vaistų tenka gerti nemažai.

„Tokia yra kasdienybė: ryte keliesi – sauja vaistų, vakare eini miegoti – vėl sauja vaistų“, – sakė moteris. 

Jų Aldonai reikia tam, kad palaikytų tinkamą inkstų veiklą. 10 vaistų – 10 gydytojo išrašytų receptų. Tačiau pakliūti į gydymo įstaigą nėra lengva. Tenka laukti ne vieną mėnesį.

„Man asmeniškai tai yra labai didelė problema, reikia kitą sykį skambinti 10–15 kartų, kad pakliūčiau. Ir vis pasako – nėra vietų“, – stebėjosi Aldona.

Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Lėtinėmis ligomis serga apie pusė šalies gyventojų. Diabeto asociacijos prezidentė sako, galima tik įsivaizduoti, kiek receptų per dieną išrašo gydytojas. Be to, konsultacijos laikas gaišinamas ir skiriant papildomas priemones.

„Sauskelnes ar kitas medicinos pagalbos priemones diabetu sergantiems žmonėms, diagnostines juosteles, arba nuolatinio gliukozės matavimo sistemas“, – vardijo Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė.

Sveikatos ministerija žada, kad eilės trumpės, nes mažės šeimos gydytojų darbo krūvis. Jiems padės slaugytojai.

„Iki šiol pacientai, kurie turėdavo lėtinių nusiskundimų, vadinasi liga tęsdavosi ne vieną, antrą, trečią, ketvirtą mėnesį, turėdavo pratęsti receptus pas šeimos gydytojus. Pagal naują tvarką, jei būklė yra stabili ir vaistai išrašomi nuolat, tai gali perimti bendrieji slaugytojai“, – nurodė Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Tomas Bagdonas.

V. Skaraičio / BNS nuotr.

Šeimos gydytojai iki ministerijos priimtų pokyčių didžiąją konsultacijos dalį praleisdavo rašydami receptus. O paciento problemoms aptarti laiko beveik nelikdavo.

„Gydytojas per penkiolika minučių turėdavo ir apžiūrėti pacientą, išrašyti vaistus, sugalvoti, kokius tyrimus būtent paskirti. Tai tikrai buvo mažai laiko ir ypatingai tie lėtinėmis ligomis sergantys pacientai, jie turi ne vieną ligą, tai ne vienai ligai tuos vaistus reikia išrašyti“, – sakė Vilniaus Karoliniškių poliklinikos slaugos vadovė Vaida Danielė.

Karoliniškių poliklinika yra viena iš nedaugelio gydymo įstaigų, šiuos pokyčius pradėjusi įgyvendinti anksčiau – dar vasario mėnesį. Rezultatai – akivaizdūs.

„Sprendžiasi eilės, pacientų patekimas. Šiandien pacientas gali ir tą pačią dieną patekti pas šeimos gydytoją. Gydytojo darbas atlaisvėja, gali priimti daugiau pacientų su kitomis ligomis, ūmiai susirgusių, ar šiaip kitas ligas turinčių pacientų“, – teigė V. Danielė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Teisė receptus pratęsti slaugytojams buvo suteikta ir anksčiau. COVID-19 pandemijos metu gydymo įstaigas užplūdo tūkstančiai pacientų, tad didelė administracinė našta nuo šeimos gydytojų buvo laikinai nuimta.

„Duomenys parodė, kad 95 proc. receptų buvo išrašyti labai tikslingai ir tiksliai, klaidų nepasitaikė. Šie skaičiai signalizuoja, kad slaugytojai yra pasirengę priimti šitą funkciją“, – aiškino T. Bagdonas.

Pratęsti receptą bendrosios praktikos slaugytojai galės tik tada, jei paciento būklė stabili, o vaistą jis naudoja mažiausiai tris mėnesius. Naujus vaistus ir toliau skirs gydytojai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Bsisi didelė reforma

Bsisi didelė reforma portretas
Ne vaistų rašymas daro eiles.Siuntimas kitam siuntimui ir taip chroniškom ligom sergantiems,eilė į eilę ir pažyma kitai pažymai gauti .DEBILAI MINISTRAI.Skausmas susuko nugarą ,eilė pas šeimos,tada siuntimas ir eilė pas neurologą,tada eilė ir siuntimas pas reabilitologą ir tik tada į eilę fizioterapijai ...geriausiu atvėju po pusės metų !

Sonata

Sonata portretas
Galūma pagalbot,kad anlsčiau slaugytojos nerašė receptų.Apsurdo teatras.

klp

klp portretas
Keli iš eilės bukagalviai ministrai sugebejo sušikti neblogai veikusią dar nuo sovietmečio likusią sveikatos priežiūros sistemą ir nei vienas iš jų nebuvo už tai nubaustas! Iśeina, kad ir teisine sistema LT degradavusi.
VISI KOMENTARAI 16

Galerijos

Daugiau straipsnių