- Gintarė Kavaliauskaitė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sveikatos apsaugos ministerija imasi priemonių, kaip mažinti eiles pas gydytojus. Ne kartą akcentavę didžiulę administracinę naštą, gydytojai galės šiek tiek atsikvėpti, mat receptus nuo šiol pratęsti galės ir slaugytojai. Naują tvarką gydymo įstaigos jau išbando.
Po inkstų transplantacijos Aldona gyvena antrą gyvenimą. Daug vaikšto, sveikai maitinasi, tačiau ir vaistų tenka gerti nemažai.
„Tokia yra kasdienybė: ryte keliesi – sauja vaistų, vakare eini miegoti – vėl sauja vaistų“, – sakė moteris.
Jų Aldonai reikia tam, kad palaikytų tinkamą inkstų veiklą. 10 vaistų – 10 gydytojo išrašytų receptų. Tačiau pakliūti į gydymo įstaigą nėra lengva. Tenka laukti ne vieną mėnesį.
„Man asmeniškai tai yra labai didelė problema, reikia kitą sykį skambinti 10–15 kartų, kad pakliūčiau. Ir vis pasako – nėra vietų“, – stebėjosi Aldona.
Ž. Gedvilos / BNS nuotr.
Lėtinėmis ligomis serga apie pusė šalies gyventojų. Diabeto asociacijos prezidentė sako, galima tik įsivaizduoti, kiek receptų per dieną išrašo gydytojas. Be to, konsultacijos laikas gaišinamas ir skiriant papildomas priemones.
„Sauskelnes ar kitas medicinos pagalbos priemones diabetu sergantiems žmonėms, diagnostines juosteles, arba nuolatinio gliukozės matavimo sistemas“, – vardijo Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė.
Sveikatos ministerija žada, kad eilės trumpės, nes mažės šeimos gydytojų darbo krūvis. Jiems padės slaugytojai.
„Iki šiol pacientai, kurie turėdavo lėtinių nusiskundimų, vadinasi liga tęsdavosi ne vieną, antrą, trečią, ketvirtą mėnesį, turėdavo pratęsti receptus pas šeimos gydytojus. Pagal naują tvarką, jei būklė yra stabili ir vaistai išrašomi nuolat, tai gali perimti bendrieji slaugytojai“, – nurodė Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Tomas Bagdonas.
V. Skaraičio / BNS nuotr.
Šeimos gydytojai iki ministerijos priimtų pokyčių didžiąją konsultacijos dalį praleisdavo rašydami receptus. O paciento problemoms aptarti laiko beveik nelikdavo.
„Gydytojas per penkiolika minučių turėdavo ir apžiūrėti pacientą, išrašyti vaistus, sugalvoti, kokius tyrimus būtent paskirti. Tai tikrai buvo mažai laiko ir ypatingai tie lėtinėmis ligomis sergantys pacientai, jie turi ne vieną ligą, tai ne vienai ligai tuos vaistus reikia išrašyti“, – sakė Vilniaus Karoliniškių poliklinikos slaugos vadovė Vaida Danielė.
Karoliniškių poliklinika yra viena iš nedaugelio gydymo įstaigų, šiuos pokyčius pradėjusi įgyvendinti anksčiau – dar vasario mėnesį. Rezultatai – akivaizdūs.
„Sprendžiasi eilės, pacientų patekimas. Šiandien pacientas gali ir tą pačią dieną patekti pas šeimos gydytoją. Gydytojo darbas atlaisvėja, gali priimti daugiau pacientų su kitomis ligomis, ūmiai susirgusių, ar šiaip kitas ligas turinčių pacientų“, – teigė V. Danielė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Teisė receptus pratęsti slaugytojams buvo suteikta ir anksčiau. COVID-19 pandemijos metu gydymo įstaigas užplūdo tūkstančiai pacientų, tad didelė administracinė našta nuo šeimos gydytojų buvo laikinai nuimta.
„Duomenys parodė, kad 95 proc. receptų buvo išrašyti labai tikslingai ir tiksliai, klaidų nepasitaikė. Šie skaičiai signalizuoja, kad slaugytojai yra pasirengę priimti šitą funkciją“, – aiškino T. Bagdonas.
Pratęsti receptą bendrosios praktikos slaugytojai galės tik tada, jei paciento būklė stabili, o vaistą jis naudoja mažiausiai tris mėnesius. Naujus vaistus ir toliau skirs gydytojai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Uždraudė per nosį vartojamus energinius miltelius: įvardijo grėsmes
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) laikinai uždraudė per nosį vartojamus energinius miltelius. ...
-
Sveikatos ir verslo atstovai iš valdžios tikisi daugiau dėmesio širdies ligų gydymui
Kardiologus vienijančios organizacijos ir verslo atstovai ragina šalies valdžios institucijas daugiau dėmesio skirti širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai ir gydymui, ketina kreiptis atviru laišku. ...
-
Išsigydo ligą, bet vis tiek neišgyvena: šis įprotis tampa mirtinais spąstais3
Medikai sako, kad besaikis antibiotikų vartojimas, kai jų reikia ar nereikia, ir vartojant juos ne pagal tai, kaip paskyrė gydytojas, o taip, kaip žmonėms atrodo sveikiau, kenkia ir sukelia dar daugiau ligų. Daugėja atvejų, kai išgydžius itin s...
-
Ministrė Jakubauskienė: ieškosime geresnės valstybinės ir privačios medicinos partnerystės4
Paskirtoji sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada ieškoti galimybių, kaip geriau bendradarbiauti valstybinėms ir privačioms medicinos įstaigoms. ...
-
Romainių ligoninėje pradėtas taikyti naujas tyrimas: diagnozuos tuberkuliozę per kelias valandas4
Kauno klinikų Romainių ligoninėje pradėtas taikyti naujas molekulinis genetinis tyrimas, kurio metu nustatyti, ar pacientas serga tuberkulioze, bus galima per 4 valandas. Tyrimo metu taip pat bus nustatomas ir infekcijos sukėlėjų atsparumas pagrindiniam...
-
Kas nutinka kūnui, jei per dieną padarote 50 pritūpimų: patirtimi pasidalijo žurnalistė9
Pritūpimai yra svarbi jėgos treniruočių dalis. Darant pritūpimus dirba dauguma apatinės kūno dalies raumenų, todėl tai yra vieni geriausių pratimų raumenims stiprinti. 50 pritūpimų per dieną yra daug, bet įmanoma. ...
-
Kietųjų dalelių tarša ES 2022 metais sukėlė apie 240 tūkstančių mirčių3
Dėl kietųjų dalelių oro taršos 2022 m. Europos Sąjungoje mirė beveik 240 tūkst. žmonių, t. y. penkiais procentais mažiau nei ankstesniais metais, teigiama antradienį paskelbtoje Europos aplinkos agentūros ataskaitoje. ...
-
Laikinasis Joniškio meras apie situaciją dėl ligoninės vadovo: labai karštligiškai priėmė situaciją12
Joniškio ligoninės vadovui Martynui Gedminui pareiškus, kad iš pareigų pasitraukti jį privertė pasikeitusi savivaldybės vadovybė, laikinasis rajono meras Gediminas Čepulis tokius kaltinimus neigia. Pasak jo, įstaigos vadovas jau an...
-
Inkstų ligos: kas palaiko inkstų veiklą ir kas kenkia?
Skaičiuojama, kad bene kas dešimto pasaulio gyventojo inkstų funkcija yra pablogėjusi. Lėtai besivystančios inkstų ligos iš pradžių skausmų nesukelia, pirmieji simptomai dažnai pastebimi tik ligoms pasiekus vėlyvą stadiją. Sutrikus i...
-
Sveikatos apsaugos viceministrėmis taps L. Vaidelienė ir J. Čelutkienė4
Sveikatos apsaugos viceministrėmis taps gydytojos Laimutė Vaidelienė ir Jelena Čelutkienė, pirmadienį pranešė paskirtoji sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė. ...