Pokyčiai sveikatos srityje: iš SAM – naujas pasiūlymas medikams Pereiti į pagrindinį turinį

Pokyčiai sveikatos srityje: iš SAM – naujas pasiūlymas medikams

2025-04-30 09:10
LNK inf.

Sveikatos apsaugos ministerija siūlo leisti medikams dirbti nuotoliu. Plačiau apie pokyčius pakomentavo sveikatos apsaugos viceministrė Laimutė Vaidelienė.

Pokyčiai sveikatos srityje: iš SAM – naujas pasiūlymas medikams
Pokyčiai sveikatos srityje: iš SAM – naujas pasiūlymas medikams / J. Kalinsko, D. Labučio / ELTOS nuotr.

– Kaip tai turėtų atrodyti?

– Nuotolinės konsultacijos vyksta jau dabar ir nuo COVID-19 laikų jos yra tikrai populiarios. Tiesiog iki šiol nebuvo reglamentuota įstatymu, kad pacientą galėtų konsultuoti gydytojas arba kitas sveikatos priežiūros specialistas, būdamas ne sveikatos priežiūros įstaigoje. Tikrai nekalbame apie tuos atvejus, kai reikalingas fizinis kontaktas ir rimta gydytojo arba kito specialisto konsultacija.

Kalbame apie tuos atvejus, kai, pavyzdžiui, reikia aptarti atliktų tyrimų rezultatus antrinės konsultacijos metu, papildomai įvertinti tam tikrus simptomus arba paskirti gydymą po jau įvykusios konsultacijos. Manome, kad tai išspręstų didelę problemą regionuose, nes, pavyzdžiui, vieną dieną per savaitę gydytojas galėtų dirbti iš kitos vietos arba tiesiog iš namų. Jis galėtų raštu pateikti atsakymus ar suteikti konsultaciją nuotoliniu būdu.

– Jūs užsiminėte apie koronaviruso laikotarpį, kada prasidėjo nuotolinis konsultavimas. Koks iš esmės esminis skirtumas dabar?

– Esminis skirtumas tas, kad iki šiol gydytojas, odontologas ir kiti sveikatos priežiūros specialistai galėjo teikti paslaugas nuotoliniu būdu tik sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose specialią licenciją būtent toms paslaugoms, kurias jie teikia.

Kauno m. sav. nuotr.

– Jeigu žmogus sukarščiuoja, blogai pasijunta, pavyzdžiui, kankina kosulys ar gerklės skausmas, jis negali paskambinti ir nuotoliniu būdu gauti konsultacijos? Gali tik antrinei konsultacijai?

– Kalbame apie antrines konsultacijas, nes taip paprasčiau suprasti. Tačiau iš principo yra ir šeimos gydytojo konsultacijos, kurios šiuo metu vyksta telefonu. Tos konsultacijos bus reglamentuotos taisyklėmis – kada ir kaip jas galima vykdyti. Daug galimybių, nes šiandien turime visas technines priemones tą padaryti.

Be to, dar viena galimybė, kurios norime ir laukiame – specialisto konsultacija su kitu specialistu. Tai reiškia, kad šeimos gydytojas galės konsultuotis su kitu specialistu nuotoliniu būdu, siekiant geriau gydyti pacientą.

– Kalbame tik apie šeimos gydytojus ar atsiras galimybė ir konsultuoti ir kitų sričių medikams?

– Tikrai ne tik šeimos gydytojai. Tai galės daryti ir kiti specialistai – tiek antriniame, tiek tretiniame lygyje dirbantys gydytojai specialistai. Taip pat kalba eina ir apie odontologus, slaugytojus, burnos sveikatos specialistus. Jeigu tik bus matoma galimybė, jie taip pat galės teikti paslaugas nuotoliniu būdu.

– Ar nėra rizikos, kad konsultuoti telefonu paprasčiau, tad „gyvai“ pas mediką patekti taps dar sunkiau?

– Manau, kad atvirkščiai. Nuotolinė konsultacija paprastai būna trumpesnė, todėl liks daugiau laiko tiesioginei konsultacijai su rimtesnės būklės pacientais. Ypač atokiuose rajonuose, kur sveikatos paslaugų prieinamumas yra sudėtingesnis, tai būtų pagalba įstaigų vadovams organizuojant darbą – dalis konsultacijų vyktų nuotoliniu būdu, o dalis tiesiogiai.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Ar nėra taip, kad tai patogiau medikams ir poliklinikų vadovams, bet ne pacientams, kurie negalės patekti pas gydytoją gyvai?

– Manau, kad laimės abi pusės, nes pagerės paslaugų prieinamumas ir sumažės eilės. Mano galva, tai yra visiškai realu. Be to, pacientai jau dabar dažnai naudojasi nuotolinėmis konsultacijomis, tad šios naujos tvarkos tiesiog dar labiau palengvins jų galimybes gauti reikalingą pagalbą.

– Kada galima tikėtis, kad visa tai taps realybe?

– Tikimės, kad pavasario sesijoje bus priimtos reikiamos įstatymų pataisos ir nuo kitų metų būtų galima pradėti teikti paslaugas pagal naują tvarką.

– Ar kaimynai – latviai, estai, lenkai – jau turi tokią praktiką? Ar mes esame žingsniu priekyje?

– Iš tiesų, šiuolaikinės technologijos leidžia teikti įvairaus pobūdžio nuotolines konsultacijas daugelyje šalių. Tai daro ir mūsų kaimynai – Latvija, Estija, taip pat kitos Baltijos šalys ir Skandinavijos šalys. Mes taip pat turime nemažai gydytojų, kurie, pavyzdžiui, dirba Švedijoje ir teikia nuotolines konsultacijas, ypač radiologijos srityje. Tai yra gana paplitę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
vabsce galvoju

parduot kaip mazeikiu nafta nax su visiais 141 gyventojais uz 1 doleri amerikonams.... ir dar ministeriju pora dadet tegu uzsipisa su savo politikom....po PSD ivedimo galvoju gal jau visai valstybines medicinos nebereikia.... ateini pas privatu ir tave apgydo....isvaziuoji i uzsieni pateiki draudimo polisa ir tave pataiso... vabsce kalejimus irgi privacius galima padaryt... Daktaras va galetu savo dvare vip personas kalint...
3
0
Labai daug teis

Medicina Lietuvoj naikinama sistemingai. Be abejo, siekiama įteisinti mokamą mediciną. O įrengti valstybinių poliklinikų pastatai bus "prichvtizuoti" su visa įranga.
15
0
Paciente

Aisku viena, sveikatos apsauga valstybinese istaigose tikrai merdeja,gal ta busena priimtina kam nors, klausimu daug,sunku isgelbet istaigas,kuriose saltis ir tam tikras abuojumas.Jei noretu tokia busena revizuotu,stebetu istaigos sefaa,jei noretu issiaiskint,analizuoti situacija pagerinti,Sveikatos ministerija siustu atstovus i istaigas,stebeti padeti, ( pus)tuscius kotidorius,daryti isvadas.Jeigu tikrai noretu ka nors gerinti,leistu pacientams anonimiskai ar ne ,pateikti atsiliepimus apie savo vizitus,patikrinimus,uzsirasymus,abejinguma ir t.t Idomiu ,gal net nelauktu dalyku isgirstu.Bet nedarys nieko,isskyrus,kosmetinius pataisymus,linksmai skamba tel konsult,kazkur,o dar ifomiau,kad siuloma surasyti simptomus programelej ir gaus patarimus,gydyma.Tikrai Lietuva stebuklu salis
11
0
Visi komentarai (25)

Daugiau naujienų