- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kelis dešimtmečius žmonės manė, kad riebalai – blogis, kuris užkemša arterijas, kelia cholesterolio lygį kraujyje ir baugina nutukimu. Šiandien jau girdisi kitokių nuomonių. Kaip yra iš tiesų?
Kaloringi, bet naudingi
Daugeliu sveikatos klausimų neretai girdime kardinaliai prieštaringų teiginių. Kaip yra su riebalais?
Karinga nuostata, kad riebalai – blogis, jau slopsta, bet mitybos specialistai pripažįsta, kad žmonės, domėdamiesi sveika mityba, vis dar pasimeta tarp daugybės prieštaringos informacijos.
Mitybos podukra laikyti riebalai, skirtingai nei angliavandeniai, baltymai ar cukrus, yra kaloringesni, bet naudingesni. Riešutai, sėklos, avokadai ar riebi žuvis turi nemažai kalorijų ir riebalų, bet yra būtini mūsų organizmui, padeda reguliuoti apetitą ir numesti svorio. Tuo yra įsitikinę mokslininkai, ilgus metus tyrinėję maistą bei jo poveikį žmogaus sveikatai.
Valgydami riebesnį maistą žmonės išalksta lėčiau, suvalgo mažiau ir mažiau kenkia savo sveikatai. Ankstesni įsitikinimai, esą mažo kaloringumo maistas yra vertingas, o riebus – ne, šiandien paneigiami ir pasigirsta svarstymų, kad riebų maistą daugelį metų šmeižė cukraus pramonės klestėjimu suinteresuoti žmonės.
Veikia insulino gamybą
Mitybos specialistai įsitikinę, kad valgydami liesą, bet daug cukraus turintį maistą darome meškos paslaugą savo kūnui, kraujyje esantis insulinas ima šokinėti ir mūsų kūno ląstelės kaupia riebalus.
Toks insulino šokinėjimas, kurį išprovokuoja liesi, bet pridėtinio cukraus turintys produktai, veda alkio protrūkių ir nereikalingo persivalgymo link. Todėl, pasak specialistų, labai svarbu vengti vienos rūšies ar vieno produkto dietų, valgyti sveikai, bet protingai, rinktis kokybiškus produktus.
Dietologė Eglė Vasiliauskaitė sako, kad žmonės neretai nesupranta, kurie riebalai yra rekomenduotini vartoti, o kurie – ne. Specialistė taip pat tikina, kad besidomėdami sveika mityba žmonės neretai pasimeta patarimų gausoje, nežino, kiek ir kokių produktų valgyti, kokiuose produktuose slypi cukrus ar nenaudingi riebalai.
"Žmonės, kurie nori numesti svorio, informaciją internete susiranda savarankiškai. Iš interneto puslapių arba nuogirdų susidėlioję savo valgiaraštį, jie dažniausiai iš mitybos raciono išbraukia riebalų turinčius produktus ir tikisi, kad tokiu būdu jų kūno masė sumažės. Vis dėlto visų riebių produktų eliminuoti nereikėtų", – pataria dietologė E.Vasiliauskaitė.
Valgiaraščio pagrindai
Riebalai yra skirstomi į tris grupes: sotieji, mononesotieji ir polinesotieji.
Sotieji riebalai dažniausiai yra gyvulinės kilmės, kurių galime rasti mėsoje, jūrų gėrybėse ar riebiuose pieno produktuose.
"Tam tikras augalinis maistas taip pat turi daug sočiųjų riebalų. Tai kokosai ir kokosų aliejus, palmių aliejus ir palmių branduolių aliejus. Sotieji riebalai didina bendrą cholesterolio kiekį, todėl būtina riboti šių riebalų kiekį mūsų maiste", – patarė dietologė.
Riebalai, kurių suvartoti galima daugiau, yra vadinami nesočiaisiais riebalais. Tai polinesotieji ir mononesotieji riebalai. Nesočiųjų riebalų yra augalinės kilmės produktuose, tai augaliniai aliejai, riešutai ir sėklos. Ypač daug gerųjų riebalų yra žemės riešutuose, sėklų, tokių, kaip saulėgrąžos, branduoliuose. Riešutų ir sėklų užkandžiai, pusryčių meniu, papildytas avokadu ir kiaušiniu, žuvies gabalėlis gali išgelbėti nuo dažnų alkio priepuolių ir padėti sumažinti liemens apimtis. Pasak specialistų, vartojant nesočiuosius riebalus, nebaisus blogasis cholesterolis, nes tyrimai parodė, kad taisyklingai valgant, jo kiekis mažėja.
Pasak dietologės E.Vasiliauskaitės, riebalai turėtų sudaryti apie 15 proc. viso per dieną suvartojamo maisto. Taigi užkandžiauti riešutais ar avokadais tikrai nėra blogiau nei liesais, bet cukraus pripildytais jogurtais ir batonėliais.
"Cukraus rekomenduojama suvartoti apie penkis gramus per dieną. Nepamirškite, kad net tokiuose produktuose kaip duona yra nemažai pridėtinio cukraus, tad labai svarbu skaityti etiketes apie produkto pagaminimo sudėtį", – tikino E.Vasiliauskaitė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kaune – mėlynas Diabeto dienos žygis3
Kasmet lapkričio 14 dieną minima Pasaulinė diabeto diena. Kauno klinikų endokrinologai pakvietė į žygį, kuriuo nori atkreipti dėmesį į šią XXI amžiaus rykštę. ...
-
Gydytoja patarė, ko nedaryti peršalus: svarbiausia – viena taisyklė6
Peršalimo simptomai gydantis namuose dažniausiai praeina per kelias dienas ar savaitę. Tačiau vaistininkai pastebi, kad pacientai, norėdami greičiau pasveikti, neretai daro klaidas, kurios ligos eigą gali ne palengvinti, o atvirkščiai &nda...
-
Ar jau pasiruošėte gripo sezonui? Vaistininkas primena esmines taisykles
Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Faustas Bertulis sako, kad įprastai gripo sezonas trunka nuo spalio iki pavasario vidurio, per šį laikotarpį Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 30 tūkst. infekcijos atvejų. Dalis pacientų b...
-
Ministrų kabinetas – už siūlymą įsteigti mobiliąsias vaistines1
Ministrų kabinetas palaiko Seimo konservatoriaus Antano Matulo siūlymą įsteigti mobiliąsias vaistines. ...
-
Kauno klinikose kritiškai trūksta donorinio kraujo20
Kauno klinikose šiuo metu labai trūksta visų kraujo grupių atsargų. ...
-
Baigtos naujo Vilniaus psichikos sveikatos centro korpuso statybos
Baigtos naujo Vilniaus psichikos sveikatos centro korpuso statybos Vasaros gatvėje, trečiadienį pranešė statytojai. ...
-
Vaistų leidimasis namuose: procedūra – elementari, bet rizikos yra6
Sveikatos negalavimų kamuojami žmonės neretai skausmus gali numalšinti tiesiog vaistais. Į raumenys leidžiami vaistai veikia ne tik efektyviau, bet ir jų poveikis išlieka ilgesniam laikui. Specialistai pabrėžia, jog leidžiant vaistus nam...
-
Kaip susigrąžinti gyvenimo kontrolę?
Šiuolaikinis pasaulis formuoja vis greitesnį gyvenimo tempą, todėl natūralu, kad žmonės tikisi greitų rezultatų visose gyvenimo situacijose. Socialinė darbuotoja Karolina Gykarienė akcentuoja, kad priklausomybė yra lėtinė liga, kuria serga ...
-
Šaltasis sezonas jau čia pat – ką reikia žinoti ruošiantis kelionei svetur?
Lietuvoje subjurus orams, vis dažniau akys krypsta į atostogų šiltuose kraštuose pasiūlymus. Planuoti atostogas rekomenduoja ir farmacininkai: tamsusis periodas gali sukelti nuovargį, prastą nuotaiką ir net sezoninę depresiją, nes žmon...
-
Katarakta: spalvos išblunka, o vaizdas – it per miglą2
Neryškus, it per miglą, vaizdas, išblukusios spalvos ir gelsvas atspalvis – keli iš regos pokyčių, išduodančių lėtinę akių ligą – kataraktą. Gydytojai neigia gają nuostatą, esą tai su amžiumi atsirandanti b...