Garbanotus plaukus ištiesinti galima, iškrypusio stuburo – ne Pereiti į pagrindinį turinį

Garbanotus plaukus ištiesinti galima, iškrypusio stuburo – ne

Medikai: sėdimo darbo pasekmė – iškrypęs stuburas ir skausmas
Medikai: sėdimo darbo pasekmė – iškrypęs stuburas ir skausmas / Shutterstock nuotr.

"Nuo vaikystės bjaurėjausi savimi, kentėjau patyčias, ir tik užaugusi supratau, kad dėl  šių košmariškų išgyvenimų kalta mano laikysena", – argi šie dabar jau suaugusios moters žodžiai neverčia suklusti?

Kvazimodo niekas nemėgo

Psichologiniai tyrimai atskleidžia, kad nemalonios išvaizdos žmonės sulaukia aplinkinių paniekos, baimės ar net pykčio.

Viktoro Hugo luošio Kvazimodo nemėgo nei romano veikėjai, nei skaitytojai. Dėl bjaurios kupros ir šlubčiojimo Kvazimodas neužsitarnavo žmonių užuojautos: jo išvaizda aklinai užvėrė vartus į visavertį gyvenimą.

Taip buvo XV a., tačiau šių dienų medicinos specialistai kelia atvirą klausimą: ar norime, kad mūsų vaikai turėtų kvazimodišką kuprą, persikreipusį kūną ir šlubuojančią eiseną? Jeigu taip, tereikia ir toliau nekreipti dėmesio į taisyklingos laikysenos būtinybę, ir mažųjų kvazimodų karta bus garantuota.

Deformuotas stuburas

Italų ir amerikiečių aktorė Giuliana Rancic puikiai žino, ką reiškia būti kvazimodo kailyje. Vos trylikos metų mergaitei buvo diagnozuota skoliozė – stuburo išlinkimas į šoną.

Pasak šiuo metu dukrelę auginančios Giulianos, vienas dalykas yra nekęsti savo plaukų ar odos ir galiausiai suvokti, kad tai laikini ir ištaisomi trūkumai. Visai kas kita gyventi turint tokį defektą, kurio užmaskuoti tiesiog neįmanoma.

"Apie tai galvojau be perstojo: kiekvieną minutę, valandą, dieną ir naktį, kol pradėjo krikti psichologinė sveikata ir emocinė būsena pasiekė juodžiausią bedugnę", – pasakojo G.Rancic.

Deformuotas stuburas kūną perkreipia į vieną pusę, nusvyra ir persikreipia pečiai, sutrinka eisena. Negydant tokių žmonių išvaizda prastėja. Ydingos laikysenos suluošintas vaikas niekada neatrodys išdidus, jo judesiai nebus grakštūs ir plastiški. Būklei prastėjant, žmogaus išvaizda primins V.Hugo šlubčiojantį kuprių.

Pradžia – vaikystėje

Mokymosi režimas įpareigoja daugiau laiko skirti mokslui ir mažiau – lauko žaidimams bei pramogoms.

Mokyklinukai mažiausiai penkias valandas per dieną praleidžia mokykloje, grįžę namo ar pailgintoje grupėje porą valandų ruošia pamokas, sėdi prie televizoriaus ar kompiuterio. Lietuvai būdingi lietingi orai neretai apriboja galimybę padūkti lauke. Dėl šių priežasčių vaikai natūraliai mažiau juda.

Judėjimo ribotumas ir ilgas sėdėjimas neigiamai veikia laikyseną. Tėvams labai svarbu suvokti, kad tai turės padarinių tolesnei raidai ir suaugusio žmogaus gyvenimo kokybei.

 

Taisyklinga laikysena formuojasi visą gyvenimą, todėl nuo pat vaikystės būtina vaiką mokyti taisyklingai sėdėti ir stovėti, stovint – nesikūprinti. Nepaisant prevencinių priemonių, pastaruoju metu daugėja vaikų, kuriems diagnozuojama skoliozė – stuburo iškrypimas.

Žaloja visą organizmą

Stuburas krypsta, netaisyklingai sėdint prie televizoriaus ir kompiuterio, valgant, netiesiai stovint, nešant daiktus viena ranka, kuprinę persimetus per vieną petį, netaisyklingai gulint, esant ribotai fizinei veiklai.

Be to, netaisyklingai sėdint padidėja kaklo ir raumenų įtampa, plokštėja krūtinė, trinka kraujo apytaka apatinėse galūnėse, netolygiai pasiskirsto svoris, atsiranda galvos, kaklo ir stuburo asimetrija, nuvargsta kojų raumenys.

"Keletą mėnesių mano sūnų kankino nemalonūs galvos skausmai. Berniukas prarado norą mokytis, bendrauti su bendraklasiais, tapo pasyvus. Pusę metų blaškėmės, bandydami surasti priežastį. Galiausiai paaiškėjo, kad galvą skauda dėl jo netaisyklingos laikysenos. Tai šokiravo visą mūsų šeimą", – patirtimi dalijasi amerikietė, auginanti paauglį sūnų.

Poveikis psichologijai

Ydingos laikysenos vaikas visada bus silpnesnis, o kitokia išvaizda – dingstis  bendraklasių patyčioms.

Vaikas užsidaro savyje, neatsiskleidžia, ima tikėti, kad yra negražus ar net bjaurus. Paauglės mergaitės dažnai viską priima vienu požiūriu: "Aš esu negraži. Visos mano draugės – gražios, o aš esu bjauri". Be paliovos taip mąstant, kamuoja nuotaikų ir emocijų sutrikimai, kurie vėliau perauga į depresiją.

Vaikams ar paaugliams sutrinka emocijos, jie nesuvokia esamos situacijos, dėl visko kaltina save ir "savo bjaurumą". Tik tėvų ir medikų pastangomis įmanoma atskleisti tikrąją šių problemų priežastį – ydingą laikyseną.

Netaisyklingai laikysenai koreguoti ypač tinka kineziterapeuto vedamos mankštos pamokėlės, tinkama darbo vieta, tiesus  sėdėjimas, stovėjimas ir gulėjimas, taisyklingai nešiojama kuprinė. Tai labai paprasti dalykai. Pastebėjus net ir mažiausią defektą, vaiką ar paauglį būtina parodyti specialistui, koreguoti laikyseną, kad būtų išvengta bėdų ateityje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų