Jau ne vienus metus laparoskopu be atviro pjūvio operuojantys pilvo organus medikai pasiekė ir prostatą. Pirmą kartą Lietuvoje prostatos šalinimo operacija nauju metodu atlikta Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Urologijos skyriuje. Ligonis sirgo prostatos vėžiu.
Jam auglys išoperuotas neatvėrus pilvaplėvės ertmės. Operaciją atliko gydytojai Paulius ir Liudas Bosai bei Ramūnas Kerpauskas. Apie šį chirurgijos metodą kalbėjomės su gydytoju P.Bosu.
Kuo ypatinga ši operacija?
Minimaliai invazinės chirurgijos privalumai yra didžiuliai. Operacija beveik netraumuoja žmogaus kūno, todėl ligonis greičiau pasveiksta, nelieka didelių pooperacinių randų, rečiau pūliuoja žaizdos, mažiau būna pooperacinių išvaržų.
Laparoskopu galima tiksliau matyti smulkias anatomines struktūras, atlikti nedideles manipuliacijas. Šalinant prostatos vėžį atviru pjūviu, operaciją labai apsunkinti gali ligonio viršsvoris, nepatogi dubens kaulų anatomija, maža, giliai dubenyje esanti prostata.
Tačiau laparoskopinės operacijos Lietuvoje atliekamos jau seniai?
Ekstraperitoniškai, neatveriant pilvaplėvės ertmės ligonis operuotas pirmą kartą.
Kaip tai padaryta?
Vaizdžiai šnekant, pilvaplėvės ertmė yra apvalkalas, po kuriuo yra vidaus organai. Prostata taip pat yra už to apvalkalo ribų. Prie prostatos galima prieiti mažomis skylutėmis atveriant pilvaplėvės ertmę. Galima ir neatveriant pilvaplėvės ertmės laparoskopu iš karto pasiekti prostatą.
Panašios operacijos laparoskopu iki šiol buvo atliekamos Kauno medicinos universiteto klinikose, tačiau per pilvaplėvės ertmę.
Kaip kilo mintis atlikti modernią prostatos pašalinimo operaciją?
Lietuvoje pradėjus vykdyti prostatos vėžio profilaktikos programą, daugybei vyrų prostatos vėžys nustatomas anksti, dar neišplitęs. Todėl atsirado poreikis taikyti naujesnius operacinio gydymo metodus.
Be to, prieš dvejus metus dalyvavau Lenkijoje, Bydgosčio mieste vykusiame seminare, kur šią operaciją demonstravo visame pasaulyje garsus urologas ir vienas iš laparoskopinių prostatos vėžio operacijų pradininkų profesorius Clémentas-Claude'as Abbou iš Paryžiaus (Prancūzija).
Kaip jaučiasi pirmasis šiuo metodu išoperuotas pacientas?
Puikiai. Penktą dieną po operacijos jis išvyko namo. Tai 66 metų vyras. Dabar jis visai sulaiko šlapimą ir neturi problemų dėl prostatos ligos.
Ar šis metodas taps įprastinis?
Dėl geresnės diagnostikos ši liga nustatoma dažniau, todėl operuoti ir taikyti minėtą metodą tenka beveik kasdien. Tačiau tuo mes nesidžiaugiame. Norėtųsi, kad prostatos vėžio profilaktika taptų veiksmingesnė ir liga nevargintų pacientų, jie būtų sveikesni.
Naujausi komentarai