Ateities profesija – slaugytojas Pereiti į pagrindinį turinį

Ateities profesija – slaugytojas

2013-05-17 13:20
Ateities                          profesija – slaugytojas
Ateities profesija – slaugytojas / Scanpix nuotr.

Per šimtmečių kaitą slaugytojų rankos tvarstė sužeistuosius karo lauke, maro ar epidemijų metu globojo ligonius. Dabar slaugytojai pacientą sutinka pirmieji, neretai jį ir išlydi namo ar anapilin... Tačiau ši profesija nebėra taip garbinama, kaip prieš šimtmečius. VŠĮ Kauno klinikinėje ligoninėje dirba apie 2000 sveikatos priežiūros specialistų, iš jų maždaug 1300 slaugos personalo darbuotojų. Apie slaugytojo darbą ir kalbamės su VšĮ Kauno klinikinės ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Gražvyde Masiliūniene.

- Kokias funkcijas atlieka slaugytojai, dirbantys Kauno klinikinėje ligoninėje? Kas gali dirbti slaugytojų padėjėjais?

- Slaugytojai su pacientu bendrauja visą gydymosi stacionare laiką. Jie  pirmieji pasitinka pacientą Priėmimo skyriuje, palydi į skyrių, palatą ar transportuoja, jei pacientas neįgalus. Slaugytojai vykdo gydytojo paskyrimus, atlieka injekcijas, slaugos veiksmus, tvarko slaugos dokumentaciją, paruošia pacientą diagnostiniams tyrimams. Lietuvoje vykstant socialiniams, ekonominiams pokyčiams, kintant slaugos mokslui kartu keičiasi ir sveikatos priežiūros darbuotojų vaidmuo ir funkcijos. Šiuolaikiniams slaugytojams tenka nuolat gilintis į savo profesiją, semtis naujų žinių ne tik konferencijose, seminaruose, bet ir patiems skaityti naujausią medicinos literatūrą, kad gebėtų atsakyti į išprususių ir daug žinančių apie savo ligą pacientų klausimus. Slaugytojo padėjėjais gali dirbti asmenys, išklausę Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą programą, kurios trukmė ne mažiau kaip 360 valandų. Baigus šią mokymo programą ir išlaikius egzaminą, suteikiama slaugytojo padėjėjo kvalifikacija suteikianti teisę dirbti slaugytojo padėjėju.

- Kas kiek metų slaugytojai turėtų tobulintis, kelti kvalifikaciją? Kas vertina šių specialistų darbą?

- Slaugytojo licenzija pratęsiama kas 5 metus. Praktikuojanti slaugytoja turėtų būti išklausiusi ne mažiau nei 60 valandų paskaitų kursą kvalifikacijai kelti. Mūsų darbo geriausias vertintojas yra pacientas. Slaugytojas daugiau nei bet kuris kitas medicinos personalo atstovas bendrauja su pacientu. Liaudies patarlė sako: žodis – žeidžia, žodis – šildo. Apima nenusakomas jausmas, kai po sunkios darbo dienos, sulaukiama šiltų padėkos žodžių iš paciento, jo artimųjų už laiku suteiktą kvalifikuotą medicinos pagalbą, už rūpestį padėti pasveikti ar gelbėti gyvybę. Daug padėkų individualiai gydytojams ir slaugos personalui į skyriuose esančias padėkų knygas kasdien įrašo namo išleidžiami pacientai.

- Kokias charakterio ir būdo savybes reikia turėti renkantis šią profesiją?

- Svarbiausios savybės - sąžiningumas, atjauta, supratimas, meilė žmogui. Ši profesija iš kitų išsiskiria tuo, jog mes, sveikatos priežiūros specialistai, teikiantys paslaugas žmonėms, neskaičiuojame darbo valandų. Būna įvairių situacijų, kai, pavyzdžiui, užsitęsia operacija ar netikėtai gali būti iškviestas vidurnaktį, kad išgelbėtum kažkam gyvybę. Būna atvejų, kai slaugytojai  pacientui tampa artimiausiu šeimos žmogumi, patarėju, todėl svarbu, kad slaugytojo profesiją rinktųsi jaunuoliai, turintys tam pašaukimą.

- Ar Kauno klinikinė ligoninė yra ta praktikos bazė studijuojantiems slaugą kolegijose bei universitetuose?

- Mūsų įstaigoje vyksta praktiniai mokymai. Ligoninėje yra Lietuvos sveikatos mokslų (LSMU) chirurgijos, vidaus ligų, infekcinių ligų ir geriatrijos klinikos. Atlikti čia praktiką atvyksta studentai iš visų Lietuvos kolegijų bei universitetų, vyksta tobulinimosi kursai, taip pat mūsų įstaigoje ruošiami slaugytojo padėjėjai. Studentai mūsų ligoninėje turi galimybę atlikti pažintinę slaugos praktiką besimokydami jau pirmame kurse. Praktikos vadovai jauniems specialistams stengiasi perteikti visas žinias tam, kad paruoštų sąžiningus slaugytojus, gebančius dirbti šį darbą. Norintys dirbti intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuose dar turi kelti kvalifikaciją atitinkamos srities specializacijoje.

- Įprasta sakyti, kad slaugytojai - gydytojų dešinioji ranka. Tačiau, ar slaugytojai nedubliuoja gydytojų atliekamų funkcijų ligoninėse?

- Gydytojai ir slaugytojai – tai darni sveikatos priežiūros specialistų komanda. Slauga – tai savitas atskiras mokslas. Tai ne tik procedūrų atlikimas, bet ir gebėjimas įsiklausyti, diskutuoti su gydytojais ir priimti bendrą sprendimą  paciento sveikatos būklei gerinti. Slaugytojai seniai nėra tik gydytojų padėjėjai, o jų atliekamos funkcijos per dešimtmetį labai išsiplėtė. Kiekvienais metais vis daugiau slaugytojų įgyja slaugos magistro kvalifikaciją, todėl manau ateityje turėtų slaugytojo kompetencijos išsiplėsti.

- Ar Lietuvos darbo rinkoje trūksta šios profesijos specialistų? Ir kokios karjeros perpektyvos slaugytojų laukia ateityje?

- Norėtųsi, kad už tą sunkų, pasiaukojantį darbą slaugytojams būtų deramai atlyginta. Tiek mano, tiek LSMU Slaugos fakulteto dekanės profesorės J. Macijauskienės nuomone, slaugytojams karjeros galimybės yra ne tik praktikiniame darbe, tačiau galima rinktis ir pedagogo, ar mokslininko kelią. LSMU Slaugos fakultete bei Kolegijose besimokantys studentai yra labai motyvuoti, žingeidūs, dauguma jų po sėkmingų bakalauro studijų siekia magistro laipsnio. Dėstytojų tikslas – sustiprinti jauno žmogaus pašaukimą, padėti jam ūgtelėti ir tapti geru šios srities specialistu. Sėkmingai baigę slaugos studijas nesunkiai įsidarbina ligoninėse, poliklinikose, slaugos namuose ir kitose sveikatos priežiūros įstaigose. Šios profesijos patrauklumas slypi tame, kad jau po 4 studijų metų universitete, o kolegijoje – trejų su puse, tampama savarankišku specialistu – įgyjamas bakalauro laipsnis, suteikiama bendrosios praktikos slaugytojo kvalifikaciją.

- Viso mūsų pokalbio metu jūs daug kartų pakartojote, jog slaugytojo profesijos prestižas kils ir ji po kelerių metų taps itin populiaria. Kuo jūs remiatės tai sakydama?

- Kadangi VšĮ Kauno klinikinė ligoninė glaudžiai bendradarbiauja tiek su LSMU Slaugos fakultetu, tiek su Kauno kolegija, matome, kad slaugytojo profesijos patrauklumas didėja, tokia tendencija ir kitose užsienio šalyse. Pasak LSMU Slaugos fakulteto dekanės profesorės J. Macijauskienės JAV medicinos slaugytojo profesija jau vadinama ateities profesija. Ten per pastarąjį dešimtmetį studijuojančiųjų slaugos studijų programose sparčiai daugėja. Patyrinėjus demografinę statistiką, imi suprasti, jog šalyje kasmet daugės pagyvenusių žmonių, o slaugos specialistų poreikis bėgant metams tik didės. Remiantis paskelbtu Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu 2011 m. atliktu LSMU tyrimu „Medicinos personalo skaičius, poreikio ir darbo krūvio pilotinės „dienos fotografijos“ analizė“, tam, kad išlaikyti tinkamą slaugytojų/gyventojų rodiklį į slaugos studijas turi būti priimama daugiau pirmakursių nei dabar, nes dabar „neužtikrinama net natūrali slaugytojų ir akušerių kaita – pasitraukiančiųjų iš profesijos pakeitimas jaunais absolventais“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų