- Aušra Šiaulytė (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvoje jau greitai gali trūkti daugiau nei 4 tūkst. slaugytojų – Lietuvos medikų sąjūdis ragina jau dabar imtis sprendimų, kad neįvyktų visiškas krachas. Patys slaugytojai sako, jog pirmiausia reikalingas orus atlyginimas ir adekvatus darbo krūvis.
Senatvės, traumų ar sunkių ligų akivaizdoje dirba Vilkpėdės ligoninės kolektyvas.
„Padėjėjas gali pakeisti sauskelnes, pamaitinti, paversti, bet vaistai, būklės vertinimas, procedūrų atlikimas yra slaugytojų darbas, kurių trūksta visoje Lietuvoje“, – teigė vyresnioji slaugos administratorė Ana Kovalevskaja.
Sensta tiek slaugomi, tiek slaugytojai. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, didelė slaugytojų dalis visoje Europoje artėja prie pensinio amžiaus. Apie 20 proc. dirbančių specialistų jau dabar yra vyresni nei 55 metų.
„Norisi kitos kokybės, o mes einame į dekvalifikaciją, nes priimame daugiau padėjėjų. Stebėjimas, sekamumas lieka antrame plane. Negerai tai, kad nėra dieninių slaugytojų, kurie dirbtų kiekvieną dieną ir matytų pacientų būklę, nes dauguma atvažiuoja iš rajonų, dirba kas kelintą parą“, – tikino Vilkpėdės ligoninės direktorė Ina Čebotariova.
Atlyginimas, darbo krūviai, aplinka, emocinis fonas jaunimo nevilioja, tad nenuostabu, jog ministerija įvardija triženklį skaičių, kiek slaugytojų trūksta jau dabar.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
„Turime skaičius iš Užimtumo tarnybos, laisvų darbo vietų slaugytojams yra 932“, – duomenimis dalijosi sveikatos apsaugos viceministrė Jelena Čelutkienė.
Toks trūkumas yra iššūkis ne tik ligoninėms, o ir, pavyzdžiui, mokykloms, kuriose mokosi vaikai su sunkia negalia.
„O kas turi išduoti vaistus, patikrinti diabetiką, ar cukrus pakilęs. Auklėtojai bijo, tai turi padaryti tėvai arba slaugytojai, kurių nėra“, – kalbėjo „Ryto“ specialiosios mokyklos buvusi direktorė Violeta Markevičienė.
Prognozė dar niūresnė – Vyriausybės strateginės analizės centro skaičiavimu, po septynerių metų Lietuvoje gali trūkti daugiau kaip 4,5 tūkst. slaugytojų. Kad neįvyktų krachas, kardinalių sprendimų reikia jau dabar.
„Ne apie prestižą reikia kalbėti, o apie tai, kaip pakelti atlyginimus“, – sakė Medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė.
Šiemet atlyginimas Lietuvoje padidintas – vidutiniškai gaunama apie pusantro tūkstančio.
„Gal su savivaldybės priedu, su naktiniais tarifais, gal ir taip. Bet jeigu žmogus paskirtas dirbti dienomis, tai tiek neuždirba slaugytojas“, – pabrėžė vyresnioji slaugos administratorė.
Slaugytojai naktį dirba ir su 40, ir su 60 ligonių, tai yra pertekliniai krūviai – tiek fiziniai, tiek emociniai.
Kad specialistai galėtų dirbti oriai ir gal net grįžti iš emigracijos, įvardija, kokio atlyginimo norėtų.
„Viršutinių lubų nėra, bet 2 tūkst. į rankas ir daugiau“, – atviravo Slaugos specialistų organizacijos prezidentė Aušra Volodkaitė.
Iš kur pinigus būtų galima paimti?
„Finansavimas būtų padidintas, jeigu į Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą, kaip žadama, būtų tinkamai mokama už valstybės draudžiamuosius – ne trečdalis, o tiek, kiek sumoka dirbantys asmenys“, – akcentavo A. Gerliakienė.
Pinigai viena, bet ir krūviai, apie kuriuos kalbama ne vienerius metus, dabar, anot Medikų sąjūdžio, vis dar tokie.
„Matome, kad slaugytojai naktį dirba ir su 40, ir su 60 ligonių, tai yra pertekliniai krūviai – tiek fiziniai, tiek emociniai“, – kalbėjo Medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė.
„Sveikatos sistema Lietuvoje yra apaugusi carinės Rusijos pelėsiais, tokio lygio, kur ryški hierarchinė sistema“, – tikino Medikų sąjūdžio valdybos narys Robertas Adomaitis.
Galbūt laikas atsisakyti ir vis dar egzistuojančių 24 valandų budėjimų?
„Jeigu jie nebudėtų po 24 valandas, tai neatvažiuotų išvis, nes neverta būtų važinėti iš rajonų dėl kelionės ir laiko“, – aiškino Vilkpėdės ligoninės direktorė.
Sveikatos apsaugos ministerija sako turi nusimačiusi žingsnius: žada, kaip slaugytojus sugrąžinti iš užsienio ir kaip paruošti naujų, taip pat žada, jog slaugytojai turės daugiau pagalbos.
Taip pat neatsisakoma prisikviesti specialistų iš užsienio.
„Žiūrime į šalis, kurios mums kultūriškai artimiausios: Ukraina, Gruzija, Vidurinės Azijos šalys“, – vylėsi sveikatos apsaugos viceministrė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gyvenimą pakeitusi operacija: medikai ryžosi iššūkiui1
Kauno klinikų medikai pakeitė Airijoje gyvenančio Stefano gyvenimą, atlikdami jam skrandžio mažinimo operaciją. Priežastis, kodėl šios operacijos neatliko Airijoje dirbantys medikai – didžiulė pilvo sienos išvarža. „Stefan...
-
Žiniasklaida: mįslingai atsistatydino Žalgirio klinikos vadovas
Iš Žalgirio klinikos vadovo pareigų atsistatydino vienerius metus įstaigai vadovavęs Dalius Matkevičius, rašo portalas LRT.lt. ...
-
Tokie skaičiai – pirmąkart per visą veiklos istoriją: išgelbėtos 586 gyvybės1
Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos – toliau NTB, pasitikdamas 29-ąjį veiklos gimtadienį, dalinasi 2024-aisiais metais nuveiktų darbų ir pasiektų rezultatų apžvalga. Per metus buvo užregistruoti 168 potencia...
-
Epigenetika – kelias į personalizuotą ateities mediciną1
Dažnai girdima, kad sveikatą lemia aplinkos veiksniai, gyvenimo būdas, mityba ir genetika. Tačiau pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie kitą, rečiau minimą, bet ne mažiau svarbų mokslo lauką – epigenetiką. Epigenetika būtent ir tiria, kaip...
-
Trūkstant šios srities darbuotojų – siūlys finansuoti mokslus6
Lietuvoje trūkstant kelių šimtų slaugytojų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlys didinti valstybės finansuojamų vietų skaičių slaugytojo padėjėjo profesinio mokymo programai. ...
-
Padaugėjo mirčių nuo šios ligos: prakalbo ir apie skiepus9
Šį sezoną padaugėjo mirčių nuo gripo, nors gyventojai gana aktyviai skiepijasi nuo šios užkrečiamosios ligos, tuo metu nuo COVID-19 mirė 47 žmonės, o pasiskiepijo mažiau nei procentas gyventojų, rodo Sveikatos apsaugos ministerijos (S...
-
Santaros klinikos: Nacionaliniam vėžio institutui tapus filialu, darbą tęsia per 97 proc. darbuotojų
Nuo sausio reorganizavus Nacionalinį vėžio institutą (NVI) ir dalį jo pavertus Santaros klinikų filialu, darbą sveikatos įstaigoje tęsia beveik visi darbuotojai, auga suteiktų paslaugų skaičius. ...
-
Ministrė ieškos būdų kalio jodido tablečių suteikti Vilniuje neregistruotiems studentams3
Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada ieškoti būdų, kad kalio jodido tabletes galėtų atsiimti ir Vilniuje gyvenantys, bet čia savo gyvenamosios vietos neregistravę studentai. ...
-
Gydytoja nusprendė tvirtai – pacientų rusų kalba nekonsultuos183
Vaikų ligų gydytojos Indrės Plėštytės-Alminės įrašas socialiniuose tinkluose sukėlė tikrą audrą. Moteris paskelbė nusprendusi nebeteikti konsultacijų rusų kalba, išskyrus į Lietuvą neseniai atvykusiems ukrainiečiams. ...
-
Kaip atskirti, ar tai eilinis peršalimas, COVID-19 ar gripas?1
Šiuo laiku, kaip ir kasmet, vis daugiau sunegalavusių žmonių. Medikai sako, kad šiuo metu daugiau žmonių serga „paslaptingąja" plaučių liga. Jos metu žmogus be kosulio nejaučia kitų simptomų. Šis susirgimas &nd...