Tinkama odos priežiūra
Įprasta manyti, kad viena dažniausių dermatologinių ligų aknė – tik paauglių problema. Ja iš tiesų serga net 95 proc. paauglių, tačiau ši liga kankina ir 30–40 proc. suaugusiųjų.
Tačiau tautoje vis dar gajūs mitai, kad aknę sukelia tam tikras maistas, kad saulė padeda spuogams išnykti, vis minimos legendinės naminės spuogų naikinimo kaukės, kurios, kaip paaiškėjo, gali privesti iki itin stiprių alergijų. Gydytoja dermatovenerologė Giedrė Narkienė paneigia populiariuosius mitus apie aknę ir pataria, kaip tinkamai prižiūrėti odą.
Visų pirma, kad odą mažiau bertų, gydytoja rekomenduoja rinktis tinkamą šveitiklį. "Beriamai odai labai tiks švelnus šveitiklis – jis pašalins negyvas odos ląsteles, nešvarumus ir taip atvers odos poras. Poros galės vėl kvėpuoti ir pašalinti sebumo perteklių, kuris itin dažnai išsiskiria iš riebalinių liaukų šios ligos atveju", – tačiau, pasak G.Narkienės, svarbu nepamiršti, kad šveitimu negalima piktnaudžiauti.
Tai atliekant per dažnai oda gali tapti jautresnė, bėrimų gali dar labiau pagausėti. Pasak gydytojos, verta tai atlikti vieną du kartus per savaitę vakarais.
Kita dažnai pasitaikanti klaida – oda šveičiama natūraliais šveitikliais, tokiais kaip kavos tirščiai, cukrus, druska, ar kitomis abrazyviomis medžiagomis, sumaišytomis su aliejais. "Tokie metodai dažnai priveda prie alergijų, todėl rekomenduoju rinktis specifines dermatologines priemones, kurių sudėtis yra saugi odai", – pataria G.Narkienė.
Giedrė Narkienė: per dažnai prausiant odą bus pašalintas apsauginis lipidų sluoksnis ir odos bėrimai dar labiau paūmės. Taigi, patariu odą prausti švelniu prausikliu du kartus per dieną, taip pat pasportavus.
Taip pat gana svarbu, kokia yra naudojama dekoratyvinė kosmetika – jos sudėtyje neturėtų būti gausu poras kemšančių medžiagų, pavyzdžiui, silikonų. Gydytoja rekomenduoja rinktis mineralinę pudrą. Svarbu ir tai, kaip ji bus dengiama. "Patariu nenaudoti teptukų, šepetėlių ar kempinėlių, nes jose linkusios kauptis bakterijos, net jei ir dažnai šias priemones plausite. Geriausia pasitelkti labai švariai nuplautas rankas. Be to, net jei ir galvojate, kad, naudojant porų nekemšančią kosmetiką, galima su ja užmigti – labai klystate! Prieš einant miegoti svarbu švariai nusiplauti veido odą, padengti tinkamais kremais ar medikamentais – oda, priešingai nei jūs, naktį nemiega – ląstelės atlieka regeneracinius / atsinaujinimo, gijimo procesus.
Tinkamas požiūris į kūną
Sportas, sportas ir dar kartą – sportas! Priešingai, nei manyta anksčiau, gydytoja jį rekomenduoja aknės profilaktikai. "Sportuojantiems žmonėms aknė gali paūmėti dėl padidėjusio prakaitavimo, todėl tai gali būti dingstis atsisakyti fizinio krūvio. Tačiau reikėtų žinoti, kad prakaitavimas kaip tik gali padėti atverti užsikimšusias odos poras! Be to, sportas padės normalizuoti streso hormonų koncentraciją kraujyje. Šie hormonai tiesiogiai susiję su bėrimų gausa, todėl, atsisakius sporto, daroma didesnė meškos paslauga nei nauda", – gydytojos teigimu, siekiant išvengti spuogų, svarbu išmokti odą tinkamai paruošti sportui ir laikui po jo.
G.Narkienė paneigia ir mitą, kad aknę sukelia netinkama mityba. "Aknę netinkama mityba galima provokuoti, bet tai nebus lemiamas veiksnys. Vis dėlto, patariama saikingai vartoti baltyminių, greitai skaidomų angliavandenių turinčių produktų. Dažnai odos būklė gali suprastėti nuo pieno, kepto maisto, pusfabrikačių, riebių padažų ar gazuotų spalvotų gėrimų, saldumynų", – vardija gydytoja.
Tiems, kurių oda linkusi į aknę, ji pataria į savo dienos racioną įtraukti produktų, turinčių uždegimą slopinančių medžiagų, tai būtų migdolai, mėlynės, avokadai, ankštinės pupelės, o rizikingus produktus vartoti saikingai.
Kitas populiarus mitas – teiginys, kad, jei beria odą, ją reikia dažniau prausti. "Taip tikrai nėra – per dažnai prausiant odą bus pašalintas apsauginis lipidų sluoksnis ir odos bėrimai dar labiau paūmės. Taigi, patariu odą prausti švelniu prausikliu du kartus per dieną, taip pat pasportavus", – pataria G.Narkienė.
Pasak gydytojos, taip pat klaidingas pasirinkimas beriant kaktą nešioti kirpčiukus: "Deja, tai sprendimas, kurio lazda turi du galus: nors kirpčiukai ir pridengia spuoguotą odą, tačiau jie ir yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl beria kaktą. Plaukai ant kaktos neleidžia odai kvėpuoti, kaupiasi bakterijos ir vargina aknė."
Pusiausvyra: tiems, kurių oda linkusi į aknę, patariama į savo dienos racioną įtraukti produktų, turinčių uždegimą mažinančių medžiagų, tokių kaip migdolai, mėlynės, avokadai, ankštinės pupelės. Freepik.com nuotr.
Nebijoti kreiptis dėl gydymo
Aknė vargina tiek vaikinus, tiek merginas, vyrus ir moteris. Tai – dažnas susirgimas, kuris gali būti efektyviai išgydytas gydytojo dermatologo paskirtomis kasdienės priežiūros priemonėmis, medikamentais ir tam tikromis procedūromis. Svarbu išdrįsti dėl šios problemos apsilankyti pas gydytoją.
Vienas naujausių aknės ir jos sukeltų randų gydymo metodas – i-PRF plazmoliftingas. "Šis gydymas gali padėti, kai yra išbandyta daugelis medikamentų ar procedūrų. Procedūros metu naudojamas paciento kraujas. Tai autologinė odos regeneracijos procedūra, kurios metu atskiriamos kamieninės ląstelės ir augimo faktoriai. I-PRF sudėtyje yra didelė trombocitų, leukocitų, kraujo baltymo fibrino ir kamieninių ląstelių koncentracija. Trombocitai "prikimba" prie fibrino tinklo ir išskiria augimo faktorius, kurie yra atsakingi už naujų odos ląstelių, kolageno ir kraujagyslių susidarymą. Kamieninės ląstelės ir augimo faktoriai yra ypač svarbūs aknės kamuojamai odai, nes jiems padedant efektyviai gydomas odoje esantis uždegiminis procesas ir oda kokybiškai atsinaujina", – naujojo gydymo metodo veikimą aiškina G.Narkienė.
Naudojant i-PRF plazmoliftingą, taip pat sustiprinamas odos imunitetas ir aknė nebeatsinaujina.
Laukia skaitytojų klausimų
Rubriką "Sveika oda" konsultuoja gydytoja dermatovenerologė Giedrė Narkienė. Klausimus jai galite užduoti tel. 8 616 44 119, e.p. [email protected].
Rubrikos partneris:
Naujausi komentarai