XXIa. trina moteriškų ir vyriškų vaidmenų ribas – nebestebina tėvystės atostogas pasirinkęs vyras ar karjeros aukštumų siekianti dailiosios lyties atstovė, tačiau skalbimas mūsų šalyje vis dar yra išimtinai moterų pareiga.
Kompanijos „Samsung“ surengta apklausa, kurioje dalyvavo 437 respondentai nuo 18 iki 70 metų amžiaus, atskleidė, jog 62 proc. Lietuvos šeimų skalbimo rūpesčiai gula ant moters pečių, 30 proc. šeimų šiuo buities darbu rūpinasi abu partneriai. Tai, jog namuose skalbia vyras, nurodė mažiau nei 1 proc. apklaustųjų. Kaimyninėje Latvijoje tendencijos panašios – čia skalbimą moters pareiga įvardijo net 74 proc. respondentų.
„Tradicinėje šeimoje buvo labai aiškios vyro ir moters atsakomybės, buitinių darbų pasiskirstymas – vyras rūpinosi materialiniu šeimos aprūpinimu, o žmona augino 5-6 vaikus ir rūpinosi buitimi. Toks pasiskirstymas buvo logiškas ir atitiko kaimo gyvenimo stilių. Šiandien didžioji dalis šeimų gyvena miestuose, tačiau pasikeitęs gyvenimo būdas nereiškia, kad keičiasi nuostatos", – komentavo psichologas Gediminas Navaitis. – "Darbai vis dar skirstomi į vyriškus ir moteriškus. Tai būdinga netgi jauniems žmonėms. Tačiau šiuolaikinė šeima yra dviejų karjerų šeima, abiejų partnerių indėlis į materialinį šeimos aprūpinimą yra panašus, todėl kalbėti apie vyriškus ir moteriškus darbus nelieka pagrindo“.
Skalbimo mašiną dauguma (63 proc.) lietuvių jungia keletą kartų per savaitę, populiariausia skalbimo diena – šeštadienis, tačiau dažniausiai skalbyklė sukasi vos prisikaupus pakankamam skalbinių kiekiui. Tyrimas atskleidė, kad didžiausia problema patiriama skalbiant yra ne visiškai išsiskalbę drabužiai. Su tuo teko susidurti 60 proc. apklausos respondentų. 36 proc. apklaustųjų teigė turintys patirties, kai tamsesni skalbiniai nudažo šviesius, 31 proc. – kai skalbiniai nublunka, 29 proc. susidūrė su atveju, kai pasirinkus netinkamą programą drabužiai susitraukė ar išsitampė (14 proc.).
Apklausa parodė ir tai, kad prieš jungiant skalbyklę tenka pasukti galvą ne tik dėl tinkamos skalbimo programos pasirinkimo, bet ir dėl skalbiklių dozavimo. Net 59 proc. apklaustųjų teigė nežinantys arba nesantys tikri, kiek skalbimo priemonės reikėtų įpilti, todėl ne vienam teko patirti, kai putos ima „lipti“ iš mašinos.
„Greitėjantis gyvenimo tempas lemia, kad buities darbams lieka vis mažiau laiko. Technologijų kūrėjai stebi visuomenės gyvenimo būdo pokyčius ir kuria sprendimus, kurie kasdienį žmogaus gyvenimą padarytų paprastesnį ir malonesnį. Viena tokių naujovių – išmaniosios skalbyklės", – sakė ekspertas Miroslavas Ramanavičius. – "Išmaniosiose skalbyklėse esantys jutikliai surenka informaciją apie skalbinius, nustato jų svorį, įvertina užterštumą ir pagal tai parenka tinkamiausią programos trukmę, nustato vandens temperatūrą ir išgręžimo intensyvumą, dozuoja vandenį ir skalbiklį. Tokios naujovės keičia skalbimo įpročius ir leidžia buities darbus atlikti greičiau ir lengviau“.
Naujausi komentarai