- Ada Valinskienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nors nuotolinis darbas ir bendravimas tik per pokalbiams skirtas programas pandemijos pradžioje daugeliui kėlė nerimą, šiandien tai tapo įprasta. Ar socialinė distancija mus atitolina, o gal priešingai – suartina labiau nei bet kada? Specialistų manymu, daug kas priklauso nuo požiūrio ir nusiteikimo.
Galima rasti privalumų
Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto docentas, psichologijos dėstytojas dr. Antanas Kairys pripažįsta – bendraudami virtualiai esame labiau pavargę, turime mažiau laisvalaikio, yra ir dar daugiau trūkumų.
Tačiau galime rasti ir tam tikrų pranašumų. Psichologas siūlo pagalvoti apie alternatyvą. Kas būtų, jei būtų karantinas, bet neturėtume nuotolinio bendravimo? Kaip mes gyventume tada? Tad, pašnekovo manymu, į nuotolinį bendravimą reikėtų žiūrėti ne kaip į kažkokį pasmerkimą ir prakeiksmą, o kaip į išsigelbėjimą esamoje situacijoje – esame potencialiai daug laimingesni, nei galėtume būti esant kažkokioms kitoms aplinkybėms. Turime būdą išlaikyti ryšius, susisiekti su artimais žmonėmis, ir ne tik balsu ar tekstu, bet ir pamatyti juos realiai. Negana to, nuotolinis bendravimas leidžia mums vykdyti, kad ir su apribojimais, didžiąją dalį veiklų, kurios nesusijusios su fiziniais dalykais: mokytis, daliai žmonių – dirbti, ir net kai kurios laisvalaikio pramogos sugebėjo persikelti į nuotolį. Visa tai yra daug geriau, negu galima alternatyva.
"Paminėčiau dar vieną dalyką: mes šioje situacijoje mokomės naujų įgūdžių, kuriame naujas taisykles, kurios galbūt padarys mūsų gyvenimą patogesnį tada, kai jau galėsime bendrauti gyvai, – sako A.Kairys. – Jeigu dabar esame priversti viską daryti nuotoliniu būdu, kai nebeliks apribojimų – galėsime rinktis. Pavyzdžiui, nelabai svarbius, greitus susitikimus rengti nuotoliniu būdu ir taip sutaupyti laiko, galbūt dieną ar dvi dirbti iš namų ir turėti kažkokį laisvesnį darbo grafiką. Kitaip sakant, ta patirtis mums ateityje gali suteikti didelį pranašumą."
Pandemija, pasak pašnekovo, privertė ne tik išmokti ar įprasti naudotis technologijomis, bet ir įmones jas labai greitai įsidiegti, normalizuoti. Ką tai reiškia? Tai, kad tampa norma jas naudoti, norma rengti virtualiuosius susitikimus ir pan. Docento manymu, dalis šių normų išliks ir popandeminiu laikotarpiu, nes, kai kuriais atvejais, tai tiesiog yra patogu. Anksčiau tokių normų nebuvo, dabar jos, susiklosčius aplinkybėms, atsirado.
Bus liekamųjų reiškinių
Neigiamo susiklosčiusios situacijos poveikio žmonių gyvenimui, A.Kairio manymu, – daug. Yra žmonių, kurie išgyvena nerimo ar streso laikotarpį dėl baimės užsikrėsti ar dėl darbinių problemų – turi būti prastovose ar apskritai yra atleisti. Yra žmonių, kuriems tenka įveikti artimųjų ligas ar netektis. Yra žmonių, kurie jaučia stiprų vienišumą ir izoliaciją. Yra žmonių, kurie negali gyventi jiems įprasto gyvenimo ir tai labai juos trikdo – jauni žmonės, paaugliai, kurie negali būti grupėje.
Antanas Kairys: šioje situacijoje mokomės naujų įgūdžių, kuriame naujas taisykles, kurios galbūt padarys mūsų gyvenimą patogesnį tada, kai jau galėsime bendrauti gyvai.
Kiekvieną iš tų žmonių susiklosčiusi situacija kitaip veikia. Juk vienas dalykas, jei mes išgyvename ilgalaikį nepatogumą dėl to, kad pasikeitė darbo sąlygos, padidėjo darbo krūvis, tačiau susisiekiame su draugais ar greta yra artimų žmonių, ir visai kas kita, jei žmogus neteko artimųjų, pats buvo atleistas iš darbo. Poveikis vienam ir kitam bus labai skirtingas, ir liekamieji reiškiniai bus kitokie.
Nors galima pagalvoti, kad karantino sąlygas ir nuotolinį bendravimą lengviau priimti žmonėms, kurie nebuvo linkę artimai bendrauti, vis dėlto, A.Kairio teigimu, čia yra tam tikros ribos.
"Taip, kai kurie žmonės lengviau ištveria tokias sąlygas, pavyzdžiui, intravertai, kuriems reikia mažesnio bendravimo kiekio ir mažesnio jo intensyvumo. Vis dėlto kiekvienam žmogui, išskyrus labai ekstremalias išimtis, reikia gyvo kontakto – tai yra mūsų prigimtis. Tad net ir intravertui ilgą laiką būti tik nuotolyje yra sunku", – paaiškina pašnekovas.
Specialisto teigimu, kiekvienas žmogus turi savo tolerancijos ribas, visi mes kiekvienoje situacijoje skirtingai prisitaikome. Tyrimai rodo, kad nuotolinis mokymas ne vienodai probleminis – yra mokinių ir studentų, kurie gana gerai prisitaiko ir jiems kai kurios užduotys netgi palankesnės, nes nereikia kalbėti ar rodytis viešai, tad jie išvengia savų baimių ir savų ribotumų.
"Tačiau faktas – kadangi turime ilgalaikę situaciją: ilgalaikį santykių apribojimą, ilgalaikį streso, nerimo laikotarpį, tai gali palikti ilgalaikių padarinių", – konstatuoja A.Kairys.
Jo manymu, psichologo ar psichoterapeuto pagalbos gali prireikti ne vienam. Specialisto teigimu, reikia kreiptis pagalbos, jeigu mes jaučiame, kad patys sunkiai pakeliame tai, kas vyksta. Tam ir yra specialistai, kurie gali padėti. Tai nereiškia, kad žmogus nesveikas, – tai reiškia, kad žmogus susidūrė su sunkia situacija. Daugelis žmonių per gyvenimą patiria tokių aplinkybių. Tad kreiptis pagalbos – ne gėdingas, o sveikintinas žingsnis.
Darbas įsiveržė į namus
Nuotolinis darbas, A.Kairio įsitikinimu, taip pat daro savo juodą darbą. "Pirma, jis daug labiau mus apkrauna. Išnykę skirtumai tarp darbo ir namų erdvės, tarp darbo ir laisvalaikio. Darbas fiziškai ateina į mūsų gyvenamą erdvę – jis dažnai vyksta toje pačioje erdvėje, net prie to paties stalo, kur valgoma. Ir taip darbinės problemos tyliai ramiai atšliaužia į poilsio laiką, visa diena gali tapti toks bendras kamuoliukas, suvytas iš darbo ir kažkokių kitų reikalų", – paaiškina specialistas.
Tačiau tai – ne vienintelė problema. Nuotolinis bendravimas gali labai apkrauti šeimą. Vaikų nuotolinis mokymasis, laisvalaikis reikalauja didesnio tėvų įsitraukimo nei anksčiau. Ši našta smarkiai užgriuvo tėvus. Kaip rodo tyrimai, labiausiai – moteris, jeigu joms reikia dar ir dirbti nuotoliniu būdu.
Ar reikia stengtis darbą ir asmeninį laiką atriboti? "Manyčiau, taip, – sako A.Kairys. – Ir atriboti galima labai paprastais dalykais, pavyzdžiui, susikurti ritualus: mano darbas prasideda nuo šio ženklo, o baigiasi šiuo ženklu – kompiuterio išnešimu iš kambario ar tiesiog perkėlimu į kitą stalo pusę. Tai padės pajausti, kad darbas baigėsi. Mūsų psichika prisitaiko prie tokių stabilių signalų ir paleidžia tam tikrą būseną, tam tikrą nuotaiką. Galime prisiminti iš praeities, kaip darbe išgerdavome kavos ir nusiteikdavome dirbti. Tereikia nuolatinio ritualinio signalo, po kurio pradedame ar baigiame dirbti, ir mūsų psichika tam pasiruošia."
Lūžio laikotarpis
Psichologas ragina atkreipti dėmesį ir į dar vieną dalyką: esama situacija yra savotiškas lūžio laikotarpis, o per lūžio laikotarpius paprastai mes nubarstome dalį draugų, nes sunku palaikyti su jais ryšį. Galbūt esame prispausti darbo ir nesugebame atsipalaiduoti, laisvalaikiu nebenorime su niekuo bendrauti. O kai ateis laikas ir norėsime bendrauti – nebeturėsime su kuo.
Ar daug ko reikės mokytis iš naujo, kai galėsime įkvėpti lengvai? A.Kairio manymu, daugelis dalykų grįš labai greitai – savaitė, dvi, trys, mėnuo, ir mes grįšime prie senų įpročių, ritualų. Tik nereikia tikėtis, kad tai bus stebuklingas mostelėjimas burtų lazdele. Bus iš pradžių ir keista, ir sunku.
"Mano patarimas: pripažinti, kad situacija yra nenormali, bet ji tokia, kokia yra, – sako psichologas. – Labai svarbu sau įvardyti, kad nėra nieko blogo, jei nesugebame joje tobulai funkcionuoti, išspręsti visų problemų, pasiekti pačių geriausių rezultatų, jaustis taip pat gerai, kaip anksčiau. Vien šis pripažinimas gali padėti susivokti, kas vyksta, ir nespausti savęs."
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Upėse rasti net keli negyvi jaunuoliai: savižudybė iš esmės yra žmogžudystė74
Šiais metais upėse rasti keli negyvi paaugliai. Tai visuomenę sukrėtė ir sukėlė diskusijas. Ar daugėja paauglių savižudybių ir ar ryškėja bauginančios tendencijos? Apie tai papasakojo vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušn...
-
Perdegimas darbe: pusės metų laikotarpis yra vienas iš svarbiausių kriterijų1
Vilniaus universiteto psichologai su kolegomis iš užsienio atliko profesinio perdegimo tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad Lietuva patenka į aukščiausio perdegimo lygio šalių trejetuką kartu su Japonija ir Nyderlandais, nors Lietuv...
-
Norite pokyčių savo gyvenime? Atlikite šiuos penkis žingsnius3
Pastebite, kad jums sunku ką nors keisti? Norite gyvenime naujovių, pokyčių, tačiau juos vis atidėliojate? Pradėję greitai sugrįžtate prie senų įpročių? Profesionali supervizorė Nomeda Jerochova įvardija penkis konkrečius žingsnius,...
-
Šiuolaikinio jaunimo jausmų kalba: kokia ji?
Pasaulyje, kuriame dažnai pabrėžiama technologijų svarba, akademiniai rezultatai ir išoriniai pasiekimai, dažnai pamirštame menines veiklas kaip būdą prakalbinti jaunimą ir padėti jaunoms asmenybėms atsiskleisti. ...
-
Tėvai ir vaikai: skirtingi laikotarpiai – skirtingi išgyvenimai
Kad ir kaip būtų paradoksalu, visą gyvenimą mes esame vaikai. Suaugę, patys tapę tėvais, senstantys mes tebeturime tėvus. Jei ne gyvenančius šiame pasaulyje, tai bent jų vaizdinį, įspaudą savo sąmonėje. ...
-
Nevenkite kalbėti apie pavojus – tai gali išgelbėti vaiko gyvybę
Vaikams vis mažiau būnant namuose ir daugiau laiko leidžiant su draugais ir būreliuose, tėvai neretai jaučia nerimą dėl jų saugumo. Kai su vaiku nepavyksta susisiekti telefonu, tėvams kyla įtampa – galbūt jis pakliuvo į pavojingą situacij...
-
Blogos nuotaikos vengti nebūtina?
Rudens sezonui perkopus į antrą pusę, daugelis pastebi pakitusią emocinę būseną. Specialistai mano, kad tokiu metų laiku depresyvios nuotaikos išvengti įmanoma, tačiau žmonės turi išmokti priimti esamą būseną. ...
-
Kaip kalbėti su vaiku apie netektį ir mirtį?4
Suprantama, kad tėvai nori matyti tik linksmus ir laimingus savo vaikus ir kuo ilgiau apsaugoti juos nuo skaudžių temų ir įvykių. Tačiau augdamas vaikas neišvengiamai su jais susidurs ir patirs, kad tam tikros situacijos kinta ir reikia prie jų ...
-
Savaitgalį – rodyklių sukimas: kokį poveikį daro sveikatai?24
Šį savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, laikrodžio rodyklės bus sukamos viena valanda atgal. Nors būta įvairių diskusijų apie tai, kad reikėtų nustoti kasmet sukti rodykles (dėl to šiemet parašy...
-
Trapus kelias į laimę: vyrų ir moterų skirtumai
Laimė yra tai, ko mes ieškome bet kokioje gyvenimo situacijoje, ir nesvarbu, ką darytume, – žygdarbius ar visiškas nesąmones, tikime, kad tai padarys mus laimingus. Tačiau dažnai net ir pasiekę savo išsvajotos karjeros auk&sca...