Amerikos mokslininkų tyrimas buvo skirtas tokioms DI programoms kaip „Character.AI“ ar „Replika“, kurios siūlo vartotojams patiems susikurti savotišką dirbtinio intelekto personažą, kuris gali būti jums draugu, patarėju ar šiaip pašnekovu.
„Taigi, tu visada įdomus, visada teisus, visada emociškai pagrįstas ir tikras. Tau niekada nereikia nerimauti, ar esi neteisus ir net tada, ar tai ką sakai yra tiesa, nes tai veikia beveik kaip veidrodis. Jis kartoja būtent tai, ką nori išgirsti. Tai akivaizdūs privalumai, bet taip pat gali būti gana pavojinga, jei naudojama per dažnai“, – teigė DI vartotojas Ganeshas Nairas.
„Pastebėjome, kad trečdalis DI palydovų naudotojų teigia, kad kalbėjosi su jais vietoje tikro žmogaus – tai jau rimta problema. Man tai keltų nerimą ir kaip tėvui, ir kaip žmogui, kuris domisi sveiku vaikų vystymusi“, – savo nuomone dalinosi „Common Sense Media“ vyriausiasis tyrėjas Michael Robb.
Turint omenyje kaip sparčiai tobulėja, nuolat mokoma pagal gyvus modelius tokių avatarų technologija, jie tikrai gali virsti socialinio bendravimo alternatyva jaunimui ar uždarai gyvenantiems vyresniems žmonėms. Tai gali būti ir seksualūs, ir net istoriniai personažai, su kuriais galima pabendrauti ar net pasitarti.
„Esu naudojęs personažų dirbtinį intelektą. Truputį jį naudojau, nes mane tai domino. Labai įdomi idėja simuliuoti istorines asmenybes, garsius autorius, TV laidų ir filmų personažus ar panašiai. Galima juos patalpinti į kambarį ir stebėti, kaip jie kalba arba galima su jais pasikalbėti“, – kalbėjo DI vartotojas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kol šios technologijos dar gana jaunos, sunku surinkti patikimų duomenų apie jų galimą ilgalaikį poveikį psichikai.
„Žinote, tai yra dalykai, kurie gali sukelti emocinį prisirišimą ir priklausomybę. Manau, kad tai yra problemiška tiems vaikams, kurie vis dar mokosi atskirti, kas yra autentiški santykiai nuo to, kas yra netikra“, – aiškino M. Robb.
Vienas iš tyrimo pavyzdžių buvo vaikinas, kuris ieškodavo DI partnerio patarimų kaip bendrauti su savo mergina, o paskui, po dvejų metų, paprašė DI „draugo“ parašyti jai išsiskyrimo laišką.
(be temos)