Į raidelių pasaulį – drauge ir smagiai

 • Teksto dydis:

„Dažnai tėveliai manęs klausia, kada pradėti mokyti vaiką skaityti, kaip sudominti knygomis, kai aplink tiek daug žaislų ir technologijų?“ – sako mokytoja Justė Petkuvienė. Jos penkerių metų darbo su vaikais praktika parodė: jeigu vaikui šis procesas teiks džiaugsmą, tai bus didžiausia motyvacija anksti pradėti skaityti.

Kada laikas pradėti

Vilniuje ir Kaune veikiančios ankstyvojo ugdymo mokyklos „Eureka“ mokytojos J.Petkuvienės teigimu, galima rasti daug literatūros, kurioje pateikiamos įžvalgos apie tai, kada vaiką galima pradėti mokyti skaityti.

Pavyzdžiui, JAV Nacionalinio sveikatos instituto mokslininkas G.Rayd Lion atkreipia dėmesį, kad anksčiau buvo manoma, jog skaitymas yra natūralus procesas, visai kaip išmokimas kalbėti. Tačiau vėlesni mokslininkų tyrimai parodė, kad skaitymas visgi nenatūralus procesas.

Amerikietės mokytojos ir žurnalistės Jackie Mader manymu, esminis momentas, kada vaikai jau gali pradėti skaityti, yra tada, kai jie sugeba atpažinti raides ar raidžių derinius ir sujungti tas raides su garsais. Žinoma, yra ir daugiau aplinkybių, kurios rodo, kad vaikas jau yra pasirengęs skaityti. Pavyzdžiui, jeigu vaikas geba suteikti prasmę žodžiams ir frazėms.

Kad ir kaip būtų, garsų supratimas ištartuose žodžiuose ir žinojimas, kad spausdinta ar parašyta raidė atitinka garsą, yra pagrindiniai pirmieji žingsniai norint tapti skaitytojais.

Reikia skaityti kartu

Pagal J.Mader, vaikai dažniausiai pradeda skaityti 5–7 metų. Vieniems vaikams pagalbos skaityti mokytis reikia daugiau, kitiems mažiau.

Žurnalistės Sarah Schwarz ir Sarah D.Sparks, cituodamos JAV nacionalinį literatūros institutą, nurodo, kad laikas, kurį suaugusieji skaito kartu su ikimokyklinukais, numato jų skaitymo įgūdžius pradinėje mokykloje. Vienas iš svarbiausių veiksnių, nurodančių, kaip gerai vaikas išmoks skaityti, yra jo šnekamosios kalbos ir žodyno dydis, kokybė. Jeigu vaikai namuose ir mokykloje praleis daug laiko skaitydami, jie turės galimybę susipažinti su naujais žodžiais ir jų reikšmėmis, taip turtindami savo žodyną ir gerindami gramatines žinias.

Mokslininkė Victoria Purcell-Gates, kurios atliktų tyrimų su penkiamečiais išvadas pristato žurnalistės S.Schwarz ir S.D.Sparks, pastebi, kad vaikai, kurie buvo skaitę su suaugusiais reguliariai per pastaruosius dvejus metus, vartojo daugiau literatūrinės kalbos, ilgesnių frazių ir sudėtingesnių sakinių struktūrų.

Skaitymas su artimais suaugusiaisiais taip pat padeda vaikams ugdyti meilę skaityti. „Sąsaja tarp klausymosi, rašytinės kalbos ir jausmo, kad myli, yra geriausias pagrindas šiam ilgam gimstančio raštingumo procesui, ir joks kognityvinis mokslininkas ar švietimo tyrinėtojas negalėjo sukurti geresnio“, – amerikietės žurnalistės cituoja JAV neurologę Maryanne Wolf.

Svarbiausia – būkite kantrūs, o geriausias būdas išmokyti vaikus skaityti – daryti tai linksmai.

Į pagalbą – žaidimai

Mokytoja J.Petkuvienė teigia, kad vien tik skaitymo ir meilės knygoms nepakanka.

„Kai knyga skaitoma kartu, turi būti skiriama laiko aptarti, ar vaikas teisingai suprato, privalome įsitikinti, ar jis klausėsi. Šiam tikslui pasiekti ankstyvojo ugdymo mokykloje „Eureka“ naudojame skaitymo žvaigždutės strategiją. Kiekvienas vaikas turi savo asmeninę žvaigždutę, todėl knygos skaitymas ir noras suprasti pasidaro dar ypatingesnis ir reikšmingesnis. Kiekvienas žvaigždės kampas turi klausimą, į kurį atsakome perskaitę knygą. Taip su vaikais aptariame, kas buvo pagrindinis veikėjas, kur vyko pasakojimas, kas nutiko, kas galėjo būti kitaip ir kiekvienas gali pasakyti, ko išmoko iš skaitytos istorijos“, – dalijasi J.Petkuvienė.

Remdamasi savo patirtimi ir amerikiečių tyrėjų įžvalgomis, mokytoja Justė paruošė patarimus, kaip linksmai vaiką mokyti skaityti.

„Mokslininkai mato, kad kartais suaugusiųjų pastangos padėti vaikui mokytis skaityti veikia atvirkščiai. Vaikas jaučiasi verčiamas skaityti ir tai gali atgrasyti nuo knygų, kurti ne meilę, o neapykantą skaitymui ir knygoms. Todėl mokytis skaityti galite žaisdami žaidimus. Svarbiausia – būkite kantrūs, o geriausias būdas išmokyti vaikus skaityti – padaryti tai linksmai“, – pataria J.Petkuvienė.


Kaip linksmai vaiką mokyti skaityti

• Pakvieskite vaikus rasti namuose viską, kas prasideda konkrečiu garsu.

• Ištempkite vieną žodį sakinyje. Pavyzdžiui paprašykite vaiko perduoti druską, bet vietoj paties žodžio pasakykite atskirus žodžio „druska“ garsus. Paprašykite vaiko išsiaiškinti, koks būtų kiekvieno šeimos nario vardas, jei jis prasidėtų, pvz., raide „b“‘.

• Žaiskite klausimų žaidimus: pavyzdžiui, pradėkite užduodami tokius klausimus: „Kokiu garsu prasideda žodis?“; „Kokiu garsu baigiasi žodis?“; „Kokie žodžiai prasideda garsu?“ ir „Koks žodis rimuojasi?“

• Norėdami sukurti foneminį suvokimą, dainuokite dainas ir deklamuokite eilėraščius. Vaikų dainelės ir eilėraščiai yra ne tik linksmybės – eilės ir ritmas padeda vaikams išgirsti žodžių garsus ir skiemenis, o tai padeda išmokti skaityti.

• Geras būdas ugdyti fonetinį suvokimą (vienas iš svarbiausių įgūdžių mokantis skaityti) yra ritmiškai ploti kartu ir deklamuoti dainas. Ši žaisminga veikla yra puikus būdas vaikams netiesiogiai lavinti raštingumo įgūdžius, kurie padės jiems sėkmingai skaityti.

• Kasdien skaitykite kartu ir užduokite klausimų apie knygą. Svarbu, kad vaikas ne tik klausytų, bet ir suprastų, analizuotų ją.

• Turėkite ypatingą vietą skaitymui, kuri būtų jauki ir miela įsitaisyti vaikui su knyga.


Šiame straipsnyje: Skaitymasvaikų mokymasvaikai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių