65 proc. vaikus auginančių moterų dirbdamos jaučia stresą: kalčių sąrašas – begalinis

  • Teksto dydis:

Septynios iš dešimt moterų jaučiasi kaltos derindamos darbą ir vaikų auginimą, o daugiau nei pusė sako, kad nepavyksta suderinti asmeninio ir profesinio gyvenimo, praneša LNK.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atliktas tyrimas parodė, kad 65 proc. mamų, kurios dirba, patiria stresą. Tai yra labai didelis skaičius, tikino Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės vadovė Mintautė Jurkutė.

„Gavę visuomenės apklausos rezultatus, nusprendėme atlikti dar ir kokybinį tyrimą, patyrinėti, kas ten vyksta, kodėl jos jaučiasi kaltos. Pamatėme, kad vyrai jaučiasi mažiau kalti, moterys – labiau. Tad norėjome panagrinėti, atlikome kokybinį tyrimą. Nestebino, koks ilgas yra kalčių sąrašas, ką moterys jaučia tada, kai reikia suderinti darbą ir asmeninį gyvenimą. Yra nuo pačių paprasčiausių, kad reikia pasiimti vaiką iš darželio ir dėl to išeiti iš darbo arba parsinešti darbus namo, kad išeisi į viešumą, tavo vaikas verks ir tu nežinosi kaip nuraminti – tas kalčių sąrašas yra begalinis. Visa tai susiveda į sau pačiai keliamą lūkestį, kad tu turi būti tobula mama“, – pasakojo M. Jurkutė.

Ji išvardijo priežastis, kodėl moterys taip jaučiasi: „Visų pirma dėl to, kad yra socialinis lūkestis, kad jos pačios sau kelia įsivaizdavimą, kad turi atitikti kažkokį šabloną. Kai kurios įvardijo, kad tai ateina iš šeimos, iš pasiskirstymo, kad vyras užsiima karjera, o tau lieka namai, ūkis plius karjera. Retai kuri šeima gali leisti sau vieno maitintojo vaidmenį, jos turi ir dirbti. Tas lūkestis ateina iš skirtingų šaltinių“.

Mes pačių moterų klausėme, kas joms gali padėti, tai buvo įvardytos kelios priežastys. Viena pirmųjų – didesnis partnerio įsitraukimas.

„Kalbant apie karantiną, viena vertus, tai buvo tokia pagalba šeimai, kad tu gali dirbti nuotoliniu būdu, prisiderinti prie vaiko rutinos, pasistumdyti darbus. Kita vertus, atsiranda namų mokymas ir tas formalusis ugdymas labai išvargino mamas“, – sakė M. Jurkutė.

„Mes pačių moterų klausėme, kas joms gali padėti, tai buvo įvardytos kelios priežastys. Viena pirmųjų – didesnis partnerio įsitraukimas. Ir iš kitų tyrimų matėme, kad vyrai, kurie buvo išėję vaikų priežiūros atostogų, net ir sugrįžę į darbus labiau įsitraukė į šeimos gyvenimą, prisidėjo buityje ir vaikų ugdyme. Taip pat buvo įvardyti ir kiti būdai, kurie galėtų padėti. Pavyzdžiui, prieinamesnės vaikų priežiūros paslaugos, darželiai, kurie dirbtų lankstesnėmis sąlygomis, galbūt valandiniai, kur būtų galima palikti vaiką kelioms valandoms. Ir, žinoma, darbdavių požiūris. Jeigu darbe yra tinkamos sąlygos, jei kolegos palaiko, darbdaviai supranta, tai kaltės jausmą labai sumažina“, – tikino pašnekovė.

„Mes pradėjome kampaniją „Apie ką tyli dirbančios mamos“, kurios metu kviečiame kiekvieną pagalvoti, kuo  jūs asmeniškai galite padėti toms mamoms. Priklauso nuo jūsų vaidmens, nuo jūsų ryšio su tuo žmogumi, bet, jeigu esate kolega, parodykite supratingumą, kai žmogui reikia anksčiau išeiti iš darbo. Mes, kaip visuomenė, labai daug galime tos paramos ir pagalboms joms suteikti. Tą kviečiame ir daryti“, – kalbėjo M. Jurkutė.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Lll

Lll portretas
Taip, nes iš vyru pagalba yra nuline... kol neives, kad ir vyrai butu dekretinese.... vaikas ne žaislas turi abu tėvai po lygiai rupintis, o ne vien mamos!!!!nes moterys patiria nezmoniska stresą visais atžvilgiais ...

o

o portretas
simbestija to nesupras atvirsciai ji jausdama nuskriausta neturedama/s/ seimos arogantiskai su dziaugsmingu ciniskumu bei izulumu toliau tyciosys is visu taip isiteikdama nkvdberg palikuonims ir sitiems europridurkams kurie okupavo valdlovi svabui panorejus ir jai leidus ===
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių