Ekologiški drabužiai gelbėja alergiškus žmones Pereiti į pagrindinį turinį

Ekologiški drabužiai gelbėja alergiškus žmones

2013-11-04 05:00
Ekologiški drabužiai gelbėja alergiškus žmones
Ekologiški drabužiai gelbėja alergiškus žmones / Tomo Raginos nuotr.

Po to, ką dedame į burną, ne mažiau svarbu, kuo apgaubta mūsų oda būna 24 valandas per parą. Jau išsiaiškinta, jog net ir natūrali medvilnė gali turėti įvairių agrocheminių trąšų likučių ir juos perduoti žmogaus odai.

Matyt todėl Lietuvoje atsiranda entuziastų, siuvančių ar tiekiančių rūbus iš natūralių ir ekologiškų medžiagų – medicininio šilko, medvilnės (kurios yra ne viena rūšis), vilnos, lino, kitų medžiagų.
 Pakalbinome 3 ekologiškų drabužių siuvėjus arba tokiais drabužiais prekiaujančius pardavėjus.

Sintetikos ne visuomet reikia bijoti

„Akuku“ parduotuvės savininkė Edita Jankauskienė parodė ir papasakojo apie savo parduotuvės asortimentą. Šiai verslininkei kokybė – pirmoje vietoje. Pašnekovė paminėjo, kad geriausią kokybę užtikrina ne visiškai natūralios, tačiau šiek tiek su sintetiniu pluoštu maišytos medžiagos drabužiai. Jie geriau skalbiasi, nešiojasi ir neišsitampo. Tačiau vis tik ragino atkreipti dėmesį į drabužio sudėtyje esančius skaičius.

Sintetikos turi būti, bet labai mažai. Pavyzdžiui, „Akuku“ drabužiuose nenatūralios medžiagos sudaro ne daugiau kaip 30 procentų rūbo.

„Jei žmogus vaikosi ekologijos mados ir perka vien iš medvilnės ar lino pasiūtą rūbą, jis klysta. Kartais savo pirkėjams net įperšu drabužius, kurių sudėtyje yra šiek tiek elastano, sintetikos“ – pasakojo ji.

Pasak jos, 21 amžiuje, kuriame mes gyvename, yra ypač daug alergiškų žmonių. Jiems natūralių medžiagų rūbai yra tikras išsigelbėjimas. Kitaip tenka kęsti odos bėrimus, niežulį, diskomfortą. Natūralios medžiagos ypač svarbios vaikams, kurių oda jautresnė.

Brangesni, tačiau ilgiau nešiojami

Pati Edita pagal išsilavinimą yra architektė. Gimus vaikams moteris nusprendė rasti darbą, kuriame darbo valandas galėtų nustatyti pati ir pakankamai laiko liktų šeimai. Kūrybines ambicijas ji realizavo kurdama drabužius. Šiuo metu moteris kuria grynos medvilnės drabužių kolekciją pačiose parduotuvėlės patalpose esančiame ateljė.

Natūralių audinių drabužiai yra brangesni, tačiau ir tarnauja gerokai ilgiau. Pavyzdžiui, vaikiški marškinėliai kainuoja 59 Lt, kelnės - 79 Lt, moteriškas paltas - 600 Lt. Parduotuvės savininkė teigia, kad klientai, kurie įsigijo drabužius ir patikėjo kokybe, grįžta čia vėl.

Tie, kuriuos įtikina toks kainos ir kokybės santykis, pasitaupo pinigų, įsigyja drabužį ir nešioja jį ilgiau. Skirtumas išryškėja po skalbimų, kai prastesnės kokybės drabužis praranda savo „prekinę išvaizdą“, o tuo metu natūralus išlieka gražus.

„Akuku“ drabužiai gaminami iš sertifikuotų medžiagų. Tai įrodo, kad jie iš tiesų yra pasiūti iš to, kas rašoma etiketėje, teigė pašnekovė.

Medicininio šilko drabužiai – turintiems odos problemų
Parduotuvėlės „Rasakila“ asortimentą sudaro vien natūralūs drabužiai. Jie yra skirti alergiškiems, turintiems odos problemų žmonėms. Medicininio šilko gydomieji drabužiai yra pagaminti iš megzto medicininės rūšies šilko, nuo kurio pašalinamas išorinis sluoksnis ir sujungiamas su medžiaga, apsaugančia nuo mikroorganizmų. Dėl šios priežasties šis pluoštas pranašesnis už medvilnę - išsaugo iki 30 proc. savo svorio drėgmės ir neleidžia jaustis šlapiam.

Medicininis šilkas palaiko stabilų drėgmės balansą ant odos, kai dėvimas tiek šiltomis, tiek šaltomis dienomis. Naudojami kaip normalios gydymo programos dalis, gydomieji drabužiai padeda mažinti niežulį, nes specialus mezgimas leidžia orui laisvai judėti per audinį, oda gali kvėpuoti lengviau ir tai skatina greitesnį uždegimų, žaizdų gijimą. Šie drabužiai tampa „antra oda“, sumažindami galimą paviršiaus trintį iki minimumo.

Nuolat ieško atsakingų gamintojų

„Gyvename tokiais laikais, kai ekologija jau neturėtų būti mada. Tai turėtų būti gyvenimo būdas kiekvienam, kuris galvoja apie šviesesnę, švaresnę ir saugesnę aplinką savo vaikams. Produktą galima atskirti dviem būdais: produktas turi turėti specialų ekologiškumą garantuojantį sertifikatą arba perki produktus iš žmogaus ar įmonės, kuri sertifikatų neturi, bet tu jais pasitikti, žinai, kad žaliava tikrai ekologiška ir kokybiška, bet nesertifikuota“ – patarė parduotuvės „Rasakila“ savininkė Nomeda Sabeckienė.

Šios parduotuvės įkūrėjai drabužių nesiuva, tačiau tiekėjus renkasi labai atsakingai.

„Ieškodami prekių, vadovaujamės dviem pagrindiniais kriterijais: kad jos būtų kuo natūralesnės ir sveikesnės, pagamintos iš ekologiškų žaliavų. Ieškoti niekada nesiliausime, stengsimės, kad Lietuvoje žmonės galėtų įsigyti to, kas jau seniai prieinama gyvenantiems Vakaruose – ekologiškos, gamtai ir žmogui nekenkiančios buitinės chemijos, natūralius žmogaus organizmo ritmus tausojančios aprangos ir higienos priemonių, natūralių, vaiko vaizduotės ir pojūčių nežeidžiančių žaislų,“ – pasakojo pašnekovė.

Natūralūs, tačiau persunkti chemijos

„Visų pirma nereikėtų maišyti dviejų sąvokų „natūralus produktas“ ir „ekologiškas produktas“. Šios dvi sąvokos skiriasi kaip diena nuo nakties, ypač kalbant apie tekstilės gaminius. Pavyzdžiui, medvilnė, linas, bambukas, vilna yra natūralūs pluoštai, bet auginimo ir apdorojimo metu sunaudojama tiek daug chemijos, kad pakinta audinio struktūra, toks audinys supanašėja su sintetiniu pluoštu ir nieko ekologiško jame nėra“ – teigė N. Sabeckienė.

Tuo metu pagrindinis ekologiško produkto išskirtinumas – mažesnis neigiamas poveikis aplinkai ir žmogui nei kitų tos pačios rūšies produktų. Kitaip tariant, gamybos metu ir utilizuojant jau nebereikalingą produktą susidaro mažiau atliekų arba jam pagaminti sunaudojama mažiau pirminių resursų ar energijos. Pačiame produkte yra mažiau pavojingų medžiagų, kurios teršia aplinką naudojimo metu. Taigi, norint įvertinti produkto ekologiškumą reikia įvertinti labai daug aspektų nuo pat jo pagaminimo iki nusidėvėjimo.

„Rasakila“ vadovė išskyrė šiuos aspektus:
-nenaudojami alergiją galintys sukelti dažai;
-tikrinamas pesticidų ir chlorintų fenolių kiekis;
-tikrinamas sunkiųjų metalų kiekis;
-nenaudojamas formaldehidas arba jo randami tik pėdsakai;
-nėra chloro organinių junginių;
-nėra biologiškai aktyvių apdailos medžiagų;
-odai tinkamas pH
-balinimui nenaudojams chloras.

Šioje parduotuvėje moteriškus marškinėlius iš vilnos ir šilko galima įsigyti nuo 109 Lt,
vyriškus su šiuo metu taikoma nuolaida galima nusipirkti už maždaug  66 Lt.

Ekologija Lietuvoje populiari
Drabužiais ir įvairiais ekologiškais produktais prekiaujantys „Baroca“ sako, kad ekologija vis labiau traukia lietuvius.
Parduotuvės atstovė sakė pastebinti tendenciją, jog vis daugiau žmonių nusivilia masinės gamybos produkcija ir žinomais prekiniais ženklais, todėl pradeda ieškoti alternatyvų.

„Manau, kad ekologiškos ir natūralios prekės yra smulkaus verslo arkliukai. Pasaulyje yra prikurta daugybė sertifikatų, kurie nurodo, jog prekė yra pagaminta laikantis tam tikrų standartų, tausojančių gamtą, vengiančių sintetinių priedų,“ – sakė parduotuvės atstovė Vita.

Paklausta, kodėl verta rinktis natūralų produktą, o ne sintetinį, ji sakė, kad žmogui artima tai, kas yra natūralu, atkeliavę iš gamtos – vilna, šilkas, medvilnė, linas. Tik su šiais drabužiais bus jauku ir gera, kvėpuos oda ir jausitės patogiai. Ne veltui sintetiniai audiniai kuriami taip, kad būtų kuo panašesni į natūralius – tiek savo tekstūra, tiek ir savybėmis.
Deja, daug dirbtinio pluošto gaminių yra gaminama iš pavojingų cheminių junginių, audiniai chemiškai apdorojami dažant arba juos bandant paversti švelnesniais, „nekandančiais“. Tokie drabužiai iššaukia alergijas.

„Kuo daugiau gilinamės, tuo daugiau pastebime, jog ekologiški produktai yra kokybiškesni už įprastus. Kitaip tariant, padėdami gamtai, mes padedame ir sau. Labai geras pavyzdys yra ekologiška merino vilna. Žiemos sporto mėgėjai jau žino, jog šis audinys yra unikalus: vilna neleidžia sukaisti ar peršalti ir - priešingai vyraujančiai nuomonei – ji „nesikandžioja“ (negraužia odos). Taip yra todėl, jog daugelis žmonių yra alergiški ne vilnai, o dirbtinėms medžiagoms, kurias kai kurie gamintojai naudoja ją apdirbdami ar dažydami – atskleidė pašnekovė.

Daugelį vis dar piktina aukštos ekologiškų produktų kainos, tačiau galintys sau leisti įsigyti tokį rūbą, pasak Vitos, įvertina tokio gaminio privalumus. „Manau, kad Lietuvos žiniasklaida ir interneto komentarai iškreipia požiūrį į ekologiją, todėl žmonės būna skeptiški, kol galiausiai patys išbando. Tada jau nėra kur dėtis – privalumai akivaizdūs,” – tikino parduotuvės atstovė.
„Baroca“ moterišką vilnonę palaidinę galima įsigyti nuo 165 Lt, vyrišką nuo 200 Lt.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų