Lietuvos krepšinio ikonai – 60 metų: sulaukė gausybės sveikinimų

Arvydui Saboniui – 60. Legendinis Lietuvos krepšininkas, sužavėjęs ne tik Europą, bet ir plačiai išgarsėjęs visame pasaulyje. Dar sovietų laikais siausti krepšinio aikštelėse pradėjęs Sabas, kartu su visa tuometine „Žalgirio“ komanda, buvo laikomas vienu iš nepriklausomybės atkūrimo simbolių. Įspūdingą karjerą turėjęs A. Sabonis iškovojo ne vieną medalį ir individualų apdovanojimą. Tiesa, ne viskas buvo taip jau tobula, pavyzdžiui, ilgas kelias link stipriausios pasaulio NBA lygos.

1964-ųjų gruodžio 19 dieną Kaune gimė viena iškiliausių visų laikų Lietuvos sporto ikonų – A. Sabonis.

Paauglystėje išstypęs krepšininkas pasiekė beveik 2 metrų ir 20 centimetrų ūgį, o būdamas vos 17 metų debiutavo ir Kauno „Žalgirio“ komandoje.

Nuo pat pirmų mačų įspūdingo ūgio krepšininkas tapo tikru galvos skausmu priešininkams.

O „Žalgiris“ kartu su Sabu priešaky net tris kartus iš eilės 1985, 1986 ir 1987 metais tapo Tarybų Sąjungos čempionais, iš šios pozicijos išstūmęs iki tol nepajudintus Maskvos CSKA krepšininkus.

Šie mūšiai tarp „Žalgirio“ ir CSKA sulaukdavo didžiulio ažiotažo ir tapo tikru pasipriešinimo okupacinei sovietų valdžiai simboliu.

Tiesa, A. Sabonis atstovavo ir Tarybų Sąjungos rinktinei, su kuria iškovojo tiek pasaulio čempionato, tiek olimpinių žaidynių auksą.

1986 metais A. Sabonį 24 šaukimu NBA naujokų biržoje pasirinko „Portland Trail Blazers“ ekipa, tačiau sovietų valdžia krepšininko neišleido. O dar po metų Maskvoje per Sovietų Sąjungos rinktinės treniruočių stovyklą Sabui trūko Achilo sausgyslė. Rudenį trauma dar kartą pasikartojo ir krepšininko laukė ilga reabilitacija.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

 

 

 

1989 metais Sabas jau turėjo galimybę palikti Sovietų Sąjungą ir pasirinko žaisti Ispanijoje.

1992 metais, jau atgavus nepriklausomybę, A. Sabonis kartu su Lietuvos rinktine iškovojo bronzos medalį Barselonos olimpiadoje prieš buvusią Sovietų Sąjungos komandą.

1995 metais Graikijoje pasipuošė Europos čempionato sidabru, o 1996 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose ir vėl iškovojo olimpinę bronzą.

Dar 1986 metais kvietimo žaisti NBA sulaukęs A. Sabonis stipriausioje pasaulio lygoje debiutavo praėjus tik dar devyneriems metams.

Sunkių traumų kamuotas jau į ketvirtą dešimtį tuo metu įkopęs krepšininkas vis tiek demonstravo solidų žaidimą NBA ir „Portland Trail Blazers“ ekipoje su pertraukomis praleido septynis sezonus.

Galiausiai A. Sabonis po keturiolikos metų pertraukos 2003 metais grįžo ir į Kauno „Žalgirio“ komandą, ir tame sezone tapo Eurolygos sezono naudingiausiu žaidėju bei buvo arti to, kad atvestų ekipą iki finalo ketverto.

Vienas geriausių visų laikų Europos žaidėjų A. Sabonis savo karjerą oficialiai baigė 2005 metais. Daugkartinis įvairių tarptautinių čempionatų medalininkas buvo įtrauktas į FIBA ir NBA Šlovės muziejus.

2011 metais A. Sabonis tapo Lietuvos krepšinio federacijos prezidentu. Dešimt metų jam vadovaujant organizacijai, vyrų nacionalinė rinktinė iškovojo du sidabro medalius Europos čempionate.

Šiuo metu karjerą krepšinyje tęsia du jo sūnūs: Domantas žaidžia NBA, o Tautvydas dirba Kauno „Žalgirio“ trenerių štabe.

Sulaukė gausybės sveikinimų

Jubiliejaus proga gražių žodžių krepšinio ikonai A. Saboniui negailėjo niekas: nuo svarbiausių šalies politikų iki „Žalgirio“ trenerio bei kitų žinomų sporto veidų. Vieni juokais ragino šią datą pripažinti valstybine šventine diena, kiti prisiminė istorinius „Žalgirio“ ir Sabo laikus prieš Maskvos CSKA.

Manau, kad šiandien turėtų būti valstybinė šventė Lietuvoje. Manau, kad niekas neturėtų eiti į mokyklas, darbus, tiesiog turėtų būti vakarėlis“, – kalbėjo Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Andrea Trinchieri.

„Tikrai pasirašiau sveikinimo žodį. Sveikinu šešiasdešimtmečio proga ir linkiu sveikatos, ir žmonių, ir šeimos meilės“, – sveikino premjeras Gintautas Paluckas.

„Išskirtinė asmenybė. Man atrodo, kad tai geriausias visų laikų Lietuvos krepšininkas ir nuostabus žmogus, kuris paaukojo sveikatą garsindamas Lietuvą, „Žalgirį“, – teigė Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

 

 

„Čia simbolis. Mano kartai tai yra tapatybės dalis“, – sakė Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.

Be jo nebūtų Lietuvos krepšinio tokio, koks jis yra.

„Arvydas Sabonis užsienyje asocijuojasi su Lietuvos vardu. Tai yra mega žvaigždė, kuri niekada nenunyks. Net daugybė daiktų pravardžiuojami Saboniais, jeigu jie dideli“, – tikino Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.  

„Didžiausi sveikinimai, linkėjimai. Norime palinkėti sveikatos, nes Arvydas Sabonis yra pavyzdys. Pats užaugau stebėdamas kovas, kai gynė Lietuvos garbę. Padarė didžiulį poveikį Lietuvos krepšiniui“, – sveikino ir 3x3 rinktinės narys Gintautas Matulis.

„Manau, kad absoliučiai ikoninė asmenybė. Be jo nebūtų Lietuvos krepšinio tokio, koks jis yra. Be galo dėkingi visos bendruomenės vardu. Lauksime sugrįžtant į Lietuvą kuo greičiau. Norime pasveikinti, padėkoti. Jam reikia džiaugtis tuo, ką susikūrė, puikią karjerą, puikią šeimą. Stiprios sveikatos ir kuo dažniau būti Lietuvoje“, – linkėjo LKF prezidentas Mindaugas Balčiūnas.

„Nuo pat mažų dienų augau su Saboniu, įkvėpimo ir patriotiškumo mus įkvepiančiu žmogumi“, – sakė pasaulio čempionė Rūta Meilutytė.

„Arvydas yra išskirtinė, pagrindinė per visą Lietuvos istoriją figūra, į kurią turi lygiuotis visi. Arvydai, sveikatos, ištvermės ir sulaukti dar ne vieno gražaus jubiliejaus“, – linkėjo Seimo narys, olimpinis čempionas Virgilijus Alekna.



NAUJAUSI KOMENTARAI

žiniuonis

žiniuonis portretas
61 o ne 60.

anupras

anupras portretas
Neginčijimai labai daug Arvydas nusipelnė Lietuvos krepšiniui. Belieka Jį sveikinti ir palinkėti daug sėkmės. Bet vargu ar protinga nusipelniusius Lietuvai žmones vadinti legendomis ar jau net ikonomis. Juk nuo ikonų nebetoli ir iki šventųjų.

Nulis

Nulis  portretas
Žagrietis ir ką . Kokia čia bl švente ant Lietuvos bando užkraut. Ką jis gero Lietuvai padarė be to kad yra bulvekasio asas
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių