Europos plaukimo čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė šį savaitgalį leidžia Anykščiuose. Kol dauguma nacionalinės komandos narių tikrina jėgas tėvynėje, Rūta Meilutytė savo galimybes įvertins Anglijoje.
Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) taurės varžybos Anykščiuose sudomino beveik visus stipriausius šalies plaukikus. Jose pasirodo Giedrius Titenis, Povilas Strazdas, Danas Rapšys, Andrius Šidlauskas, Deividas Margevičius, Gytis Stankevičius. Visiems jiems tai bus paskutinis jėgų patikrinimas prieš Europos plaukimo pirmenybes trumpajame (25 m) baseine, vyksiančias gruodžio 2–6 d. Izraelyje.
LPF generalinio sekretoriaus Emilio Vaitkaičio teigimu, Europos čempionate turėtų startuoti aštuoni mūsų plaukikai, tačiau didžiausias klausimas kol kas – ties R.Meilutytės pavarde.
Aštuoniolikmetė sportininkė rugsėjo viduryje susilaužė kairę alkūnę. Nors buvo planuota, kad olimpinė čempionė vėl treniruosis maždaug po mėnesio, procesas užtruko. Todėl kaunietei tenka peržiūrėti pasirengimo 2016 m. olimpinėms žaidynėms planus.
– Kokios užduotys keliamos mūsų pajėgiausiems plaukikams Anykščiuose? – pasiteiravome E.Vaitkaičio.
– Tikslų daug, kiekvienai sportininkų grupei – savi. Mūsų stipriausieji plaukikai į Anykščius atvyko tiesiai iš stovyklos Ispanijoje. Jie treniravosi aukštikalnėse, rengiasi Europos čempionatui, tad Anykščiuose vyks tik kontroliniai startai. Jaunesniems plaukikams tai bus galimybė patekti į rinktinę, dalyvausiančią Šiaurės Europos šalių čempionate. Gruodžio 11–13 d. Norvegijoje varžysis devynių šio regiono šalių sportininkai.
– Ar rinktinės nariai spės pasiekti optimalią sportinę formą iki Europos čempionato?
– Pagrindinis ne vien sezono, bet ir viso ketverių metų ciklo startas – Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės. Tad pasirodymas Izraelyje – taip pat tik tarpinis, nors ir svarbus, rengiantis olimpiadai. Europos čempionatas vyks 25 m baseine, o žaidynės – 50 m. Tad skiriasi ir plaukimo technika, ir taktika. Tarkime, G.Titenis tobulina savo ilgąjį galingą grybšnį, kurio reikės olimpiadoje, o Izraelyje reikės visai kitokių savybių. Trumpame baseine daugiau lemia startas, posūkiai, yra daugiau darbo kojoms. Tad jam nėra tikslo viską keisti, pereiti prie kitokio plaukimo, o po pirmenybių vėl grįžti prie įprastinio režimo.
– Kaip sekasi R.Meilutytei?
– Rūta išsigydė traumą, tačiau sugrįžimas į varžybas gali užtrukti. Ji dirba savo grafiku, neseniai stovyklavo olimpiniame Rio de Žaneire. Su treneriu Jonu Ruddu išbandė aplinką, modeliuoja situacijas, kurios gali būti olimpiadoje. Ar ji dalyvaus Europos čempionate, kol kas galutinio atsakymo negavome, tačiau dar yra laiko iki lapkričio 20-osios, kai reikės pateikti galutinę paraišką.
– Kilus skandalui dėl galimo dopingo testų duomenų klastojimo Maskvos laboratorijoje, jau pasigirdo kalbų, kad bus peržiūrėti svarbiausių lengvosios atletikos varžybų rezultatai. O plaukimo? Juk pasaulio čempionate R.Meilutytę aplenkusi rusė Julija Jefimova taip pat buvo tikrinama šioje laboratorijoje.
– Peržiūrėti rezultatus praėjus net keleriems metams po varžybų ir atimti medalius bei perduoti į kitas rankas man atrodo keistai. Pavyzdžiui, ką daryti, jei sportininkas Londone pralaimėjo pirmąją dziudo kovą ir iškrito iš olimpiados, o jo varžovas po kelerių metų bus pagautas vartojęs uždraustus preparatus? Tai turės įtakos visam Londono dziudo varžybų tinkleliui, tad reikės atšaukti absoliučiai visus žaidynių rezultatus? Tai nenormalu. Dėl šių metų pasaulio čempionato Kazanėje naujų duomenų neturime. Spėju, kad jeigu rusai būtų ką nors radę, tarkime, Rūtos mėginyje, jie tikrai būtų apie tai ištrimitavę visam pasauliui. Dėl J.Jefimovos žinių kol kas taip pat nėra. Aišku tik tiek, kad per varžybas paimti mėginiai buvo pervežti iš Maskvos į Barselonos ir Londono antidopingo laboratorijas. Tačiau abejoju, ar pakartotinių tyrimų rezultatai kuo nors nustebins. Jei, kaip kalbama, klastojant mėginius dalyvavo net Rusijos valdžios institucijos, galima tik spėlioti, ar Maskvoje buvo saugojami tikri mėginiai.
– Lapkričio pabaigoje Kaune viešės žinomas plaukimo specialistas Genadijus Sokolovas. Mokslininkas iš Lietuvos jau daug metų dirba JAV, konsultuoja šios šalies plaukimo žvaigždes, tarp jų – ir legendinį Michaelą Phelpsą. Koks G.Sokolovo vizito tikslas?
– LPF kasmet rengia seminarus Lietuvos treneriams, kuriuos veda žinomi plaukimo specialistai iš užsienio. Šiemet pasikvietėme G.Sokolovą. Jis ne vien skaitys paskaitas, bet ir testuos mūsų rinktinę. Mokslininkas turi sukaupęs unikalią duomenų bazę, tyrimams naudoja naujausią įrangą, pavyzdžiui, filmuoja plaukikus po vandeniu. Tikimės, kad jo patarimai parodys mūsų sportininkams jų silpnąsias vietas, atskleis subtilius niuansus, kuriuos patobulinę jie galės žengti dar vieną žingsnį aukščiausio meistriškumo link.
Naujausi komentarai