Kauno valdžios nustatytas mokestis patuština ne tik jų tėvų kišenes
Kauno miesto taryba prieš porą metų nustatė mokestį už mokymą sporto mokyklose.
Jį kas mėnesį - priklausomai nuo sporto šakos - nuo 5 iki 60 litų moka besitreniruojančių vaikų tėvai, tačiau dalį šio mokesčio kai kuriais atvejais priversti padengti treneriai iš savo algų.
Svarbiausias rūpestis - pinigai
Daugumos Savivaldybei priklausančių sporto mokyklų vaikų treneriai dabar priversti pirmiausiai galvoti apie mokslapinigius ir kaip juos išmušinėti iš tėvų, o tik po to - apie rezultatus, - Kauno dienai teigė treneriai (pavardės redakcijai žinomos). - Gal tik krepšinio treniruotes norinčių lankyti vaikų yra daugiau, nei gali mokyklos priimti, o kitose sporto šakose trenerių pagrindinis darbas - ieškoti vaikų ne tik norinčių sportuoti, bet ir galinčių susimokėti už treniruotes.
Kai daugeliui žmonių didžiausias rūpestis, kaip sumokėti už butą ir išmaitinti šeimą, vaikų užimtumas jiems tikrai ne pirmoje vietoje. Juo labiau kad reikia mokėti už treniruotes, kainuoja kelionė iki sporto mokyklos ir atgal.
Kiekvienai sporto šakai yra nustatytas skirtingas mokestis - nuo 5 iki 60 litų per mėnesį.
Mažiausiai tenka mokėti už irklavimo, fechtavimo treniruotes - po 5 litus, už orientavimosi sporto, lengvosios atletikos - po 6, futbolo, rankinio, regbio, ledo ritulio, stalo teniso ir kt. - po 8, žirgų sporto - po 15, plaukimo, vandensvydžio, šuolių į vandenį - po 20, krepšinio - vaikinams po 25, merginoms - po 15, teniso - po 12, 25 ir 60 (už pradinį lygį, meistriškumo ugdymą ir meistriškumo tobulinimą).
Kenčia šeimų biudžetas
Bet kuris valdininkas pasakys, kad čia nėra jokios problemos: treneris paduoda vaikui sąskaitą, kurią jo tėvai apmoka. O jei tėvai neapmoka, vaikas nepriimamas į treniruotę. Tačiau tokiais atvejais vaikų skolas priversti sumokėti jų treneriai. O tokių atvejų būna nemažai. Surinkus naują vaikų grupę, pasitaiko, kad po poros savaičių 5-6 vaikai jau nebelanko treniruočių ir nesumoka mokesčio. Vietoje jų ateina kiti, tačiau jie nemoka už išėjusiuosius. Tačiau už vaikus nustatyta mokslapinigių suma už tą mėnesį turi būti sumokėta. Skolingi lieka treneriai, todėl daugelis jų mokslapinigių dalį moka iš savo kišenės.
Būna ir taip, kad vieną mėnesį vaiko tėvai negavo atlyginimo, kitą vėl nesumokėjo ir dingo. Ieškome, skambiname į namus, o tėvai pasako, kad pinigų neturi ir vaikas daugiau treniruočių nelankys. Vadinasi, tą sumą treneris turės atimti iš savo šeimos, - tvirtino treneriai.
Tokios pat problemos iškyla ir vasarą. Tėvai savo atostogų metu dažnai vaikus išsiveža kartu atostogauti, bet jie nuo mokesčio atleidžiami tik trenerių atostogų metų (56 dienas).
Bet už tą trečią vasaros mėnesį, jei vaikas nesportavo, tėvai nemoka. Vietoje, pavyzdžiui, 16-18 vaikų vasarą į treniruotes susirinks tik 8-10. Tad už 6-8 vaikus mokės treneris, - apgailestavo treneriai.
Kiekviena sporto mokykla nuo minėto mokesčio gali atleisti iki 30 procentų vaikų nuo bendro moksleivių skaičiaus - socialiai remtinų bei pasiekusių aukštų sportinių rezultatų.
Taip pat nuo mokesčio vaikai atleidžiami trenerių kasmetinių atostogų metu, sportininkų ligos atveju nelankantys pratybų daugiau kaip pusę mėnesio, taip pat trenerio ligos atveju, kai jis serga daugiau kaip pusę mėnesio, o jo grupė nėra priskirta kitam treneriui.
O ką daryti, jei vaikas serga mažiau kaip pusę mėnesio? Tėvai nenori mokėti už tą laiką, kuriuo jų atžala nelankė sporto mokyklos. Nieko nepadarysi, ta rinkliava pas mus numatyta kas mėnesį, - Kauno dienai sakė Savivaldybės kūno kultūros ir sporto skyriaus darbuotoja V.Jokubauskienė.
Laukiama pasiūlymų iš mokyklų
Gajos sporto mokykloje - 4 sporto šakos: dziudo, boksas, orientavimosi sportas ir rankinis. Mokyklos direktorius V.Krimelis Kauno dienai pripažino, kad mokesčiai už vaikų sporto mokymą - nemaža problema ir treneriams, ir mokyklos administracijai. Šiuo metu mokyklos skola - apie 4 tūkstančius litų. Tiek tėvai nesumokėjo už savo atžalų sporto mokslus.
Iš mūsų reikalauja, savo ruožtu mes reikalaujame iš trenerių, kad būtų sumokėti visi mokesčiai, - teigė V.Krimelis. - Jei vaikas lanko treniruotes 15 dienų, jis jau privalo susimokėti. O kaip treneris iš jo išreikalauja, tai jau jo problema. Būna, kad treneriai iš savo atlyginimų sumoka už vaikus.
Direktorius V.Krimelis pripažino, jog treneriai skriaudžiami, tačiau sakė nežinąs, kaip šią problemą spręsti. Panaši padėtis ir kai kuriose kitose sporto mokyklose.
Savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas A.Grabnickas teigė, jog iš dalies galbūt kaltas trenerių nereiklumas. Visiems treneriams vienodos sąlygos, tačiau vieni treneriai sugeba surinkti tą mokestį, kiti - ne, - sakė A.Grabnickas. - Kol šio mokesčio nebuvo, pasitaikydavo, kad kai kurie treneriai į sąrašus įrašydavo mirusias sielas - vaikai treniravosi tik popieriuose. Gal yra ir tam tikrų neigiamų niuansų, kad buvo įvestas mokestis, tačiau taip galima kontroliuoti trenerių darbą - jie jau neįrašys mirusių sielų, nes patiems tektų už jas mokėti. Be to, surinktos lėšos atitenka mokyklos inventoriui pirkti, varžyboms, treniruočių stovykloms rengti.
A.Grabnickas pripažino, kad galbūt nėra tobula minėto mokesčio surinkimo tvarka ir treneriai iš dalies dėl to nukenčia, todėl iš mokyklų direktorių laukiama pasiūlymų, kaip reikėtų gerinti šią sistemą.
Kituose miestuose - Šiauliuose, Panevėžyje, Vilniuje ir kt. taip pat įvestas mokestis už mokymą sporto mokyklose. Tokio mokesčio nėra Kauno rajono sporto mokyklose.
Jei mūsų mokykloje moksleiviams reikėtų mokėti, tai daugiau kaip pusė jų nubyrėtų, neturėtų galimybės sportuoti. Ypač kaimuose gyvenančių mokinių tėvai tikrai negalėtų mokėti už savo vaikų sportą. Sportuojantys vaikai - užimti, o jei jie netektų šios galimybės, dalis jų tikrai laisvalaikį leistų gatvėse, - tvirtino Kauno rajono sporto mokyklos direktorius Edmundas Zamulskis.
Naujausi komentarai