Kalėdų Senelio prašė šalčio ir vėjo

Jau 2023-iųjų sausį Lietuvoje turėtų startuoti pasaulio čempionatas, tačiau kol kas nežinia, ar jis įvyks. Priežastis ne organizacinė ar finansinė – lems oro sąlygos.

Prognozės neguodžia

Kitąmet sausio 30–vasario 5 d. mūsų šalyje numatytas Pasaulio buriavimo ant ledo ir sniego asociacijos (WISSA) čempionatas.

Burinių ledrogių, jėgos aitvarų, ledo burlenčių entuziastai turėtų varžytis Kauno mariose ar Rėkyvos (Šiauliai) ežere.

„Mūsų pageidavimai Kalėdų Seneliui ir Naujųjų metų proga – šaltuko ir tvirto ledo ir palankaus vėjo!“ – pabrėžė Lietuvos ekstremalaus sporto federacijos tarybos narys Ramūnas Glizickas.

Deja, pasak pašnekovo, ilgalaikės meteorologų prognozės neguodžia, todėl numatyti atsarginiai variantai.

Kartą čempionato rungtys vyko netgi ant Baltijos jūros ledo prie Estijos.

Nuspręs WISSA

– WISSA pasaulio čempionatą surengti mūsų šalyje buvo numatyta 2024-aisiais, o 2023-iaisiais – Murmanske, bet, Rusijai sukėlus karą Ukrainoje, planai pakoreguoti. WISSA atsisakė bendradarbiauti su Rusija, ieškojo kitų organizatorių. Tad ėmėmės iniciatyvos, – sakė R. Glizickas.

– Turint galvoje permainingus Lietuvos orus, jūsų sprendimas – itin rizikingas. Ar pasvėrėte visus argumentus – už ir prieš?

– Kokios gali būti lietuviškos žiemos, gerai žino ir WISSA. Todėl force majeure atveju varžybos būtų perkeltos pas mūsų kaimynus latvius ar tolėliau – į Estiją, Suomiją. Tam irgi ruošiamasi. Kartą čempionato rungtys vyko netgi ant Baltijos jūros ledo prie Estijos. Mažiausiai rizikos – Suomijoje, tačiau ten dažnai ant užšalusių vandens telkinių būna daug sniego.

– Kokių sąlygų tikitės Kauno mariose ir Rėkyvos ežere?

– Prioritetinė čempionato vieta – Kauno marios, juo labiau kad dauguma jau pateikusių paraiškas startuoti šios sporto šakos atstovų – kauniečiai. Tačiau mariose vandens lygis – nestabilus, ledas trūkinėja, nors pastarosiomis dienomis treniravomės, atlikome gręžinius: ledo storis – 15–16 cm. Vidutinis Rėkyvos gylis – 2 m, ežeras greitai užšąla, bet netrūksta ir sniego. Kita vertus, tvirtas ir švarus ledas – dar ne viskas, būtinas vėjas. Jeigu štilis – varžybos neįvyks, kaip kad šiemet nutiko Nidoje.

– Kada WISSA tars lemiamą žodį dėl čempionato: jis vyks Lietuvoje ar vis dėlto Latvijoje ar Estijoje, gal Suomijoje?

– Mes privalėsime pateikti galutines išvadas iki varžybų likus dviem savaitėms. Kažkiek dar galėtume vėluoti, tačiau būtina atsižvelgti į sportininkų, atvyksiančių, pavyzdžiui, iš Kanados ar JAV, interesus. Neatsitiktinai tarp jau užsiregistravusiųjų – vienas kitas užsienietis ir dauguma – europiečiai. Tie, kurie lūkuriuoja, – ne šiaip sau: laukia garantijų. Be to, starto mokestis – negrąžinamas, papildomos išlaidos niekam ne prie širdies. WISSA prezidentas Willas Tuthillas, prieš atvykdamas pas mus, pirmiausia užsuks į Suomiją. Tikėtina, kad tuomet ir bus nuspręsta, kur vyks pasaulio čempionatas.

– Jeigu varžybos bus perkeltos kitur, kurios šalies simbolika puoš prizus, medalius?

– Šeimininkams tektų gaminti naujus. Taip jau buvo, kai 2020-aisiais dėl nepalankių oro sąlygų WISSA varžybas iš Estijos perkėlė į Suomiją. Tad prizais skubiai rūpinosi suomiai, nors ir estai buvo pasiruošę. Mūsų dizaineris jau sukūrė medalius, jie – unikalūs. Ką darytume? Tikrai neišmestume, padėtume į archyvą – kad liktų istorijai.

Žiemos Dakaras

WISSA pasaulio čempionatai rengiami nuo 1980-ųjų, jie jau įvyko Estijoje, JAV, Suomijoje, Rusijoje, Kanadoje, Latvijoje, Italijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Švedijoje.

Greičiai: sportininkai startuoja trijų WISSA klasių varžybose. / T. Luukkoneno ir wissa.org nuotr.

Žiemos Dakaru vadinamose varžybose lietuviai yra iškovoję visų spalvų medalius. Vienas tituluočiausių – kaunietis Paulius Voverys, triskart pasaulio čempionas.

Pasiekimai: kaunietis P. Voverys (viduryje) tris kartus tapo pasaulio čempionu. / T. Luukkoneno ir wissa.org nuotr.

Šiemet vasarį varžybos buvo surengtos Estijoje, mūsų šalį reprezentavo ir dvylika medalių susižėrė Robertas Berkelis, Valdas Alekna, Arvydas Moliušis, R. Glizickas ir Egidijus Klimas.

Burinių ledrogių varžybose R. Berkelis pelnė „Slalom“ rungties ir grupės „Grand Master“ sidabrą ir „Curse Race“ veteranų bronzą, A. Moliušis – „Course Race“ veteranų auksą, „Slalom“ ir „Grand Master“ bronzą, V. Alekna – „Marathon“ sidabrą ir „Course Race“ grupės „Grand Master“ bronzą, R. Glizickas – „GPS speed“ auksą, „Curse Race“ sidabrą ir „Marathon“ bronzą, E. Klimas – jėgos aitvarų „Freestyle“ auksą.

„GPS speed“ varžybose R. Glizickas lėkė 63,570 km/val. greičiu, kitas prizines vietas užėmę Rusijos sportininkai – atitinkamai 62,213 km/val. ir 62,188 km/val.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ramūnas Glizickas

Ramūnas Glizickas portretas
Pagal paskutinį nutarimą perkeliant varžybas į kitą šalį išlieka visa Lietuvos simbolika.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių