Garbės kodekso grimasos Pereiti į pagrindinį turinį

Garbės kodekso grimasos

2008-10-18 09:00
Garbės kodekso grimasos
Garbės kodekso grimasos / Tomo Raginos nuotr.

Neprognozuojamos krizės gniaužtai atskleidžia ir neformaliąsias sporto profesionalų darbo bei elgesio vertybes.

Skyrybos dėl saugumo

"Žalgirio" krepšininkų vyriausiasis treneris Rimantas Grigas tikriausiai nėra plačiau kalbėjęsis su savo vadovaujamos komandos legionieriumi Lorenu Woodsu apie šių metų pradžios įvykius Stambulo "Efes Pilsen" klube.

Tąkart dėl neramumų Serbijoje skristi į Belgradą žaisti Eurolygos rungtynių atsisakė Turkijos ekipos gynėjai Drew Nicholasas ir Rashadas Wrightas bei puolėjai Andre Hutsonas bei L.Woodsas, nes JAV valdžia saugumo sumetimais rekomendavo savo piliečiams nevykti į politinių konfliktų zoną.

Vis dėlto "Efes Pilsen" neiškėlė baltos vėliavos, o savo butuose Stambule neliko ir su ekipa į riaušių krečiamą serbų sostinę iškeliavo L.Woodso tautiečiai Scoonie Pennas ir Kenny Gregory's bei JAV pilietybę turintis vyriausiasis treneris Davidas Blattas.

Vieni "Efes Pilsen" sirgaliai kategoriškai pasmerkė D.Nicholaso, R.Wrighto, A.Hutsono bei L.Woodso poelgį, išvadinę žaidėjus bailiais ir savanaudžiais, kiti krepšininkų sprendimą pateisino, nes kiekvienas žmogus turi pasirinkimo teisę.

Kaip ir S.Pennas, K.Gregory's bei D.Blattas, pasielgę kitaip, nei komandos draugų ketvertukas.

Ką bendro su "Efes Pilsen" istorija turi R.Grigas?

Tikriausiai ne vien tai, kad neblogai pažįsta L.Woodsą, užpernai padėjusį "Žalgiriui" laimėti Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionų žiedus ir po pertraukos vėl grįžusį į Kauną.

Treneris netrenkė durimis

Kai ne tik po Lietuvą pradėjo sklandyti žinios, kad Kauno klubas nemoka treneriams ir žaidėjams algų, kad "Žalgiriui" į akis žvelgia bankroto giltinė, amerikiečiai L.Woodsas, Marcusas Brownas ir Willie Deanas pirmiausia laikinai pasirinko individualią treniruočių tvarką, o spalio 9-ąją neišvyko su komanda į Alytų žaisti LKL rungtynių. Tiesa, W.Deanas gydėsi traumą.

M.Browno ir W.Deano agentas Craigas McKenzie, iš pradžių piktinęsis dėl jo klientams vėluojančių algų ir netgi užsiminęs, kad jie gali palikti Kauną, atlėgus krizei pareiškė, kad žaidėjai nekėlė jokio ultimatumo, tik "kantriai laukė, kol bus sutvarkyti atlyginimų reikalai".

Iš tiesų civilizuotoje visuomenėje sutarčių sąlygos, kaip ir jas ginantys įstatymai, yra tartum gelžbetonis. Jei prasideda kataklizmai, vėlgi iškyla natūrali išeitis – pasirinkti: kaip, su kuo. Ir neprivaloma komentuoti kodėl.

L.Woodso, M.Browno ir W.Deano komandos draugas serbas Ratko Varda pasirinko: jis su "Žalgiriu" nuvažiavo į Alytų ir pelnė 36 taškus, nors galėjo tą vakarą praleisti Kaune, nes jam taip pat vėlavo pinigai.

Juodžiausios įtampos dienomis trenkti durimis galėjo ir treneris R.Grigas, tačiau žalgiriečių strategas pareiškė: "Aš dirbu savo darbą, kad ir koks jis būtų sunkus, ir dirbsiu tol, kol reikės dirbti. Aš negaliu taip palikti komandos. Žinote, kapitonas negali palikti laivo. Yra tokių trenerių, kurie, kai tik atėjo sunkus metas, spjovė ir išėjo. Aš galėsiu išeiti, kai viskas susitvarkys. O kai tokia padėtis, tai būtų kiauliška palikti komandą, ypač tokį klubą kaip "Žalgiris". Jis 64 metus buvo kaip Kauno ir Lietuvos vizitinė kortelė, todėl visi turi galvoti apie jį."

R.Kurtinaitis laikėsi žodžio

Tai, ko Lietuvoje nepadarė R.Grigas, Rusijoje be skrupulų atliko šiomis dienomis bankroto bylos sulaukusio Permės "Ural-Great" klubo treneris kroatas Draženas Anzulovičius ir jo asistentas Darijus Gergia.

Finansinių nepriteklių kamuojamo "Ural-Great" strategas D.Anzulovičius vasarį kreipėsi į Permės komandos vadovus ir pranešė atsistatydinąs, tačiau rusai atsisakė patenkinti jo prašymą, teigdami, kad vykdo visas kontrakte numatytas sąlygas.

Tuomet kroatai savavališkai išvyko iš Rusijos, neinformavę nei klubo prezidento Andrejaus Agiševo, nei generalinio vadybininko Sergejaus Belovo. Juos netrukus pasiekė naujiena, kad D.Anzulovičius sukirto rankomis su Šarlerua (Belgija) klubu.
Panašią išeitį galėjo pasirinkti olimpinis čempionas Rimas Kurtinaitis, anksčiau irgi dirbęs Permėje, o pastaruoju metu treniravęs Vroclavo "Sląsk" (Lenkija) krepšininkus.
Šį mėnesį "Sląsk" – 17 kartų šalies čempionas – bankrutavo, tačiau per visą jo agoniją lietuvis nepaliko ekipos vairo, net tikrai žinodamas, koks bus finišas.

"Kurtinaitis atvažiuos, kad atsistatydintų?" – šio sezono išvakarėse ironiškai spėliojo vienas Vroclavo dienraštis, kai paaiškėjo, kad R.Kurtinaitis, net ir informuotas apie gresiantį bankrotą, nepatraukė į ramesnį uostą, bet atvyks į sunkmečio alinamą komandą.

"Noriu likti sąžiningas, laikytis duoto žodžio ir vykdyti kontrakte numatytus įsipareigojimus", – tvirtino krepšinio specialistas iš Lietuvos.

Sparnus pakelia ne visi

R.Kurtinaitis, sporto profesionalas iki kaulų smegenų, nesijaudino ir dėl savo reputacijos, nors darbas klube, kuris bankrutavo ar liko skolingas, palieka karjeroje tam tikrą ženklą.

Kai paaiškėjo, kad legendinis Vilniaus "Žalgirio" futbolo klubas giliai įsmuko į finansinę duobę ir žaidėjams buvo pasiūlyta apsispręsti, likti komandoje ar ieškotis naujų kolektyvų, sparnus į kitas ekipas iškart pakėlė keli pagrindinės sudėties futbolininkai.
Likusieji sukandę dantis grūmėsi šalies A lygos čempionate ir netgi iškovojo pergalių bei atėmė taškus iš favorito "Kauno".

Kas juos sulaikė klube?

Kodėl pasmerktasis futbolo "Žalgiris" neatgrasė ilgamečio Lietuvos rinktinės saugo Tomo Ražanausko, o krepšinio "Žalgiris" – Eurolygos čempiono Tomo Masiulio?
Jei atsakymus į šiuos klausimus būtų žinoję daugkartinio Lietuvos vyrų rankinio aukso medalių bei taurės laimėtojo Panevėžio "VikingMalt" klubo šeimininkai, galbūt dabar apie šią komandą nekalbėtume būtuoju laiku.

Pakluso pats sau

"Tuo laikotarpiu mane draskė įvairūs prieštaravimai, tačiau aš laikiausi savo moralės ir garbės kodekso. Kaip elgėsi kiti, man nerūpėjo, bet vienodai suprantu tuos, kurie išėjo neatsigręždami, ir tuos, kurie atsisveikino keikdamiesi", – viename interviu yra pasakęs Romos "Lazio" (Italija) futbolo klubo senbuvis Simone Inzaghi, žymiojo Filippo Inzaghi brolis.

2002-aisiais prasidėjusi "Lazio" finansinė krizė nurimo 2005-aisiais, kai tituluotąjį klubą nuo bankroto išgelbėjo tik kreditorių sutikimas 140 mln. eurų skolą išmokėti per 23 metus.

Per tuos metus komandos sudėtis pasikeitė kelis kartus. S.Inzaghi nuo 1999-ųjų, laikinai pažaidęs "Sampdoria" ir "Atalanta" gretose – vienas "Lazio" mohikanų.

Romos ekipos istorijoje – Italijos "Serie A" auksas 1974 ir 2000 m. bei keturiskart iškovota šalies taurė, Europos taurių laimėtojų taurė ir supertaurė 1999 m.

"Kodėl aš tebežaidžiu "Lazio"? Ne vien dėl pinigų. Yra daugybė asmeninių dalykų, bet apie juos atvirai parašysiu savo knygoje, kai išeisiu į pensiją", – pabrėžė S.Inzaghi.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų