Artima pažintis su traumų išvargintuoju T. McGrady (10 faktų) Pereiti į pagrindinį turinį

Artima pažintis su traumų išvargintuoju T. McGrady (10 faktų)

2013-05-22 19:45
Artima pažintis su traumų išvargintuoju T. McGrady (10 faktų)
Artima pažintis su traumų išvargintuoju T. McGrady (10 faktų) / Scanpix nuotr.

Krepšinio naujienų portalas „Tritaškis.lt“ tęsia rubriką „Ar žinote, kad?“. Kiekvieną trečiadienį mūsų portale rasite 10 faktų, kurių galbūt iki šiol neteko girdėti apie garsiausius planetos krepšininkus.

Šią savaitę mūsų rubrikoje vis dar rungtyniaujantis, tačiau gerokai traumų ir amžiaus pristabdytas puolėjas Tracy McGrady.

Tracy Lamaras McGrady jaunesnysis 1979 metais gimė Bartowo mieste, Floridos valstijoje. Jo motina Melanise Williford buvo ką tik baigusi mokyklą, o tėvas retai figūruodavo savo vaiko gyvenime. Prireikus pagalbos, Melanise keliaudavo į Auburndeilą, kur gyveno jos motina. Būtent šios dvi moteris užaugino būsimą NBA žvaigždę.

Tarp Tampos ir Orlando įsikūrusiame Auburndeilo mieste gyveno vos 9000 tūkstančiai gyventų, iš kurių didžioji dauguma – baltaodžiai. Tačiau gyvenimas šiame, iš pažiūros ramiame mieste, buvo nelengvas. Vienas iš baisiausių Tracy prisiminimų – jo pusseserės vaikino mirtis. Po šio įvykio būsimasis krepšininkas nusprendė, kad nenori viso savo gyvenimo praleisti gyvendamas šiame mieste.

Su sportu Tracy susipažino dar ankstyvame amžiuje ir sugebėjo visiems įrodyti esantis natūralus sportininkas. Pirmiausia jis pasuko į beisbolą – aukštas, plonas, tačiau ištvermingas berniukas turėjo puikų smūgį lazda. Tracy tapo mažosios beisbolo lygos žvaigžde, tačiau netrukus jo dėmesį patraukė oranžinis krepšinio kamuolys.  Bene didžiausią vaidmenį šio berniuko sporto gyvenime suvaidino Penny Hardaway. 1993 metais prie Orlando „Magic“ prisijungęs atletas aikštėje išdarinėjo tokius dalykus, kurių McGrady niekada nebuvo matęs. Hardaway tapo jo herojumi, o jaunuolis aikštėje stengėsi kartoti NBA profesionalo judesius.

Pirmuosius du metus mokyklos komandoje Tracy tebuvo atsarginis žaidėjas, kurį treneris Ty Willisas retai pakeldavo nuo atsarginių suolo. Tačiau vienuoliktoje klasėje McGrady tarytum „sužydėjo“ – per rungtynes vidutiniškai rinkdavo po 23 taškus ir 12 atkovotų kamuolių. Tačiau palikęs krepšinio aikštelę Tracy buvo tingus mokinys. Jis mėnesiui buvo „ištremtas“ iš krepšinio komandos, nes pamokos metu apsižodžiavo su mokytoju. Šis incidentas gerokai „atšaldė“ jo talentu susidomėjusius universitetų skautus. Tik Majamio ir Floridos mokymo įstaigos buvo pasiryžusius pasiūlyti stipendiją aikštingam žaidėjui.

Tačiau savo pusėje Tracy turėjo keletą įtakingų asmenų. Vienas tokių – Alvisas Smithas. Šis amerikietis 1996 metais suorganizavo jaunajai žvaigždei kvietimą į prestižinę „Adidas ABCD“ krepšinio stovyklą Naujajame Džersyje. Stovyklos duris McGrady pravėrė būdamas niekas. Visas dėmesys buvo sutelktas į Lamarą Odomą – aukštą kairiarankį žaidėją, kuris galėdavo žaisti keturiose skirtingose pozicijose. Tačiau Tracy reikalavo savo komandos trenerių leisti jam žaisti prieš Lamarą ir jis tiesiog „sunaikino“ jį aikštėje. Vėliau vykusiose stovyklos „Visų žvaigždžių“ rungtynėse Tracy pademonstravo dėjimą, pelniusi jam perspektyviausio savo kartos krepšininko vardą.

Paskutiniais mokslo metais McGrady persikėlė į Mount Ziono krikščioniškąją akademiją, kuri buvo įsikūrusi Šiaurės Karolinoje. „Mighty Warriors“ komanda, kurią treniravo Joelis Hopkinsas, buvo viena stipriausių šalyje. A.Smithas neabejojo, kad darbas su šios mokyklos treneriu padės Tracy tobulėti kur kas sparčiau.

Nuo pirmųjų treniruočių McGrady įsiklausė ir pavyzdinai vykdė trenerio Hopkinso nurodymus. Jaunasis žaidėjas ir komandos treneris gerokai suartėjo ir neretai vakarus leisdavo kartu žiūrėdami NBA rungtynes. Netrukus sunkus darbas davė teigiamų vaisių – Mount Ziono komanda du kartus palaužė „Oak Hill“ akademiją, kuri kasmet įvardijama tarp geriausių šalyje. Tracy buvo „Mighty Warriors“ ekipos katalizatorius, žaidžiantis visose penkiose pozicijose ir rinkdamas netoli trigubo dublio esančius skaičius.

Vis tik, sezono pabaigoje pasireiškė seni McGrady įpročiai. Treniruotės metu mokyklos žvaigždė susikivirčijo su mokyklos treneriu. Konflikto dalyviai stojo vienas prieš kitą ir netrukus susirėmė ant aikštės grindų. Ironiška, tačiau šis įvykis padėjo Tracy greičiau subręsti. Jis atsiprašė savo trenerio ir paskutines akimirkas mokykloje elgėsi kaip pavyzdinis paauglys.

Paskutinį sezoną mokykloje McGrady vidutiniškai rinkdavo 27,5 taško, 8,7 atkovoto kamuolio, 7,7 rezultatyvaus perdavimo bei perimdavo 2,8 kamuolio. Jis buvo pripažintas geriausiu žaidėju visoje šalyje. Kartu su kitomis to meto žvaigždėmis Odomu, Shane‘u Battieru, Ronu Artestu ir Marcusu Fizeriu, McGrady „medžiojo“ visų stipriausių universitetų treneriai.

Tačiau NBA skautui Marty Blake‘ui užsiminus, kad net kelios lygos komandos svarstytų galimybę pašaukti jaunąjį talentą pirmajame naujokų biržos rate, A.Smithas ir J.Hopkinsas įkalbėjo McGrady pasukti tiesiai į profesionalų krepšinį.

Rimčiausiai McGrady domėjosi Čikagos „Bulls“ klubas. Šios komandos vadybininkas Jerry Krause‘as iškeitė Scottie Pippeną į Vankuverio „Grizzlies“ ekipą mainais už ketvirtąjį naujokų biržos šaukimą. Tačiau Michaelas Jordanas iškėlė ultimatumą – arba mainai atšaukiami, arba jis kabins sportbačius ant vinies.

1997 metų naujokų biržoje McGrady devintuoju šaukimu pasirinko Toronto „Raptors“ komanda. Kanados klubo vadybininkas Isiah Thomasas buvo surinkęs perspektyvaus jaunimo – McGrady prisijungė prie Damono Stoudamire‘o irMarcuso Camby. Tačiau pirmieji Tracy metai tarp pasaulio geriausių virto tikru košmaru, kaip ir visai „Raptors“ komandai. Jauniausia lygos ekipa sezoną baigė iškovojusi vos 16 pergalių ir patyrusi 66 pralaimėjimus.

Tą sezoną Tracy vėl susilaukė kritikos dėl savo elgesio. Treneris Darrellas Walkeris kaltino savo komandos žaidėją blogu požiūriu, kritikavo McGrady darbo etiką ir netgi teigė, kad šis neištemps lygoje ilgiau nei du sezonus.

Antroje sezono dalyje McGrady pradėjo aktyviai dirbti tobulindamas raumenų masę bei treniruotėse buvo pavyzdys kitiems komandos draugams. Atletas buvo pakviestas į naujokų ir antramečių rungtynes – per 10 minučių jis pelnė 9 taškus. Matydamas pasikeitusį McGrady požiūrį treniruočių ir rungtynių metu, komandos treneris Butchas Carteris „apdovanojo“ atletą ir paskutinėse 11 reguliariojo sezono susitikimų įtraukė jį į starto penketą. Pirmaisiais metais McGrady per mačą rinkdavo po 7 taškus ir atkovodavo 4,2 kamuolio.

1998 m. vasarą „Raptors“ naujokų biržoje pašaukė Vince‘ą Carterį – artimą McGrady bičiulį bei trečios eilės pusbrolį. Dėl NBA lokauto sutrumpintame sezone Tracy vidutiniškai rungtyniaudavo po 23 minutes bei rinkdavo 9,3 taško ir atkovodavo 5,7 kamuolio. „Raptors“ sezoną baigė iškovodama 23 pergales ir patirdama 27 pralaimėjimus.

1999-2000 m. sezonas atskleidė tikrąjį McGrady talentą. Per mačą jis rinkdavo 15,4 taško, atkovodavo 6,3 kamuolio ir atlikdavo 3,3 rezultatyvaus perdavimo. Tačiau individualiais veiksmais aikštėje pernelyg piktnaudžiavę McGrady ir Carteris sulaukė komandos draugų priekaištų. Kreivi žvilgsniai į Tracy krypo ir iš „Raptors“ klubo vadovybės – šiems nepatiko krepšininko pareiškimas žiniasklaidoje, esą jis vertas per rungtynes žaisti mažiausiai po 30 minučių.

McGrady pasirodė 2000 m. NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalio metu rengiamame dėjimų konkurse. Atletas liko tik trečias, į priekį praleisdamas komandos draugą Carterį ir Steve‘ą Francisą. „Raptors“ tais metais pirmą kartą istorijoje pasiekė atkrintamąsias, tačiau pralaimėjo ketvirtfinalio seriją Niujorko „Knicks“.

Vasarą dvidešimtmetis atmetė Toronto komandos siūlomą šešerių metų, 70 milijonų JAV dolerių vertės kontraktą. Laisvuoju agentu tapusį universalų krepšininką aktyviausiai viliojo Majamio „Heat“ ir Orlando „Magic“. Pastarosios komandos treneris Docas Riversas pavergė McGrady – sužavėjo jį savo humoro jausmu, krepšinio filosofija bei pažadais atiduoti visą žaidimo kontrolę į jo rankas. Krepšininkas su „Magic“ pasirašė septynerių metų, 93 mln. vertės kontraktą bei pasirinko pirmuoju numeriu pažymėtus marškinėlius – anksčiau šis skaičius priklausė jo „dievukui“ P.Hardaway.

Orlande McGrady prisijungė prie Granto Hillo – šis duetas turėjo sugrąžinti komandą tarp Rytų konferencijos geriausiųjų. Vis tik, Hillas vos po ketverių sezono rungtynių patyrė sunkią traumą. Tracy pirmą kartą karjeroje buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes, o sezono pabaigoje lygos treneriai jam skyrė labiausiai patobulėjusio krepšininko titulą. Nepaisant individualios sėkmės, „Magic“ pirmame atkrintamųjų etape nusileido Milvokio „Bucks“.

Antraisiais metais Orlande McGrady vėl rinko individualius apdovanojimus – per mačą beveik po 26 taškus pelnydavęs krepšininkas dalyvavo „Visų žvaigždžių“ mače bei buvo išrinktas į pirmąją geriausių lygos žaidėjų rinktinę. 44 pergales iškovojusi „Magic“ atkrintamosiose nusileido Šarlotės „Hornets“.

2002-2003 m. „Magic“ lyderis tapo jauniausiu žaidėju NBA istorijoje pelniusiu rezultatyviausio žaidėjo titulą. Atletas per rungtynes vidutiniškai rinkdavo 32,1 taško, tačiau Orlando klubas pralaimėjo Rytų konferencijos ketvirtfinalį prieš Detroito „Pistons“.

Dar po metų istorija pasikartojo – McGrady tapo rezultatyviausiu lygos žaidėju (vid. 28 tšk.), tačiau traumų iškamuota „Magic“ sezoną baigė iškovodama vos 21 pergalę. 2004 m. kovo 10-ąją šios komandos lyderis rungtynėse su Vašingtono „Wizards“ pelnė 62 taškus.

Tų metų vasarą McGrady, Juwanas Howardas, Tyronnas Lue bei Reece‘as Gainesas buvo iškeisti į Hiustono „Rockets“ gretas. 2004-2005 m. sezoną Hiustono klubas suformavo vieną pajėgiausių duetų lygoje su McGrady ir Yao Mingu priešakyje. Būtent tais metais Tracy sukūrė savąją legendą – mače su San Antonijaus „Spurs“ jis per paskutines 35 sekundes pelnė 13 taškų sumetęs 4 tolimus metimus, tarp kurių ir pergalingas likus 1,7 sekundei.

51 pergalę pasiekusi „Rockets“ atkrintamosiose nusileido Dalaso „Mavericks“ klubui. 203 cm ūgio McGrady šioje serijoje rinkdavo 30,7 taško, 7,4 atkovoto kamuolio ir atlikdavo 6,7 rezultatyvaus perdavimo.

2005-2006 m. sezoną dėl besikartojančių nugaros skausmų Tracy sužaidė vos 47 rungtynes, per kurias pelnydavo 24,4 taško. Nepaisant sveikatos problemų, McGrady buvo dar kartą išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes Hiustone, kur krepšinio gerbėjai galėjo mėgautis jo ir LeBrono Jameso individualia dvikova.

Kitais metais vieno „Rockets“ lyderių asmeniniai rezultatai dar labiau smuko žemyn, o krepšininko nesiliovė kankinti nugaros skausmai. Tačiau dėka puikiai rungtyniavusio Y.Mingo, Hiustono klubas pasiekė 5 geriausią rezultatą Vakaruose. Atkrintamosiose vėl kartojosi ta pati istorija – Teksaso valstijos komanda pralaimėjo seriją Jutos „Jazz“. 2006 m. gruodžio 29-ąją McGrady tapo jauniausiu žaidėju lygos istorijoje, pasiekusiu per karjerą pelnytų 14 tūkst. taškų ir atkovotų 4 tūkst. kamuolių ribas.

2007-2008 m. Ricko Adelmano vadovaujama „Rockets“ pasiekė įspūdingą 22-ejų iš eilės pergalių seriją. Komanda vėl pasiekė penktą geriausią rezultatą Vakaruose, tačiau kelio traumų ir peties skausmų kamuojamas McGrady nepadėjo klubui perlipti „Jazz“ barjero.

2009 m. krepšininkui buvo atlikta dar viena kelio operacija, dėl kurios jis sužaidė vos 6 susitikimus. Po metų Tracy buvo iškeistas į Niujorko „Knicks“ gretas. Debiutinėse rungtynėse atletas surinko 26 taškus, atkovojo 4 kamuolius ir drebino pilnutėlę „Madison Square Garden“ areną.

Nepaisant kelių puikių pasirodymų, McGrady kojose jau nebebuvo tos sprogstamosios jėgos, kuri padėdavo jam „apeiti“ varžovus ir lengvai rinkti taškus. „Knicks“ gretose 24 mačus sužaidęs žaidėjas vidutiniškai rinkdavo 8,2 taško bei atkovodavo 3,1 kamuolio.

Kitus du sezonus McGrady praleido Detroito „Pistons“ ir Atlantos „Hawks“ komandose, kur jam dažniausiai tekdavo atsarginio krepšininko vaidmuo. Šiuose klubuose jis atitinkamai rinkdavo po 8 ir 5,3 taško.

Šio sezono pradžioje žaidėjas persikėlė į Kiniją, o prieš NBA atkrintamąsias sukirto rankomis su „Spurs“ klubu.

Ar žinote, kad?:

  • Jeigu krepšininkas po vidurinės nebūtų pasukęs tiesiai į profesionalų krepšinį, NCAA lygoje būtų žaidęs Kentukio universiteto komandoje.
  • Prieš pirmąjį sezoną NBA lygoje, McGrady sudarė sutartį su „Adidas“, kuris per šešerius metus įsipareigojo sumokėti 12 milijonų JAV dolerių.
  • NBA naujokų stovykloje McGrady susidraugavo su Kobe Bryantu. Pastarasis patarė kolegai išnaudoti treniruotes, kad galėtų sužavėti „Raptors“ trenerius ir pelnytų daugiau laiko aikštėje.
  • McGrady ir V.Carteris buvo neišskiriami „Raptors“ laikais. Komandos draugai juokaudami juos vadindavo Siamo dvyniais.
  • Jaunesnysis atleto brolis Chancelloras McGrady žaidė krepšinį Memfio universiteto komandoje, kuri 2008 metais pralaimėjo NCAA finale.
  • Prieš pirmąjį sezoną Orlande, McGrady rimtai susirūpino savo raumenų mase: bėgiodavo su svoriais ant kojų bei valandų valandas praleisdavo treniruoklių salėje. Grįžęs namo, lauko krepšinio aikštėje „vienas prieš vieną“ žaisdavo su savo kaimynu, Shaquille‘u O‘Nealu.
  • Norėdamas ištobulinti savo žaidimą, krepšininkas studijavo senosios kartos žvaigždes. IšMagico Johnsono jis mokėsi kamuolio valdymo technikos žaidžiant prieš mažesnius varžovus, o iš Larry Birdo sėmėsi pamokų, kaip išvengti varžovų užtvarų.
  • Profesionalios karjeros pradžioje McGrady buvo nuolatos lyginamas su Čikagos „Bulls“ legenda Scottie Pippenu.
  • Mėgstamiausias krepšininko filmas – „Žmogus su randu“ (angl. „Scarface“), o mėgiamiausi aktoriai Halle Berry ir Martinas Lawrence‘as.
  • 1998 m. NBA lokauto meti McGrady rimtai svarstė galimybę išbandyti jėgas beisbolo profesionalų lygoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų