- Domantė Slavinskaitė/lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tarptautinis olimpinis komitetas skelbia, kad olimpinėse žaidynėse dalyvaujančios dvi interlytės moterys iš Alžyro ir Taivano turi teisę bokso ringe kautis su ne interlytėmis moterimis. Kalbos, kad abi boksininkės praėjusiame pasaulio čempionate buvo nušalintos, nes neatitiko moterų varžybų kriterijų, dabar paneigtos.
Paryžiaus žaidynių bokso skyriaus nuomone, sportininkės tapo savavališko sprendimo aukomis. Lietuvos bokso federacija mano, kad tai gali būti net iš Rusijos paskleista dezinformacija.
Olimpinėse varžybose bokso ringe su interlyte priešininke kovojusios italės Angelos Carini ašaros sujaudino ir užvirė diskusijas. Italės priešininkę alžyrietę Imane Khelif visuomenėje imta vadinti translyte. Sąvoka interlytis – ne daug kam žinoma.
„Pirmą kartą girdima sąvoka“, – teigė moteris.
Anksčiau tokie žmonės buvo vadinami hermafroditais. Interlytė iš Alžyro priešininkę italę nukovė greičiau nei per minutę, todėl diskutuota, ar interlytė moteris nėra stipresnė. Anot genetikos profesoriaus, interlytės moterys neturi daugiau jėgos nei kitos moterys, nors gimsta su abiejų lyčių požymiais.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Susiformavusi visiškai kaip normali moteris. Žinoma, šiek tiek yra aukštesnė, lyginant su bendra moterų populiacija. Galėtume sakyt, galbūt manekene galėtų būti, bet tokiu atveju, kadangi tai buvo genetinis defektas, ji kažkokios papildomos jėgos kaip vyras neturi“, – šnekėjo gydytojas genetikas prof. Algirdas Utkus.
Diskusijos kilo ir Lietuvoje.
„Turėtų būti gal apibrėžti kažkokie standartai, tam tikros normos, kaip yra svorio, amžiaus kategorijos. Gal jau ateina laikas, kai reikia dar kažką reglamentuoti ir skirstyti“, – nurodė moteris.
„Kitoks žmogus, kitoks sudėjimas ir kitos galimybės. Na, yra olimpiada, yra parolimpiada, gal reikia transolimpiados. Aš nežinau, bijau kažką įžeisti“, – nurodė pašnekovė.
„Priklauso nuo to, kaip ji jaučiasi“, – sakė moteris.
„Taip, būtent, ji gali laisvai elgtis kaip nori, ji neturi būti spaudžiama. Jeigu ji atiduoda visą save šiame sporte, man tai atrodo sąžininga, kad ji ten kovoja“, – pabrėžė vyras.
Tarptautinis olimpinis komitetas patvirtino, kad interlytės moterys turi teisę kautis moterų tarpe. „The Washington Post“ teigia, kad niekada nebuvo jokių įrodymų, jog I. Khelif yra turėjusi vyriškų chromosomų ar padidėjusį testosterono kiekį. Interlytę dabar palaiko ir Lietuvos bokso federacija.
Scanpix nuotr.
„Tai yra šimtaprocentinės natūralios moterys, kaip mes tą suprantame plačiąja prasme. Tame yra ir priemaišų, taip pasakysiu, galbūt kažkokių vyriškų genų, kas toli gražu netrukdo toms vadinamoms moterims sporto varžybose“, – aiškino Bokso federacijos generalinis sekretorius Donatas Mačianskas.
Anksčiau prieš alžyrietę I. Khelif laimėjusi airių boksininkė Amy Broadhurst sureagavusi į situaciją pabrėžė, kad I. Khelif nėra neįveikiama kovotoja, ją yra nugalėjusios net devynios moterys boksininkės.
Tiek alžyrietei, tiek kitai interlytei iš Taivano pernai nebuvo leista varžytis su moterimis pasaulio čempionate. Anot Tarptautinio olimpinio komiteto, abi sportininkės daug metų turnyruose dalyvavo moterų kategorijose.
„The Washington Post“ šaltiniai teigė, kad tyrimas pradėtas praėjus trims dienoms po to, kai alžyrietė aštuntfinalyje įveikė rusę Azaliją Aminevą.
„Yra paskleista be galo daug dezinformacijos tiek iš Rusijos, tiek iš Tarptautinės bokso federacijos pusės, kuri dabar yra pašalinta iš Tarptautinio olimpinio komiteto, todėl tokiu būdu siekia diskredituoti Tarptautinį olimpinį komitetą ir olimpinį boksą“, – pabrėžė Bokso federacijos generalinis sekretorius.
Dėl interlyčių tinkamumo varžytis diskutuota dar 2009 metais, kai Pietų Afrikos bėgikei Caster Semenya, turinčiai natūraliai didesnį testosterono lygį nei įprasta moterims, neleista dalyvauti pasaulio čempionatuose. Atletė dėl to kreipėsi į teismą.
Pernai Žmogaus Teisių Teismas pripažino, kad neleidžiant bėgikei varžytis su moterimis, ji buvo diskriminuojama.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Be mechanikų ir pagalbos: kaip „Ovoko“ komanda bando užkariauti Dakarą?
Dakaro ralyje startuoja ne tik daugiau nei 800 lenktynininkų, bet ir jų komandos: mechanikai bei pagalbinis personalas, kurie daugumą ekipažų lydi iš paskos. Visa tai tam, kad vairuotojai ir šturmanai galėtų susitelkti į lenktyniavimą, t...
-
Po Vanago pasitraukimo iš Dakaro ralio – Baciuškos žinutė: visi mes čia važiuojame vienu tikslu2
Benediktui Vanagui pasitraukus iš Dakaro ralio, į žinią sureagavo ir Rokas Baciuška. ...
-
Liūdna žinia iš Dakaro: Vanagui ralis – baigtas29
Nors Dakaro ralyje šiandien poilsio diena, Lietuvos lenktynininkas Benediktas Vanagas pasidalijo liūdna žinia – šis ralis jam, deja, baigtas. ...
-
Džokovičius teigia buvęs apnuodytas Australijoje: grįžęs į Serbiją, kai ką išsiaiškinau1
Serbijos teniso žvaigždė Novakas Džokovičius duodamas interviu žurnalui „GQ“ pasakė manąs, kad buvo „apnuodytas“, kol iki atvirojo 2022 m. Australijos teniso čempionato leido laiką Melburno imigrantų sulaikymo centre. ...
-
Nepriekaištinga gynyba ir trečioji pergalė: lietuviai tęsia sėkmingą žygį pasaulio čempionate
Lietuvos jaunimo iki 20 metų ledo ritulio rinktinė pratęsė pergalingą žygį Pasaulio II diviziono A grupės turnyre. ...
-
Dar vienas sėkmingas biatlonininkių startas: karjeros rekordą pasiekė ir Traubaitė
Dėl keturių olimpinių kelialapių kovojanti Lietuvos moterų biatlono rinktinė ir toliau demonstruoja solidžius rezultatus. ...
-
Baciuška apie penktąjį Dakaro greičio ruožą: buvo išlikimo diena
Rokas Baciuška Dakare po penkių greičio ruožų nuo lyderio Henko Lategano atsilieka 3 val. 28 min. 19 sek. Jis užima 15-ą vietą. ...
-
Gelažninką persekioja problema: vėl gausiu penkias minutes baudos
Penktasis Dakaro greičio ruožas lenktynininkams pateikė aibę greitų atkarpų, tačiau netrūko ir skaudžių akmenų ar klampaus smėlio. Tačiau 428 kilometrai pasirodė įkandama užduotis mūsų tautiečiams Arūnui Gelažninkui ir Modestui Siliūnui. ...
-
Pagerbė olimpiečius, rekordininkus, jubiliatus
Lietuvos lengvosios atletikos federacija (LLAF) pagerbė 2024-aisiais svariausių rezultatų pasiekusius sportininkus, padėkojo jų treneriams, pasveikino jubiliatus. ...
-
Vaidotas Žala: per dulkes nieko nematėme
„Sausio 7-oji buvo padangų diena, bet mums pavyko išvengti problemų – nekeitėme nė vienos, nes važiavome saugiai. Jau turėjome pamokų“, – po Dakaro ralio trečio etapo kalbėjo Vaidotas Žala. ...