Įstatymas, pavesdamas žurnalistų etikos inspektoriui nustatyti nesantaikos skatinimą visuomenės informavimo priemonėse, taip priskiria prokurorų funkcijas, mano inspektorė Zita Zamžickienė.
Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto posėdyje pareigūnė trečiadienį atkreipė dėmesį į Visuomenės informavimo įstatymo nuostatą, kad žurnalistų etikos inspektorius nustato, ar visuomenės informavimo priemonėse paskelbta viešoji informacija skatina nesantaiką dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų.
"Žurnalistų etikos inspektorius praktiškai turi vykdyti prokurorų funkcijas, ikiteisminio tyrimo pareigūno funkcijas, nustatydamas nesantaikos skatinimą", - komiteto posėdyje kalbėjo žurnalistų etikos inspektorė.
Pasak Z.Zamžickienės, prokurorai šiuo metu Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos prašo pateikti apie 60 specialistų išvadų dėl nesantaikos skatinimo, daugiausiai interneto komentaruose.
"Visa viešoji informacija turėtų būti mūsų stebėjimo akiratyje, mes to fiziškai nepajėgiame ir mes užprogramuoti nevykdyti įstatymo", - sakė žurnalistų etikos inspektorė.
Jos teigimu, sąvoka "nesantaikos skatinimas" nėra apibrėžta, taip pat neaišku, ar ji sutampa su "nesantaikos kurstymu".
"Nesantaikos skatinimas kaip sąvoka niekur nėra apibrėžta. Yra sąvoka "nesantaikos kurstymas" Baudžiamajame kodekse. Turbūt ne žurnalistų etikos inspektoriui spręsti, kas tai yra nesantaikos skatinimas. Galbūt kalbininkai pasakytų, kad tai yra tas pats, bet vis dėlto įstatyme yra didžiulis neatitikimas su kodeksu", - teigė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos vadovė.
"Nesame ekspertizių centras, mes esame žmogaus teisių gynėjai, kadangi ir Nepilnamečių apsaugos įstatymas, ir Visuomenės informavimo įstatymas mus įpareigoja ginti žmogaus teises žiniasklaidoje", - kalbėjo Z.Zamžickienė.
Inspektorės teigimu, panaikinus Visuomenės informavimo įstatymo 50-ąjį straipsnį, kuris įtvirtina inspektoriaus kompetenciją, prievolė stebėti galimus žmogaus teisių pažeidimus žiniasklaidoje išliktų, nes ši žurnalistų etikos inspektoriaus funkcija numatoma Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatyme.
"Lieka prievolė stebėti pagal Nepilnamečių apsaugos įstatymą - juk mes stebim, visiškai nesvarbu, pagal kokį įstatymą," - tvirtino Z.Zamžickienė.
Pasak žurnalistų etikos inspektorės, prokuratūra galėtų samdyti lingvistą, kuris ir teiktų lingvistines išvadas.
Ši klausimą komitetas žada dar kartą apsvarstyti į posėdį pasikvietus ir prokuratūros atstovus.
Naujausi komentarai