V.Ušackas: afganistaniečiai dabar neturi nugrimzti į pesimizmą Pereiti į pagrindinį turinį

V.Ušackas: afganistaniečiai dabar neturi nugrimzti į pesimizmą

2011-12-05 13:41
V.Ušackas: afganistaniečiai dabar neturi nugrimzti į pesimizmą
V.Ušackas: afganistaniečiai dabar neturi nugrimzti į pesimizmą / Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Sovietų Sąjungos pamatus devintajame dešimtmetyje supurtę Afganistano žmonės neturi prarasti vilties ir dabar, nes valstybės kūrimas yra jų pačių rankose, teigia Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Afganistane Vygaudas Ušackas.

JAV dienraštyje „The Wall Street Journal“ pirmadienį paskelbtame straipsnyje diplomatas priminė Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos ir pabrėžė, kad prie sovietų žlugimo daug prisidėjo ir afganistaniečiai.

„Praėjus dviem dešimtmečiams galime atsigręžti ir suprasti, koks skausmingas buvo sovietų karas Afganistane. Bet taip pat galime pamatyti, kad jis padėjo pakirsti Sovietų Sąjungą. Afganistanas supurtė komunistinio milžino pamatus ir suteikė galimybę Baltijos šalims vėl tapti laisvoms. Tuo Afganistano žmonės gali didžiuotis“, - rašo V.Ušackas.

Buvusio Lietuvos užsienio reikalų ministro teigimu, afganistaniečiai neturėtų būti pernelyg dideli pesimistai, nepaisant to, kad daugelis nerimauja, kas bus, kai 2014 metais šalį paliks kovinės NATO pajėgos.

„Vienas jaunuolis, cituodamas niūrius pesimistus, man sakė, kad jei afganistaniečiams bus nuolatos sakoma, kad jų situacija beviltiška, ilgainiui tai taps savaime išsipildančia pranašyste, ir jie praras viltį. Jis neturi pagrindo prarasti vilties, bet turi būti budrus. Tik afganistaniečiai gali nuspręsti, kokios valstybės nori sau ir savo vaikams. Siekdami laisvės nuo tironijos, jie turės visišką tarptautinės bendrijos paramą“, - rašo V.Ušackas.

Sovietų kariuomenė Afganistaną paliko 1989 metais po dešimtmetį trukusio karo, kurio pabaigoje partizanai mudžahedai perėmė iniciatyvą iš prosovietinės vyriausybės ir sovietų kariuomenės.

1992 metais užėmę Kabulą mudžahedai paskelbė islamo valstybę, tačiau netrukus po to šalis įgrimzdo į pilietinį karą tarp skirtingų etninių grupuočių - puštunų iš vienos pusės ir tadžikų su uzbekais iš kitos.

Tvyrant chaosui 1994 metais pietuose susikūrė fundamentalistinis puštūnų Talibano judėjimas, ir jau po dvejų metų užėmė Kabulą. Talibai didžiąją šalies dalį kontroliavo iki JAV invazijos 2001 metais.

Pirmadienį Vokietijos mieste Bonoje rengiama didelė tarptautinė konferencija dėl Afganistano ateities. Joje tarptautinė bendrija turėtų patvirtinti ilgalaikius įsipareigojimus Afganistanui, nepaisant to, kad NATO šalys kovines pajėgas žada išvesti iki 2014 metų pabaigos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų