- "Sekundė", Inga Smalskienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pavasarį nutirpus sniegui laukuose ir miškuose gali atsiverti maitų kapinynai. Valstybei nustojus mokėti dotacijas už nustipusių paukščių, galvijų prieauglio, avių, kiaulių, jei ūkyje yra per vieną tūkstantį augintinių, utilizavimą, žmonės ieško būdų, kaip atsikratyti gaišenomis nepapurčius savo kišenių.
Maitas kaupė du mėnesius
Užvakar Panevėžio maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai Velžyje esančiame paukštyne „Bolima“ aptiko kelias tonas nudvėsusių viščiukų. Jie buvo sukrauti krūvomis lauke.
Atšilus orui traktoriais stumdomos atliekos pradėjo dvokti, todėl gyventojai paukščių augintojus apskundė veterinarams ir aplinkosaugininkams.
Šie išsiaiškino, kad bendrovė atliekas kaupė du mėnesius. Pastarąjį kartą jos utilizuoti buvo išvežtos gruodį, nors nugaišusius paukščius privalėjo gabenti bent vieną du kartus per mėnesį.
Manoma, kad galbūt paukščių augintojai laukė, kol neliks pašalo. Tada veikiausiai būtų iškasę duobes, suvertę maitas ir užžėrę žemėmis.
Panevėžio maisto ir veterinarijos tarnyba bendrovei „Bolima“ skyrė 500 litų baudą. Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamentas bendrovę nubaudė 2250 litų bauda.
„Bolima“ buvo įpareigota skubiai pasirūpinti dvėselienos utilizavimu -išsikviesti tuo užsiimančią Rietavo veterinarinę sanitariją, kad bendrovė išvežtų gaišenas. Vakar rietaviškiai turėjo atvažiuoti į Panevėžio rajoną.
Aplinkos apsaugos ir veterinarijos specialistai baiminasi, kad tokių atvejų dar bus ne vienas.
Pasak jų, su finansiniais sunkumais susiduriantiems paukščių ir gyvulių augintojams valstybės sprendimas panaikinti dotacijas už maitos perdirbimą dar labiau apsunkino verslą.
Netvarkos netoleruos
Panevėžio maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Valdemaras Kontautas sakė, kad praėjusių metų rugsėjį įkurtos „Bolimos“ vadovai teisinosi laiku utilizuoti gaišenų Rietavo veterinarinei sanitarijai neatidavę dėl finansinių sunkumų.
Paukščių augintojai už tai, kad būtų sunaikinta tona atliekų, turi mokėti 720 litų ir dar PVM, iš viso 871 litą. Iki praėjusių metų lapkričio valstybė kompensuodavo maždaug ketvirtadalį išlaidų. Dar anksčiau dotacijos siekdavo net 100 procentų.
Paukštynams, ypač smulkesniems, tokiems kaip „Bolima“, tai didelė našta.
Dalinių kompensacijų taip pat negauna didieji kiaulių augintojai, jų laikantys daugiau nei tūkstantį.
Kompensacijos paliktos tik smulkiesiems kiaulių augintojams. Pasak V.Kontauto, baiminamasi, kad šie neužkastų gaišenų bet kur.
Dalines kompensacijas gauna ir galvijų nuo 2 metų augintojai, nes juos būtina tirti dėl kempinligės. Tačiau už kritusių prieauglio utilizavimą gyventojai turi susimokėti patys. Utilizuotos tonos gaišenų įkainis - 871 litas.
Mokesčio dydis priklauso nuo maitos svorio. Pavyzdžiui, jei nudvėsęs galvijas sveria 250 kilogramų, jo augintojai reikia sumokėti per 200 litų.
Pasak veterinarų, kaimo žmogui jau nuostolis, kad krito jo gyvulys, todėl dar papildomai mokėti už maitos sunaikinimą jis, suprantama, neturi jokio noro.
Todėl ieškoma būdų, kaip nelegaliai atsikratyti nudvėsiu gyvuliu. Tai nėra paprasta. Mat dažniausiai galvijai yra registruoti ir pažymėti. Jo savininkas privalo gauti veterinaro pažymą, kad kritęs gyvulys buvo atiduotas utilizuoti.
Tačiau, kaip sakoma, yra įstatymas, yra ir apstatymas. Ne paslaptis, kad gaišenos yra užkasamos miškuose arba dar blogiau - atsiranda ant mūsų stalo.
Todėl dabar, kai valstybė nebekompensuoja paukščių ir galvijų prieauglio utilizavimo, veterinarai ir aplinkosaugininkai baiminasi, kad padaugės nelegaliai atsikratančiųjų gaišenomis.
„Suprantame: sunkmetis, visiems sunku, bet negalime leisti, kad gyvūnų maitos mėtytųsi pamiškėse ir pakelėse“, - sakė V.Kontautas.
Atliekų surenka mažiau
Rietavo veterinarinės sanitarijos bendrovės direktorius Arūnas Morozovas „Sekundei“ sakė, kad šiemet jiems darbo gerokai sumažėjo. Jis to nesieja tik su valstybės panaikintomis kompensacijomis už gaišenų perdirbimą, tačiau neabejoja, kad įtakos turėjo ir tai.
„Kai kurios nedidelės įmonės mūsų ilgai nekviečia paimti atliekų. Kur jas deda? Privatūs galvijų augintojai, sužinoję, kad už kritusį prieauglį reikės primokėti, pasipiktina. Kiti paskambina ir praneša, kad mūsų paslaugų nebereikia, nes esą gyvulys atsigavo“, - kalbėjo direktorius.
Šiemet, palyginti su praėjusių metų pradžia, bendrovėje perdirbama maždaug 20-30 procentų mažiau atliekų.
Pasak A.Morozovo, bendrovės paslaugų poreikis labai susijęs su skerdyklų veikla. Jeigu jos paskerdžia mažiau gyvulių, mažiau darbo turi ir atliekų perdirbėjai.
Pastaruoju metu būtent taip ir atsitiko.Mat Lietuvoje užaugintos kiaulės gyvos išvežamos į Rusiją, o į Lietuvą iš užsienio atvežama skerdiena.
Planuoja vėl kompensuoti
Žemės ūkio ministerijos Gyvulininkystės ir veterinarijos skyriaus vedėjas Aleksandras Muzikevičius sakė, kad yra rengiamas naujas įsakymo projektas, jame numatytos dalinės kompensacijos už paukščių, galvijų, kiaulių, avių maitų utilizavimą.
Planuojama už toną nugaišusių paukščių perdirbimą kompensuoti 125 litus. Už toną galvijų maitos utilizavimą siūloma mokėti maksimalią dotaciją - 720 litų.
„Tai - tik projektas. Kompensacijų dydžiai gali keistis“, - įspėjo vedėjas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Atkeliavo žiemužė: tautiečiai ir toliau džiaugiasi krentančiomis snaigėmis
Ketvirtadienį tautiečiai socialiniuose tinkluose dalijosi antrojo sniego vaizdais – kai kur šalyje snaigės pasirodė jau vakar. ...
-
Ir naktį reginčios šaulių „akys“: turime būti pasiruošę apsaugoti savo namus ir žmones
Prieš pusmetį Lietuvos šaulių sąjungos Plk. Prano Saladžiaus šaulių 9-ojoje rinktinėje susibūrę dronų entuziastai turi ambicingų tikslų suformuoti bepiločių orlaivių pajėgas, galinčias ne tik sustiprinti šaulių gyny...
-
Žaidimų platformoje – patyčios ir net seksualinės priekabės: kaip apsaugoti vaikus?
Iš pažiūros nekalta žaidimų vaikams platforma „Roblox“ atvėrė tikrų tikriausią Pandoros skrynią, kur vyrauja patyčios ir net seksualinės priekabės. Kaip keičiasi taisyklės ir kaip bus apsaugoti vaikai, paaiškino „T...
-
Ištestavus sirenas – užsieniečių kritika: mums reikėjo išsiversti pranešimus8
Visoje Lietuvoje trečiadienį kaukė sirenos. Žmonės į telefonus gavo įspėjamuosius pranešimus – vyko gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemų testavimas. ...
-
Vienintelė viltis – skubi operacija užsienyje: Smiltė laukti nebegali17
Penkerių metų Smiltė kovoja su itin sudėtinga onkologine liga, kurios gydymas Lietuvoje negalimas. Mergaitei rastas auglys ant optinės akių nervo kryžmės su genetinėmis auglio mutacijomis. Dėl jo dydžio ir pavojingos lokacijos Lietuvos gydytojai &sc...
-
Policijos atstovas: per protestą prie Seimo budės apie 50 pareigūnų1
Vilniuje prie Seimo ketvirtadienį rengiamo protesto metu viešąją tvarką ketina užtikrinti apie 50 pareigūnų, teigia Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Jevgenijus Liepi...
-
Pasienyje su Baltarusija apgręžta penkiolika neteisėtų migrantų1
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą apgręžta 15 neteisėtų migrantų, ketvirtadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Prie Seimo protestuotojai gėdina socialdemokratus dėl koalicijos su „Nemuno aušra“86
Antisemitiniais pareiškimais parlamentaro priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio partijai „Nemuno aušra“ prisijungus prie valdančiosios koalicijos, ketvirtadienį prie Seimo vyksta protestas „Dešimt tylos minu...
-
Anykščiuose vyks necentrinių miestų forumas2
Anykščiuose ketvirtadienį rengiamas necentrinių miestų forumas. ...
-
Lapkričio 14-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 14-oji, ketvirtadienis, 46 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 7.47 val., leidžiasi 16.19 val. Dienos ilgumas 8.32 val. Mėnulis (priešpilnis) leidžiasi 5.43 val., teka 15.22 val. Vardadieniai: Adeodatas, Emilis, Gotfridas, Judita, Sa...