Oficialu: į susitikimą su B.Obama vyksta Latvijos ir Estijos prezidentai, Lietuvos - ne

Oficialiai paaiškėjo, kad kitą savaitę Čekijos sostinėje premjeras Andrius Kubilius susitiks su JAV vadovu Baracku Obama.

Per susitikimą JAV vadovas kalbėsis su dar dešimties regiono valstybių lyderiais, penktadienį patvirtino Baltieji rūmai ir Lietuvos vyriausybė.

Oficialiai patvirtinta, kad į susitikimą su B.Obama atvyks Latvijos, Estijos ir Rumunijos prezidentai. Balandžio 8 dienos susitikime taip pat dalyvaus ministrai pirmininkai iš Bulgarijos, Kroatijos, Vengrijos, Lenkijos, Slovakijos ir Slovėnijos.

JAV prezidentas Rytų europiečius į neformalų susitikimą pakvietė tą pačią dieną, kai Čekijos sostinėje su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu ketina pasirašyti susitarimą dėl strateginės puolamosios ginkluotės mažinimo.

Oficialiai patvirtinta, kad į susitikimą su B.Obama atvyks Latvijos, Estijos ir Rumunijos prezidentai. Balandžio 8 d. susitikime taip pat dalyvaus ministrai pirmininkai iš Bulgarijos, Kroatijos, Vengrijos, Lenkijos, Slovakijos ir Slovėnijos. Čekijai turėtų atstovauti ir prezidentas, ir premjeras.

"Premjeras tikisi, kad susitikimas su JAV lyderiu kartu su Vidurio ir Rytų Europos valstybių vadovais bus reikšmingas Vidurio ir Rytų Europai ir patvirtins Amerikos įsipareigojimus šiam regionui", - BNS penktadienį sakė premjero patarėjas Virgis Valentinavičius.

JAV pareigūnų teigimu, B.Obama su Vidurio ir Rytų Europos valstybių vadovais neformaliame susitikime aptars regionui svarbius saugumo klausimus. Tarp kitų galimų klausimų yra Iranas, Afganistanas ir NATO ateitis.

Lietuvoje prieštaringų vertinimų sulaukė prezidentės Dalios Grybauskaitės sprendimas pačiai nevykti į Prahą, o deleguoti premjerą.

Neoficialiomis žiniomis, be jos, iš prezidentų buvo kviesti Latvijos, Estijos ir Rumunijos prezidentai, ir visi jie ketina atvykti į Čekijos sostinę. Likusiose regiono valstybėse kvietimus gavo premjerai.

Politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius penktadienį BNS sakė manąs, kad B.Obamos kvietimą gavusiai Lietuvos prezidentei būtų buvę geriau vykti pačiai. Anot Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docento, svarbu, kaip į šį prezidentės žingsnį reaguos JAV ir Europos šalys.

"Aš manyčiau, kad gavus kvietimą būtų buvę geriau keliauti. Yra du klausimai. Pirma, kaip reaguos Amerika, ir ar tai laikys akibrokštu. Tai yra galimybė. Antras klausimas, kuris gal dar svarbesnis, kaip reaguos Europos šalys - ar manys, kad vėl grįžtama prie noro pabrėžti Lietuvos politikos išskirtinumą", - sakė K.Girnius.

Vertindamas B.Obamos sprendimą susitikti su Vidurio ir Rytų Europos šalių vadovais, politikos ekspertas sakė manąs, kad JAV taip nori parodyti dėmesį regionui, kuris ėmė nerimauti dėl galimai pasikeitusios JAV politikos.

"Amerika suprato, kad per mažai dėmesio skiria Rytų Europai, kyla tame regione nuogąstavimų, ir su šiuo pakvietimu nori regioną truputį nuraminti, pasakyti - iš dalies suprantame jūsų rūpesčius ir nuogąstavimus", - sakė K.Girnius.

B.Obama ir D.Medvedevas balandžio 8 d. Prahoje ketina pasirašyti sutartį dėl branduolinių ginklų arsenalo mažinimo.

Naujoji sutartis pakeis istorinę 1991 metų Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START), kuri nustojo galiojusi praeitų metų gruodžio 5 dieną, o jos atnaujinimas yra vienas iš svarbiausių B.Obamos administracijos uždavinių.

Pagal naująją sutartį, abi pusės sumažins kovinių galvučių kiekį beveik trečdaliu - iki 1550 vienetų, o jų nešėjų skaičių - iki 700.

JAV nurodo turinčios apie 2200 branduolinių kovinių galvučių, o Rusija, kaip manoma, apie 3000.


Šiame straipsnyje: Obamakubilius

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių