- Jūratė Žuolytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Politologas Lauras Bielinis tikina, kad politikų viltys į rinkėjų sąmonę įsibrauti dalyvaujant televiziniuose projektuose nepasiteisins. Tauta jau atsikando šoumenų, dabar trokšta dramos, mano politologas.
– Lietuvos politikai vis dažniau sutinka dalyvauti įvairiose pramoginėse televizijos laidose. Kaip jūs tai vertinate?
– Reikia pabrėžti, kad šiandienėje politikoje politikams labai svarbu būti rinkėjų akiratyje. Taip pat suprantama, kad rinkėjas dabar neįsiskaito į rimtus, ilgus tekstus, neįsiklauso į sudėtingas kalbas – jie nenori žiūrėti kalbančių galvų. Taigi iš tikrųjų šiandien politikas bando atrasti tokį emocinį, estetinį būdą, kuris galėtų pritraukti rinkėjų dėmesį. Natūralu, kad pats lengviausias kelias yra dalyvauti kokiame nors šou. Kuo ta laida linksmesnė, kuo ji daugiau pritraukia rinkėjų dėmesio, tuo naudingiau politikui – jis taip kuria savo rinkėjų ratą.
– Tačiau ar nėra rizikos, kad dalis rinkėjų, matydami politikus tokiose laidose, kaip tik pamanys, kad jie – nerimti žmonės?
– Taip nemano net tie, kurie paskui už juos balsuos. Natūralu, kiekvienas blaiviai mąstantis žmogus gana aiškiai suvokia, kad politikoje reikia ne mokėti šokti ar dainuoti, o sugebėti spręsti sudėtingas ekonomines ir politines problemas. Bet kai reikia pasirinkti iš sąrašo per rinkimus, jis pasirenka balsuoti už tą, kurį pažįsta. O pažįsta tą, kurį matė televizoriaus ekrane. Nes kitoje vietoje ir kitaip jam labai sunku atrasti politiką, o politikui – atrasti rinkėją.
– Ar tokia padėtis tik Lietuvoje, ar tos pačios tendencijos pastebimos ir užsienyje?
– Mes nesame jokie išskirtiniai, visame pasaulyje vyrauja lygiai tokios pačios tendencijos. Politikai visada pasinaudoja proga vienaip ar kitaip palinksminti žiūrovą ir taip patraukti jo dėmesį. Geriausias pavyzdys yra Italijos premjeras Silvio Berlusconi ir jo buvusi partija, kuri iš tikrųjų yra televizinė.
– Gal reiktų politikams įvesti kokius nors ribojimus? Ar tai būtų nebedemokratiška?
– Tiesą sakant, tai būtų beprasmiška. Kaip mes bandytume apriboti, kaip tai padaryti? Pasakyti, kad politikams negalima eiti į pramogines laidas? Tada jie eis į kriminalines, kuriose dalyvaus kriminaliniuose tyrimuose ir baus nusikaltėlius, tiesiogiai dės jiems antrankius. Uždrausime dalyvauti tokiose – tada politikas politinių diskusijų laidoje sukels tokį šou, pavyzdžiui, kaip Rusijoje Vladimiras Žirinovskis. Per normalią diskusiją paėmė stiklinę vandens ir tėškė savo oponentui į veidą. Šitą vaizdelį televizijos suko gal pusę metų.
– Bet ar nereikėtų siekti, kad politikai bent neitų į tokias laidas savo darbo laiku, per posėdžius Seime?
– Sutinku, Seimo statute turi būti labai aiškiai apibrėžtas darbo laikas, Seimo nario pareigos, įpareigojimas nebūti kitoje vietoje nei Seimo salėje ar kitoje vietoje, kur jo pareigos reikalauja būti. Matyt, pribrendo reikalas, kad Seimo statutas būtų pakoreguotas daugelyje vietų. Ir dėl Seimo narių atostogų, ir dėl dalyvavimo visokiuose šou, kai tuo metu reikia posėdžiauti ir panašiai.
– Lietuvai negresia, kad per kitus rinkimus bus dar daugiau žmonių iš pramogų pasaulio nei profesionalių politikų?
– Įtariu, kad atsikandome pramogų verslo politikoje per šituos rinkimus į Seimą su Tautos prisikėlimo partija, su Arūno Valinsko draugais. Jie pademonstravo labai neblogą ryškumą per rinkimus, bet iškart po rinkimų parodė visišką negebėjimą dalyvauti politiniuose procesuose, todėl rinkėjai dabar juos vertina negatyviai. Manau, kad bus pasirinktas koks nors kitas kelias. Tarkime, kad štai Drąsiaus Kedžio šalininkai, vadovaudamiesi jau ne šou verslo, o dramos elementais, realios tragedijos faktais sukels emocinę audrą ir privers balsuoti už juos vien todėl, kad jie esą gina tam tikrą teisybę. Ir vėl bus šou, tik ne linksminantis, o viską dramatizuojantis.
– Šis etapas politikoje laikinas ar vis dėlto apsisuks istorijos ratas ir grįšime prie to, kad ji vėl bus palikta profesionalams?
– Ko gero, mes jau neturėsime tų klasikinių politinių partijų ir politinės sistemos, kokią turėjome XX a. pradžioje ar viduryje. Dėl daugelio priežasčių. Tos politinės partijos, kurios kaip klasikinės apibrėžiamos vadovėliuose, buvo sukurtos industrinės visuomenės laikotarpiu, organizuotoms masėms veikti ir politiniams tikslams realizuoti. Dabar turime nebe industrinę, o informacinę visuomenę, fragmentuotus socialinius sluoksnius. Jie nėra vieningi, bet juos labai lengva atrasti per internetą, per įvairiausias masines informacijos priemones. XX a. buvę labai efektyvūs būdai pasiekti rinkėjus dabar nebebus taikomi.
– Neatsitiks taip, kad rinkėjai pavargs nuo aktyvaus brovimosi prie kiekvieno iš jų?
– Taip gali įvykti, bet čia nuolatinis procesas. Atsibos vieni būdai, bet kažkas kūrybiškai atras kitą formą. Tie patys feisbukai, manau, trumpalaikiai, po kelerių metų mes jų nebeturėsime.
– Pramoginėse televizijos laidose dalyvaujantys politikai sako, kad tai jų laisvalaikis, kurį jie gali leisti taip, kaip jiems patinka. Ar teisingas toks požiūris?
– Manau, čia tiesiog atsikalbinėjimas, paviršutiniškas pasiteisinimas, pasakymas: "nelįskite prie manęs, man taip reikia". Išties jų laisvalaikis nėra jų, nes pagal Konstituciją politikas, laimėjęs rinkimus į Seimą, gauna mandatą ketveriems metams be pertraukų: nei atostogų, nei kokių nors šventadienių jis neturi. Jis visada lieka politikas, 24 valandas per dieną, 7 dienas per savaitę.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kalėdiniai Kauno siurprizai: ir šventinis miestelis, ir susitikimai bei pramogos
Šventinė nuotaika Kaune jau skleidžiasi, Vienybės aikštėje papuošta kalėdinė miesto eglė kviečia susitikti, pabendrauti. Šalia įsikūrė ir smaližius viliojantys kupolai. Čia bus galima susitikti ir su Seneliu Kalėda. Se...
-
Sostinės vaikų darželiuose nuo 2025 metų rugsėjo branginamas maitinimas2
Sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios branginamas maitinimas. ...
-
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. Vilniuje esančių medžių1
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. medžių, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Vilniaus taryba nutarė skverui suteikti Mažosios Lietuvos vardą, aikštei – J. K. Glaubico
Vilniaus miesto taryba trečiadienį nutarė bevardžiam skverui sostinėje suteikti Mažosios Lietuvos pavadinimą, o aikštei – architekto Jono Kristupo Glaubico vardą. ...
-
Bundesvero generolas: su DHL lėktuvo katastrofa Vilniuje gali būti susijusi Rusija9
DHL krovininio lėktuvo katastrofa prie Vilniaus oro uosto galėjo būti savotiškas testas, kuriuo Rusija mėgina atskleisti Vakarų šalių pažeidžiamumą. ...
-
Ukrainiečiai ir kitąmet Vilniuje viešuoju transportu galės važiuoti nemokamai13
Vilniuje dar metams pratęsta galimybė nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams nemokamai keliauti sostinės viešuoju transportu. ...
-
Naujiems vadovėliams ministerija papildomai skyrė per 10 mln. eurų ES lėšų1
Naujiems vadovėliams įsigyti papildomai skirta 10,17 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) lėšų, trečiadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. ...
-
Šauliams perduotas sklypas Prienų rajone
Vyriausybė trečiadienį nutarė perduoti Lietuvos šaulių sąjungai (LŠS) žemės sklypą Prienų rajone, jame ketinama vystyti dronų pajėgumus, įrengti šaudyklą. ...
-
Virš jūros – atominis debesis?
Tarp Klaipėdos ir Palangos sekmadienio popietę užfiksuotas įspūdingos formos debesis. Danguje pasirodė atominės bombos sprogimo metu susiformuojančio grybo formos debesis. ...
-
Klaipėdoje – Kalėdų eglutės įžiebimas: šventę stebėti galės visi
Lapkričio 30-ąją uostamiestyje sužibs šventinio stebuklo laukimo simbolis. Klaipėdiečiai ir miesto svečiai kviečiami į Teatro aikštę, kur vyks šventinis koncertas ir bus įžiebta pagrindinė uostamiesčio eglė bei atverta ledo ...