Londone surengta tarptautinė konferencija apie Lietuvos žydus gali padėti griauti vis dar gajus mitus, sako ambasadorė Asta Skaisgirytė Liauškienė.
Trijų dienų renginius, skirtus Lietuvos žydams, ambasada Londone šią savaitę rengia kartu su Londono universiteto koledžu ir Lietuvos istorijos institutu. Pasak ambasadorės, į konferenciją atvyko istorikai iš Lietuvos, Britanijos, JAV, Vokietijos, Prancūzijos, taip pat žydų bendruomenių atstovai.
Interviu BNS Lietuvos diplomatinės misijos vadovė sakė, kad kalbant apie Lietuvos žydus iki šiol esama daug mitų ir nepagrįsto įtarumo, tad renginys gali paskatinti apie istoriją „kalbėti ta pačia kalba“.
„Žinojimo yra, bet kartu yra ir nepamatuoto įtarumo, mitų, daug emocijų ir daug nesusikalbėjimo. Šios konferencijos tikslas ir yra artinti bendruomenes - Lietuvos etninius lietuvius, Lietuvos žydus, Britanijos žydus, Britanijoje gyvenančius lietuvius, kad jie susikalbėtų, kalbėtų apie istoriją ta pačia kalba ir vienas kitą adekvačiai suprastų. To supratimo, reikia pripažinti, dar šiek tiek trūksta“, - telefonu iš Londono sakė A.Skaisgirytė Liauškienė.
Per konferenciją knygą apie lietuvių ir žydų politinį bendradarbiavimą 20 amžiaus pradžioje pristatė Lietuvos istorikai Darius Staliūnas ir Vladas Sirutavičius. Anot ambasadorės, anglų kalba parengta knyga „atveria kelia į globalų istorikų tinklą“ Lietuvos mokslininkams, kurie tik paskutinius kelis dešimtmečius ėmė tirti lietuvių ir žydų santykius.
„Po Antrojo pasaulinio karo, kol Lietuva buvo už geležinės uždangos, lietuvių ir žydų santykius, žydų istoriją nagrinėjo užsienio istorikai - tyrimai buvo atliekami JAV, Izraelyje, Europos šalyse. Lietuvos istorikai tame beveik nedalyvavo. Atkūrus nepriklausomybę Lietuvos istorikai pamažu taip pat įsitraukė į šį darbą“, - sakė ambasadorė.
Pirmadienį prasidėjęs renginių ciklas apie litvakus trečiadienio vakarą baigsis koncertu Londono sinagogoje.
Žydai Lietuvoje įsikūrė dar XIV amžiuje, o Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinė Vilnius nuo XVIII amžiaus tapo svarbiu žydų kultūros centru, miestui prigijo „Šiaurės Jeruzalės“ vardas.
Tačiau Antrojo pasaulinio karo metais per nacistinės Vokietijos okupaciją naciai, dažnai padedami lietuvių talkininkų, nužudė apie 90 proc. iš maždaug 208 tūkst. Lietuvos žydų.
Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 5 tūkst. žydų.
Naujausi komentarai